İlk Texworld İstanbul Fuarına Katılımcılardan Yoğun İlgi

fuar2Dünyanın en önemli kumaş ve aksesuar fuarlarından “Texworld” şimdi İstanbul’da. New York ve Paris’ten sonra ilk kez Türkiye’de düzenlenen Texworld İstanbul Hazır Giyim Kumaşları ve Aksesuarları Fuarı 4 Kasım 2014 Salı günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda kapılarını açtı. Fuar açılış töreninde; Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, Messe Frankfurt Yönetim Kurulu Üyesi Detlef Braun ve CCPIT (China Council for the Promotion of International Trade) Başkan Yardımcısı Mr. Xu  konuşmaları yer aldı.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay yaptığı konuşmada; Türkiye’nin dinamik tekstil sektörü ile dünyada çok iyi tanındığını ve geçtiğimiz yıl 24 milyar USD ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.

Messe Frankfurt Yönetim Kurulu Üyesi Detlef Braun fuarla ilgili görüşlerini, “Türkiye’nin artan cazibesi ve Avrupa- Asya arasında bulun köprü olması nedeni ile İstanbul, Texworld fuarı için en doğru yer ve Messe Franfurt olarak en doğru zamanda bu fuarı İstanbul’a taşıdık. İstanbul’un tekstil sektöründe kıtalar arası yeni buluşma noktası kuvvetle inanıyoruz.” dedi.

CCPIT (China Council for the Promotion of International Trade) Başkan Yardımcısı Mr. Xu  konuşmasında Texworld’un İstanbul’a taşınmasının önemine değinerek, 45 Çin firmasının bu fuarda yer aldıklarını belirtti.

İlk Texworld İstanbul fuarı vesilesiyle Messe Frankfurt ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği arasında başarılarını ileri adımlara taşımak için mutabakat belgesi imzalandı. Detlef Braun “Fuar sırasında Messe Frankfurt ve UTIB, dünya çapında düzenlediğimiz tekstil fuarlarının Türk tekstil ve hazır giyim sektörleri için önemini onaylayan bir mutabakat imzalandı” açıklamasında bulundu.

Türkiye ile çevre ülkelerdeki tekstil endüstrisinin uzun zamandır beklediği Hazır Giyim Kumaşları ve Aksesuarları fuarı Texworld İstanbul, tekstil fuarları sektöründe dünya lideri fuar organizatörü Messe Frankfurt, bu etkinlik ile Türkiye’de düzenlediği fuar portföyünü de genişletti. Aralarında Almanya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Kore, Hindistan, Hong Kong, Pakistan, Tayvan ve Türkiye’nin bulunduğu 10 ülkeden 115 uluslararası katılımcı fuar alanını tamamını doldurmuş bulunuyor.

Texworld İstanbul, Messe Frankfurt’un dünya genelinde gerçekleştirdiği hazır giyim kumaşları sektörüne yönelik fuarlarda sergilenen tüm ürün gruplarını kapsıyor. Katılımcılar ağırlıklı olarak pamuklu, dantel-brode, örme kumaş, gömleklik, yün ve yün karışımlı kumaşlar, ipek ve ipek görünümlü kumaşlar, fonksiyonel kumaşlar, keten-kenevir, baskı, tasarım ofisleri, aksesuar, iplik-elyaf ve denim ürünlerini sergiliyor. Bu sayede Texworld İstanbul katılımcıları hazır giyim kumaşları ve aksesuarları pazarını tamamen yansıtıyor.

Pakistanlı katılımcılar pamuklu ve fonksiyonel kumaşları sergilerken, Tayvan ise karışımlı kumaşlar, örme kumaş ve fonksiyonel kumaşların yanı sıra spor kıyafetlere yönelik kumaşlar sergiliyor.

Fuarda Hindistan, Güney Kore ve Endonezya’dan dantel ve brode, ipek ve ipek görünümlü kumaşlar sergilenecek. Ayrıca Türkiye, Güney Kore ve Tayvan örme kumaşlarını da bu fuarda ziyaretçilere sunuyor.

Ayrıca Tayvan, Hindistan ve Pakistan ayrı bir ürün grubu alanında elyaf ve iplik seçeneklerini sergiliyor.

Hedef ülkeler: Türkiye, Orta Doğu ve Körfez ülkeleri, Orta Asya, Rusya, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika

Texworld İstanbul, konfeksiyon üreticileri, private label üreticileri, perakende ve toptancılar, mail order firmaları, mağaza zincirleri, tasarımcı ve modacılar, satın alma ofisleri ve acentelerden oluşan tüm sektör profesyonellerini ve satın almacıları bir araya getiriyor. Fuar öncesinde yapılan ulusal ve uluslararası ziyaretçi ön kayıtlarının yoğunluğu fuara olan yüksek ilgiyi gösteriyor.

Texworld İstanbul, Türkiye, Ortadoğu ve Körfez ülkeleri, Doğu Avrupa, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Rusya gibi büyük pazarlardan profesyonel ziyaretçileri ve satın almacıları hedefliyor.

Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Yardım fuarla ilgili olarak ”Coğrafi konumu sebebiyle bu bölgelerdeki tüm önemli ticaret merkezlerine ulaşım açısından çok uygun bir lokasyonda bulunan İstanbul, dinamik ticaret ortamı, global hazır giyim kumaşları üreticileri ve hızla gelişen bölgelerdeki satın alıcılar için yeni bir buluşma noktası olacak.” açıklamasını yaptı.

İstanbul’un Doğu Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika arasındaki merkezi konumu Texworld İstanbul’un önemini arttırıyor. Türkiye’nin pek çok ülke ile vizesiz seyahat olanağı, Türkiye ve bölgedeki hazır giyim üretimindeki büyük potansiyel Türkiye‘de bir tekstil fuarı düzenlenmesi gerekliliği fikrini güçlendirdi.

Texworld İstanbul süresince ziyaretçiler Texworld Sanat Direktörleri Louis Gérin & Grégory Lamaud tarafından tasarlanan Trend Forumu keşfetme olanağı bulacaklar.

Trend Forum‘da katılımcı firmalara ait seçilmiş kumaş ve aksesuarlar sergilenecek. Fuar trend kataloğu, Impulse 6 temadan oluşuyor: Spontaneous Attraction, Brutal Poetization, Innocent Appropriation, Anonymous Quintessence, ve Denim teması Abrupt Veins ile aksesuar fuar1teması Fragmented Relics. Sezonun renkleri zarif tonlar ile durgun yaşam enerjisini yansıtıyor. Louis Gerin, temaları “Canlılığın kaynağı olan gizli güç” şeklinde açıkladı. Tutkulu renk uzmanları tarafından hayal edilen 44 renk, şiirsel isimlerle tercüme edildi.

Fuar süresince Texworld Sanat Direktörleri Louis Gérin & Grégory Lamaud, “PeclersParis” adına Alexandre Fléveau ve Maguelone Paré-Harroc’un, ayrıca fuarın destekçilerinden Vakko Esmod İstanbul Moda Akademisi’nden Nadia Haouach ile Dominique Boillot’nun yer aldığı seminer programı organize ediliyor.

İlk Texworld İstanbul’a önemli destek

Türkiye’nin başarılı ve önemli moda tasarımcılarından Elif Cığızoğlu, Texworld İstanbul’un Paris ve New York’tan sonra, özellikle İstanbul’un hazır giyim tasarımındaki önemini de göz önünde bulundurulduğunda, İstanbul’da düzenlenecek olmasından dolayı duyduğu heyecanı ve desteğini açıkladı. Elif Cığızoğlu “Uzun yıllardan beri koleksiyon tasarımlarımda kullanmak üzere yeni kumaşlar keşfetmek için Texworld Paris’i ziyaret ediyorum ve Texworld İstanbul’un moda ve tekstil sektörüne çok katkısı olacağına inanıyorum.” dedi.

Elif Cığızoğlu, Texworld İstanbul’un Nisan 2015’te düzenlenecek olan ikinci fuarında, Messe Frankfurt İstanbul ile birlikte ses getirecek ve farkın hissedileceği çalışmalara da imza atacaklarının müjdesini verdi.