İstanbul tekstil fuarlarının merkezi olacak

k-1Dünyanın en önemli kumaş ve aksesuar fuarlarından “TEXWORLD” şimdi İstanbul’da.

New York ve Paris’ten sonra ilk kez Türkiye’de düzenlenen Texworld İstanbul Hazır Giyim Kumaşları ve Aksesuarları Fuarı, İstanbul’da gerçekleştirildi. Texworld İstanbul tekstil ve hammaddeleri fuarı, 14’ü Türk firmaları olmak üzere toplam115 firmanın katılımı ile ilk kez vizyona çıktı. Fuar açılış töreninde; Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, Messe Frankfurt Yönetim Kurulu Üyesi Detlef Braun ve CCPIT (China Council for the Promotion of International Trade) Başkan Yardımcısı Mr. Xu hazır bulundu.

 

DÜNYA TÜRK TEKSTİL SEKTÖRÜNÜ ÇOK İYİ TANIYOR

Fuarın açılışında konuşan UTİB Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye tekstil sektörünün 2013 yılı sonunda yüzde 7 artış ile 8 milyar 391 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini hatırlattı. Sektör ihracatının, genel ihracattan daha yüksek oranda arttığına dikkat çeken Burkay, “Türkiye’nin endüstriyel gelişimi ve ihracattaki başarı öyküsünde, Türk tekstil sektörü bir mihenk taşı olarak yerini almıştır. Türkiye diğer yandan; en üst segment şirketlerden binlerce küçük ve orta boy modaevine; tasarım stüdyolarından moda okullarına kadar çok sayı- da marka tarafından kritik önem taşıyan bir tedarik merkezi olmuştur” diye konuştu.

 

 

ULUSLARARASI MODA KUMAŞLARININ ÜRETİM ÜSSÜ TÜRKİYEk-2

İbrahim Burkay, Texworld İstanbul için Messe Frankfurt ve CCPIT ile yapılan işbirliğinin önemine de vurgu yaptı. Türkiye’nin moda kumaş üretiminde bir üs haline geldiğini söyleyen Burkay, “ İstanbul tüm dünya için tekstil fuarlarının merkezi olacak. Messe ile çok ciddi ortaklıklarımız var. Geçen hafta da Şangay’da Çin ve Uzakdoğu pazarı için önemli olan fuarda hep birlikteydik” dedi. Burkay, Çin ile Türkiye’nin; 3’üncü dünya ülkelerinde pek çok ortak proje gerçekleştirebileceğini söyleyerek, “Bugün tekstil ve moda denildiğinde, Türkiye, dünya pazarlarında ilk akla gelen ülkelerden biridir. Türk Tekstil ve Türk Hazır Giyim Endüstrisi üretimden promosyona, kalite standartlarından pazarlamaya kadar bütün alanlarda en üst kaliteyi sunmaktadır. Bu başarıya; ülkemizin ihracat stratejisi çerçevesinde; yüksek katma değerli üretim, tasarım ve marka kalitesine odaklanmamız sayesinde ulaşılmıştır” diye konuştu.

 

 

İSTANBUL KITALARARASI BULUŞMA NOKTASI

Messe Frankfurt Yönetim Kurulu Üyesi Detlef Braun fuarla ilgili görüşlerini, “Türkiye’nin artan cazibesi ve Avrupa- Asya arasında bulun köprü olması nedeni ile İstanbul, Texworld fuarı için en doğru yer ve Messe Franfurt olarak en doğru zamanda bu fuarı İstanbul’a taşıdık. İstanbul’un tekstil sektöründe kıtalar arası yeni buluşma noktası kuvvetle inanıyoruz.” dedi. CCPIT (China Council for the Promotion of International Trade) Başkan Yardımcısı Mr. Xu konuşmasında Texworld’un İstanbul’a taşınmasının önemine değinerek, 45 Çin firmasının bu fuarda yer aldıklarını belirtti. İlk Texworld İstanbul fuarı vesilesiyle Messe Frankfurt ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği arasında başarılarını ileri adımlara taşımak için mutabakat belgesi imzalandı. Detlef Braun “Fuar sırasında Messe Frankfurt ve UTIB, dünya çapında düzenlediğimiz tekstil fuarlarının Türk tekstil ve hazır giyim sektörleri için önemini onaylayan bir mutabakat imzanlandı” açıklamasında bulundu.

 

k-3TÜM ÜRÜN GRUPLARI SERGİLENDİ

Türkiye ile çevre ülkelerdeki tekstil endüstrisinin uzun zamandır beklediği Hazır Giyim Kumaşları ve Aksesuarları fuarı Texworld İstanbul, tekstil fuarları sektöründe dünya lideri fuar organizatörü Messe Frankfurt, bu etkinlik ile Türkiye’de düzenlediği fuar portföyünü de genişletti. Aralarında Almanya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Kore, Hindistan, Hong Kong, Pakistan, Tayvan ve Türkiye’nin bulunduğu 10 ülkeden 115 uluslararası katılımcı fuar alanını tamamını doldurmuş bulunuyor. Texworld İstanbul, Messe Frankfurt’un dünya genelinde gerçekleştirdiği hazır giyim kumaşları sektörüne yönelik fuarlarda sergilenen tüm ürün gruplarını kapsıyor. Katılımcılar ağırlıklı olarak pamuklu, dantelbrode, örme kumaş, gömleklik, yün ve yün karışımlı kumaşlar, ipek ve ipek görünümlü kumaş- lar, fonksiyonel kumaşlar, keten-kenevir, baskı, tasarım ofisleri, aksesuar, iplik-elyaf ve denim ürünlerini sergiliyor. Bu sayede Texworld İstanbul katılımcıları hazır giyim kumaşları ve aksesuarları pazarını tamamen yansıtıyor. Pakistanlı katılımcılar pamuklu ve fonksiyonel kumaşları sergilerken, Tayvan ise karışımlı kumaşlar, örme kumaş ve fonksiyonel kumaşların yanı sıra spor kıyafetlere yönelik kumaşlar sergiliyor. Fuarda Hindistan, Güney Kore ve Endonezya’dan dantel ve brode, ipek ve ipek görünümlü kumaşlar sergilenecek. Ayrıca Türkiye, Güney Kore ve Tayvan örme kumaşlarını da bu fuarda ziyaretçilere sunuldu. Texworld İstanbul, konfeksiyon üreticileri, private label üreticileri, perakende ve toptancılar, mail order firmaları, mağaza zincirleri, tasarımcı ve modacılar, satın alma ofisleri ve acentelerden oluşan tüm sektör profesyonellerini ve satın almacıları bir araya getiriyor. Fuar öncesinde yapılan ulusal ve uluslararası ziyaretçi ön kayıtlarının yoğunluğu fuara olan yüksek ilgiyi gösteriyor. Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Tayfun Yardım fuarla ilgili olarak ”Coğrafi konumu sebebiyle bu bölgelerdeki tüm önemli ticaret merkezlerine ulaşım açısından çok uygun bir lokasyonda bulunan İstanbul, dinamik ticaret ortamı, global hazır giyim kumaşları üreticileri ve hızla gelişen bölgelerdeki satın alıcılar için yeni bir buluşma noktası olacak” açıklamasını yaptı. İstanbul’un Doğu Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika arasındaki merkezi konumu Texworld İstanbul’un önemini arttırıyor. Türkiye’nin pek çok ülke ile vizesiz seyahat olanağı, Türkiye ve bölgedeki hazır giyim üretimindeki büyük potansiyel Türkiye‘de bir tekstil fuarı düzenlenmesi gerekliliği fikrini güçlendirdi.

 

 

İLK TEXWORLD İSTANBUL’A ÖNEMLİ DESTEK

Türkiye’nin başarılı ve önemli moda tasarımcılarından Elif Cığızoğlu, Texworld İstanbul’un Paris ve New York’tan sonra, özellikle İstanbul’un hazır giyim tasarımındaki önemini de göz önünde bulundurulduğunda, İstanbul’da düzenlenecek olmasından dolayı duyduğu heyecanı ve desteğini açıkladı. Elif Cığızoğlu “Uzun yıllardan beri koleksiyon tasarımlarımda kullanmak üzere yeni kumaşlar keşfetmek için Texworld Paris’i ziyaret ediyorum ve Texworld İstanbul’un moda ve tekstil sektörüne çok katkısı olacağına inanıyorum” dedi.