Konfeksiyon kesimde kumaştan kazançlar

16Konfeksiyonda maliyetin %70 kumaş oluşturmaktadır. Bunun için kumaşı en verimli şelilde kesimi geçekleştirmemiz gerekir.Bunun için kalıplarında köşelere  düz ipine, kumaş serme , asortide ve çekme dönmelere müdale edilerek kumaşlarda küçük iyleştirmeler yaparak %10 kadar iyileştirme mümkündür. Overlok makinasında dikim esnssında ortalama 5 mm kestirme oluşmamaktadır. Köşe kısımlarında oluşan  ölü bölgeleri kırparak  pastal verimliliği %1 kazanç elde edilmekdedir.

Pastal yaparken  kumaş düz ipi açısını oynayarak kumaş verimliliği %1 ile %7 kumaştan kazanç elde edilebilinir. (Örme kumaş ve dokumada düz ipi beli olmayan ve dönme oluşmayan  kumaşlarda)

Kumaş  üzerindeki hatalar serim esnasında çıkartılıyor hata adeti ne kadar fazla olursa kumaş firesi artmaktadır.Serimde kumaş hatalarını kontrast kumaş fireleriyle işaret koyarak  kesim sonrası  hatalı parçayı bulup yerine sağlam beden ile değiştrerek kumaşı en verimli şerilde serimi gerçekletrmektir. Pastal boşuklarına gelen hatalar çıkartılmadığından kumaştan daha az kulanlır.Serimde % 30 daha hızlı açılır kumaştan %2 kazanç sağlar.

Beden adetlerine göre pastal asortisi yapılır. Model ve kumaş eni uygun asorti alınmadığı durumlarda %2 verim kaybına neden olur bunu kazanca çevirmek için iki veye daha fazla  pastal yapılmalı açılan kumaşın enlerinde farklar var ise enlere uygun asorti ve pastal yapılmalı ve kumaştan %1 kazanmış oluruz. Kalıba verilen  çekme payı her partiden ütü yıkama testi alınarak %2  kumaş kazançı elde edilir dikim sonrası ölcü problemi minimuma inerek tölerans dışı ölçülerden %3 kazanç kazanırız. Alınan test ile dönme kontrolu yaparak dönme olan partiler tespit edilerek dönme kalıpı yaparak dikişte regüle işçiliğini azatır dönmeden ayrılanacak  %4 bedeni kurtarmış olursunuz daha kaliteli bedenler üretirsiniz. Dönmeden dolayı boyahanelere iade olmaz termin sıkıntısı yaşanmaz zamanında yükleme yaparsınız boyahanelere iade olan partiler %2 kumaş kaybına neden olur.

Bu çalışmaları yaparak % 10 kumaş maliyetini düşerek uzak doğu ile rekabet edebiliriz karlılık oranını artırırız.