“ Başbakanlık uzman yardımcılarına tecrübe aktarımı ”

basbakanlikSanko Holding onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu: “Kritik kararlarda panik yapmayın, panik yanlışa neden olur. Hırsınız aklınızın önüne geçmesin. İşinizi yaparken vatandaşa kapris yapmayın, mütevazı olun, bugünün işini yarına bırakmayın”

Başbakanlık Uzman Yardımcılarına, “Hazırlık Eğitimi” kapsamında tecrübelerini aktaran SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, “Sizler yarınlarda ülkemizin yönetiminde söz sahibi olacaksınız. Kritik kararlarda panik yapmayın. Panik yanlışa neden olur, bu da telafisi zor durumlara yol açabilir” dedi. Başbakanlık Merkezi Binası’nda tecrübe aktarımı toplantısı öncesinde Müsteşar Yardımcısı Ömer Açıkgöz’ü ziyaret eden Konukoğlu, daha sonra Açıkgöz ile birlikte salona geldi. Başbakanlık Müşaviri Duran Kıroğlu’nun, “Bugün burada Türkiye için değer üreten Abdulkadir Konukoğlu’nu dinleyip, tecrübelerinden yararlanacağız” diye Uzman Yardımcılarına tanıttığı Konukoğlu, iş yaşamına ve SANKO’ya ilişkin paylaşımda bulundu. Uzman Yardımcılarına, SANKO Holding tanıtım filmi ve kendisine ait özgeçmiş görselini izlediklerini belirten Konukoğlu, “5’er, 6’şar dakikalık sürede izlediğiniz başarı hikayesi, izlendiği kadar kolay yazılmadı. Bu başarının arkasında, her kademeye hak ederek gelinen yarım asrı aşan çalışma hayatım var. Her anı dolu geçen zorlu çalışma sonrasında bugünlere geldim” diye konuştu.

SAKİN VE SABIRLI OLUN
“Gelecekte her biriniz önemli görevlerde bulunacaksınız. Sakin ve sabırlı olmalısınız” diyen Konukoğlu, şu önerilerde bulundu: “İş ortamında mutlaka çalışma arkadaşlarınıza, astlarınıza kızdığınız anlar olacaktır. Ama kızgınlığı kırgınlığa dönüştürmeyin ve aynı gün içerisinde kızgınlığınızı unutun. Aksi takdirde çalışacak kimseyi bulamazsınız. Yöneticisini sevmeyen işini sevmez. İşinizi severek yapın, işinizin takipçisi olun. Kritik kararlarda panik yapmayın. Panik yanlışa neden olur. Bu da telafisi zor durumlara yol açabilir. Panik ortamında verilen kararların doğruluk oranı azdır. Sosyal çevre başarınızda önemli etken olur. Başarımda Gaziantepspor Kulübü Başkanlığı görevimin payı var. Kazanırsan o duyguyu paylaşan onlarca insanı yanında görürsün. Kaybedersen kimseyi bulamazsın. Bu bana ders oldu.” Babası Sani Konukoğlu’nun “İşin Hilesi Dürüstlüktür” sözüne değinen Konukoğlu, “Bu sözün yol haritanız olmasını isterim. İş yaşamında dürüst olduğunuz ölçüde başarılı olursunuz” ifadelerini kullandı.

İŞİ BİLENİ BULUN
Her göreve emeği ile geldiğini, zorlukların kendisini hiçbir şekilde yıldırmadığını kaydeden Konukoğlu, uzman yardımcılarına, “Her işi bilmeniz mümkün değil. İyi bir yöneticinin yapması gereken, bilmediği bir işe işi bileni getirip yetkilendirmektir. Siz devleti yöneteceksiniz, akrabayı değil. Çalışın, çalışın, çok çalışın” çağrısını yaptı.

KEŞKE OKUSAYDIM
Babasının karşı çıkmasına rağmen İmam Hatip Ortaokulu birinci sınıftan ayrıldığını ve iş hayatına atıldığını hatırlatan Konukoğlu, “Keşke okusaydım, keşke yabancı dilim olsaydı. Okumayanların başarı şansı çok eskiden varmış ama artık çok az bir ihtimal. Okumuş insanın zengin ve başarılı olma ihtimali daha yüksek” diyerek pişmanlığını dile getirdi. Bir soru üzerine iklimlendirme sektöründeki şirketleri Airfel’i Daikin’e satma kararlarının doğru ve haklı olduğunu, ancak Sansu’yu Nestle’ye satmaktan pişman olduğunu ifade eden Konukoğlu, bunun nedenini “Reklam değerini göremedim. Sansu’nun bulunduğu her masada, şişe üzerinden reklamımız olacaktı” sözleriyle açıkladı. İş hayatındakilerin kendilerinden yukarıdakilere bakıp hırslanmaları, aşağıda olanlara bakarak mutlu olmaları gerektiğini belirten Konukoğlu, hiçbir zaman akılcılıktan ayrılmamak ve hırsın aklın önüne geçmesine izin vermemek gerektiğini hatırlattı. Konukoğlu, “Hedef hırslandırır, şükretmek mutlu eder. Başkasını geçmenin değil, dünden iyi olmanın çabası gösterilmeli, mücadelesi verilmeli” önerisini yaptı. Başbakanlık Uzman Yardımcılarından, devlet yönetiminde görev aldıklarında hırslarının akıllarının önüne geçmemesi gerektiğini kaydeden Konukoğlu, “İşinizi yaparken vatandaşa kapris yapmayın. Mütevazı olun, bugünün işini yarına bırakmayın, bugün git, yarın gel demeyin” diyerek, vatandaşla empati kurmalarını ve yapıcı olmalarını istedi.