Deri’n Fikirlere Ödül

Deri_YarismasiEge İhracatçı Birlikleri tarafından Türk deri sektörüne yenilikçi, yetenekli ve eğitimli tasarımcılar kazandırmak amacıyla düzenlenen ‘5. Deri’n Fikirler Deri Tasarım ve Üretim Yarışması’ tasarımcılarını ödüllerle buluşturdu.

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birliği tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘5. Deri’n Fikirler Deri Tasarım ve Üretim Yarışması’ final gecesi ve defilesi ile izleyenleri büyüledi. 21 Mayıs 2015 Perşembe akşamı Kaya İzmir Thermal & Convention’da gerçekleştirilen geceye İzmir’in ünlü simaları ile birlikte Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım katıldı. Yarışmada birincilik ödülünü Cihan Güzel-Muhammed Enes Yurtseven, ikincilik ödülünü Büşra Turan-Gökhan Akyaroğlu, üçüncülük ödülünü ise Yasemen Şen-Meltem Saldır kazandı. Tasarım ve yenilikçi fikirlere yönelik her türlü çalışmayı destekleyerek final gecesine katılan Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım konuşmasına ‘tasarım’ konusuna vurgu yaparak başladı. Ülkemizde katma değerli üretim için Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmanın gerekliliğini bir kez daha tekrarlayan Adnan Yıldırım “Çalışmalarımızda tasarım desteğine büyük önem veriyoruz. Önceki dönemlerde sadece tasarım kuruluşları desteklenirken bugün bünyesinde tasarım bölümü kuran şirketleri de destek kapsamına aldık. Çok yakında tasarım hizmetlerini dışardan alan firmalarımızı da desteklemeye başlayacağız. İleri teknoloji yatırımları hangi bölgede yapılırsa yapılsın 5. Bölge teşviklerinden yararlanıyor, ileri teknoloji ihracatına da destekler getirdik. Tüm çalışmalarımız üretim, pazarlama ve katma değeri artırmaya yönelik” diyerek sözlerine son verdi.

Deri Tanıtım Grubu çalışmalarının ağırlıklı olarak Türk derisinin yurtdışı pazarlardaki bilinirliğini artırmaya yönelik olduğunu belirten Deri Tanıtım Grubu Başkanı Erdal Matraş ise konuşmasında “Yurt içinde sadece tasarıma yönelik yarışmaları destekliyoruz. Sektöre yeni tasarımcılar kazandırmak için bu tarz etkinliklerin önemi büyük. Genç arkadaşlarıma da eğitim süreçlerini en iyi şekilde değerlendirmelerini öneriyorum. Kazandıkları her türlü bilgi bizlerle birlikte yol almalarına araç olacak” dedi.

“EĞİTİM GELECEK DEMEK”

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birliği Başkanı Jak Galiko da final gecesinde yaptığı konuşmadaöncelikle yarışmada emeği geçenlere teşekküre etti. Jak Galiko sözlerinin devamında “Türkiye’nin geleceğine yönelik ve ihracat hedefini yükseltmek üzere çaba harcıyoruz. 2023 yılı için belirlenen 500 milyar hedefine 650 milyar dolarlık ithalatı, 1 trilyon doları aşkın iç piyasa payını da ilave ettiğimizde ülkemizin GSMH potansiyelinin 2 trilyon 200 milyon doların üstüne çıkması gerekiyor. Bunu ancak üretim yaparak gerçekleştirebiliriz. Doğru üretimi yapmanın ve bu hedeflere ulaşmanın anahtarı da eğitimden geçiyor. Eğitim geleceğin tek silahıdır. Eğitimli gençlerimizin yenilikçi fikirlerini üretime dönüştürerek hedeflerimize ulaşabiliriz” diye belirtti.

Oylum Talu’nun sunuculuğunu üstlendiği gecede Irmak Atuk, Elif Ece Uzun, Ebru Öztürk ve İzmirli mankenler Rönesans Ajans Akif Örük koreografisi ile birbirinden yaratıcı dokuz farklı deri koleksiyonunu muhteşem bir sunumla podyuma taşıdı. Deri’n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması’nda 8.000 TL’lik birincilik ödülünü Cihan Güzel-Muhammed Enes Yurtseven Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım’ın elinden aldı. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk 5.000 TL’lik ikincilik ödülünü Büşra Turan-Gökhan Akyaroğlu’ndan oluşan takıma verirken; 3.000 TL’lik üçüncülük ödülü İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Şenocak’ın elinden Yasemen Şen-Meltem Saldır’a gitti. Ayrıca finale kalan 9 genç tasarımcıdan birine Ekonomi Bakanlığı tarafından yurtdışında eğitim olanağı sunulacak.