İHKİB’de ipi Hikmet Tanrıverdi göğüsledi

adam1İstanbul Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) başkanlığı seçimlerini Hikmet Tanrıverdi kazandı.

Toplam 1262 geçerli oyun kullandığı genel kurulda Hikmet Tanrıverdi’nin listesi ipi göğüsledi. Hikmet Tanrıverdi 883 oy alırken, Hüseyin Öztürk ise 379 oyda kaldı. Genel Kurulun açılışında konuşan Hikmet Tanrıverdi, “Türkiye’nin can simidi olan hazır giyim sektöründe başlattığımız değişim ve dönüşümü tamamlamak üzere, arkadaşlarımla beraber yeniden yönetime aday olduk” dedi. Geride kalan 6 yılda İHKİB’i en çok proje üreten ihracatçı birliği yaptıklarını vurgulayan Tanrıverdi, ortaya koydukları performansın bir sonucu olarak sektörün önde gelen derneklerinin tamamının desteğini alarak son kez yönetime aday olduklarını ifade etti. Son 10 yılda önemli bir ivme kazanan Türkiye ekonomisinde pek çok yeni alanların açılmasına karşın, hazır giyim sektörünün hiçbir zaman önemini yitirmediğini ifade eden Tanrıverdi, “Bir yandan Türkiye gelişiyor, üretim, ihracat artıyor, milli geliri yükseliyor. Ancak öbür yandan yerel ya da global nedenlerle bir kriz yaşandığında Türkiye’nin can simidi hazır giyim oluyor. Bu nedenle her zaman genel ekonomi içindeki ağırlığımızı koruyoruz. Örneğin Türkiye ihracatı 2013’de 151, 7 milyar dolar ile bir önceki yıla göre yerinde sayarken, dünya piyasalarında yaşanan pek çok olumsuzluğa rağmen hazır giyim sektörü olarak yüzde 8,3’lük artış ile 17,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. 17,4 milyar dolarlık hazır giyim ihracatının yüzde 74,9’unu İHKİB yaptı. 2014’ün ilk çeyrek verilerine baktığımızda Türkiye’nin ihracatı yüzde 6,2 artarken, hazır giyimde bu oran yüzde 9 oldu. Hazır giyim sektörü olarak toplam ihracattan yüzde 12,1 pay alıyoruz. En büyük pazarımızı oluşturan ilk 10 ülkenin 9’unda ihracat artışı elde ettik. Bu başarıda sektörümüzü oluşturan firmalarımız başta olmak üzere mevcut yönetim kurulumuz ile birliğimizde emek harcayan en alt seviyedeki çalışanımızdan genel sekreterlik yönetimine kadar tüm arkadaşlarımızın önemli katkısı var” dedi.

TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYDUK

“Taş üstüne taş koymak için” görev üstlendiklerini, geleceği planlayarak İHKİB’i Türkiye’nin en çok proje gerçekleştiren birliği yaptıklarının altını çizen Hikmet Tanrıverdi şöyle devam etti: “Göreve geldiğimiz günden bu yana dünyanın dört bir yanında 68 fuar gerçekleştirdik. ABD’den Danimarka’ya, Nijerya’dan modanın merkezi Fransa’ya kadar 15 ülkeye ticaret heyeti programı düzenledik. 49 alım heyeti programı içinde yer aldık. Türk modasının önünü açmak için her yıl Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nı gerçekleştirip ülkemize yeni yetenekler kazandırdık. Avrupa Birliği ve çeşitli uluslar arası fonları kullanıp 60 milyon TL tutarında 13 projeyi hayata geçirip sektörün geleceğine yatırım yaptık. İstanbul Fashion Week ile bu güne kadar cesaret edilemeyeni gerçekleştirip Türk hazır giyim sektörüne imzamızı attık. En az bunlar kadar önemli olan sektördeki dağınıklığı-dargınlığı ortadan kaldırıp tek bir hedefe birlikte ortak idealler çerçevesinde kenetlendik. Bazı projelerimizi tamamlarken, bazılarının ise startını verdik. Yarım kalanları tamamlayıp, yeni ekonominin şartlarına uyumlu yeni projeleri hayata geçirebilmek için bir dönem daha göreve talip olduk.” Hikmet Tanrıverdi, gelecek dönemde sektöre getirilecek yenilik ve projelerle ilgili olarak da şu bilgileri paylaştı: Tüm eğitim birimlerimizi Tasarım Üniversitesi kurarak tek çatı altında birleştireceğiz. Şanlıurfa’da çalışmalarını sürdürdüğümüz Hazır giyim Organize Sanayi Bölgesi (HOSAB) projesini tamamlayacak ve sektörümüzde yeni bir dönemi başlatacağız. Hazır giyim sektöründeki tasarım çalışmalarının Ür-Ge ve Ar-Ge destekleri kapsamına alınması için sürdürdüğümüz çalışmalarda son aşamaya geldik. Bu desteği sektörümüzün kullanımına sunacağız. Bir telefonda finanstan insan kaynaklarına, tasarımdan iletişime varıncaya dek üyelerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak bir bilgi iletişim merkezi kuracağız. İhracatçılarımızın fuar ve yurt dışı mağaza desteklerine daha kolay ulaşabilmesi için bürokrasiyi azaltacak çalışmalar yapacağız. Firmalarımızı kurduğumuz portal üzerinden direkt alıcılarla karşı karşıya getirecek, sektörümüzün dünyadaki pazar ağını daha da genişleteceğiz. Girişimlerimizle Eximbank kredilerinden faydalanabilmek için istenen bankalardan teminat mektubu getirme şartı değiştirildi. Bundan sonra firmalarımız ihracat evraklarını teminat göstererek Eximbank kredilerinden yararlanabilecekler.

“KAZANAN ÇORAPÇILAR OLDU”

İHKİB seçimlerine Hikmet Tanrıverdi listesinden giren Ultra Çorap’ın Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Karaca ve Akın Çorap‘ın YK Başkanı Fatih Yarkın, yönetim kuruluna asil üyelikten seçildiler. Seçimi değerlendiren İHKİB Yönetim Kurulu üyesi Özkan Karaca, iki aday arasında geçen çekişmeli seçimin ardından hazır giyim ihracatçılarının en önemli çatı örgütü İHKİB’in yeni yönetimini seçtiğini, bu seçimin önemli başarılarından birinin de yönetimine iki çorapçının girmesi olduğunu söyledi. Özkan Karaca, yeni dönemde Fatih Yarkın ile birlikte çorap sektörünü için yeni projeler üreteceklerini, sektörün sorunlarına çözüm arayacaklarını, kapılarının tüm çorapçılara açık olacağını dile getirerek, ilk etapta düşünülen projenin ABD pazarını yeniden kazanmak ve bu pazara gerçekleştirilen ihracatı artırmak olduğunu ifade etti. Acil olarak ele almayı planladıkları bir diğer projenin ise sektörün acil sorunlarından biri olan kalifiye eleman sorununa el atmak olduğunu dile getiren Karaca, bu amaçla sertifikalı eleman yetiştirilmesi için eğitim ve devlet kurumlarıyla ortak çalışmalar yapacaklarını kaydetti.