Konsan ’dan yenilikçi ve rekabetçi otomasyon çözümleri

konsanKonsan markası 1985 yılından beri Türkiye ve dünyada tekstil ve izolasyon sektörlerine mekatronik alt yapısı olan, verimlilik artırıcı, yenilikçi ve rekabetçi otomasyon çözümleri sunmaktadır. Alanındaki en geniş ürün kategorisi çeşitliliğine sahiptir. Tekstil Konfeksiyon Makineleri ve Endüstriyel Laminasyon Makineleri olmak üzere iki kategoride üretim yapmakta. Ayrıca CAD sistemlerinde dünyanın inovasyonda öncü markalarından olan Optitex’ in Türkiye’deki çözüm ortaklarından biri. Konsan Firma Sahibi Selçuk Nizamoğlu, çalışmaları ve sektördeki gelişmeler hakkında sorularımızı cevaplandırdı.

Firmanızın piyasaya sunmuş olduğu ürünler ve özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?
“Optitex-Konsan CAD: Bilgisayar destekli kalıp tasarım yazılımı alanında dünya liderlerinden olan Optitex; Kalıp yapmak, serilemek ve pastal yerleştirmek için kullanılan 2D teknolojisi, kalıp provaları yapmak, sanal numuneler üzerinde çeşitli kumaşlar denemek için kullanılan 3D teknolojisi ve yüksek verimlilik için otomatik pastal yerleştirme yazılımları ile zaman ve maliyetten tasarruf sağlar. Kumaş Serim Sistemleri: Yüksek esneklikte, hassas, hafif ve kaygan kumaşların serimi ve kalın, sert ve aynı zamanda esnek olabilen kumaşların serimi için farklı modellerimiz bulunmaktadır. Serim Sistemlerimiz en zor kumaşları bile problemsiz ve yüksek verimlilikte sererek kalitesini ispatlamış ve yabancı rakipleri karşısında aranan alternatif konumuna gelmiştir. Kumaş Kontrol Makineleri: Top ve yığma (dekatür) halindeki kumaşlar için Standart ve Ağır Tip Kumaş Kontrol Makinelerimiz bulunmaktadır. Makinelerimiz özel kompakt tasarımları ve gerginlik kontrol özellikleri sebebiyle dünya çapında popüler olmuşlardır. Müşterilerimize özel olarak geliştirilmiş Elektronik Veri Entegrasyon Sistemi ile artık kontrolden daha fazlasını sunmaktayız. Özel olarak geliştirilmiş Elektronik Veri Entegrasyon Sistemi (EVES) içerisinde; -Dokunmatik ekran ve bilgisayar altyapılı geliştirilmiş otomasyon, -Hata kayıt sistemi -Ethernet bağlantısı ile şirket bilgisayar ağına veri aktarımı ve Excel formatında rapor görüntüleme gibi özellikler bulunmaktadır. Tela Presleri: Geniş uygulama alanına sahip Tela Preslerimiz ve Otomasyon Çözümlerimiz bulunmaktadır. Uzun yılların katmış olduğu tecrübe ve teknolojinin ürünü olan Tela Yapıştırma Preslerimiz dünyanın tercih ettiği preslerdir.”

Piyasaya sunduğunuz ürünler, tekstil ürünlerine nasıl katkı sağlıyor?
“Üretmekte olduğumuz tüm ürünler işçiliği azaltmak ve tekstil sektörünün daha kaliteli üretim yapabilmesi amacıyla tasarlanmış ürünlerdir. Ayrıca ürünlerimiz fireyi azaltır ve üretim süresinden tasarruf sağlar. Yeni jenerasyon makinelerimizde yazılım ve bilgisayar teknolojileri kullanımına ağırlık verilmiş ve Elektronik Veri Yönetimi, Sistem Entegrasyonu ve Akıllı Makine kavramları ön plana çıkmıştır.”

Fuarda hangi ürünlerinizi sergileyeceksiniz. Beklentileriniz nelerdir?
• Optitex-Konsan CAD Kalıp Tasarım Yazılımının son versiyonu olan O/15.3; 2D-3D teknolojisi ve Otomatik Pastal Yerleştirme algoritmalarını, • Kumaş Serim Sistemleri ürün grubundan yüksek esneklikte, hassas, çok hafif ve/veya kaygan kumaşların tümüne yakın bir kısmının problemsiz serimi için tasarlanmış, hızlı bir serim makinesi olan LC 115 modelimizi sergileyeceğiz. • Kumaş Kontrol Makineleri ürün grubundan ise Özel olarak geliştirilmiş Elektronik Veri Entegrasyon Sistemine sahip KKONDEF modelimizi sergileyeceğiz. Tela Presleri ürün gruplarında yer alan Masa Üstü Mini Preslerimizden MP600T ve Mega Preslerimizden MGP1000 modellerini sergileyeceğiz.

Önümüzdeki süreçte sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz?
“Tekstil ve Konfeksiyon sektörü Türk Lira’sındaki değer kaybına paralel olarak bir canlanma yaşamakta ama dünyadaki talep daralması bu canlanmayı baskılamaktadır. Türk Lira’sındaki değer kaybının ve düşük talebin bir süre daha devam edeceğini düşünüyoruz. Teknolojiye yatırım üretim kalitesinin ve verimliliğinin arttırılması açısından ivme kazanmak zorunda ama konfeksiyon üreticilerinin teknolojik yatırım kararlarında fiyat tuzağına düşmeleri piyasada kalitesiz ve merdiven altı ürünlerin artışına sebep olmaktadır ve bizim gibi Ar-Ge ve inovasyona ağırlık veren teknoloji firmalarını zorlamaktadır. Bu durumun değişeceğini ümit ediyoruz.”

#Konsan #TekstilKonfeksiyonMakineleri #EndüstriyelLaminasyonMakineleri #kumaş #KumaşSerimSistemleri #KumaşKontrolMakineleri #TelaPresleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir