LC Waikiki’den dünyada bir ilk

Türkiye’nin global giyim markası LC Waikiki, bu kez dünyada bir ilke imza atarak görme engelli bireyler için LCW Sense adlı uygulamayı hayata geçirdi. LCW Sense uygulaması ile görme engelliler, giysi hakkındaki renk, kumaş, desen, yıkama talimatları, fiyat gibi tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyorlar.

Türkiye’nin moda perakende lideri LC Waikiki, görme engelli bireylerin hayatlarında büyük bir kolaylık sağlayacak “LCW Sense” uygulamasını hayata geçirerek dünyada bir ilke imza attı. Her anlamda “ulaşılabilir moda” kavramına öncülük eden ve liderliğinden aldığı güçle her kesimin ihtiyaçlarını anlamaya ve destek olmaya çalışan marka, LCW Sense uygulamasını LC Waikiki Kurumsal İletişim ve Reklam Müdürü Sevda Malkoç, LC Waikiki Strateji ve Süreç Geliştirme Direktörü Sanem Tuna ve Altı Nokta Körler Derneği Ankara Şubesi’nden Avukat Sevgi Bulut’un katıldığı basın toplantısında tanıttı. Görme engelli bireylere tek başına alışveriş yapma özgürlüğü sunan LCW Sense uygulaması sayesinde giysinin rengi, deseni, kumaş türü, yıkama talimatları, fiyatı gibi tüm bilgilere kolaylıkla ulaşılabiliyor. Appstore, Google playstore’dan ücretsiz olarak cep telefonlarına indirilebilen uygulama ile görme engelli bireyler, etikette yer alan bilgileri dinleyerek, kıyafetlerin yıkama talimatlarını öğrenebiliyor, kombin oluşturabiliyor ve giysileri ayırt edebiliyorlar. Dünyada ilk kez hayata geçirilen bu uygulama ile LC Waikiki’nin liderliğine yakışır bir çalışmaya imza atmasından gurur duyduklarını belirten LC Waikiki Kurumsal İletişim ve Reklam Müdürü Sevda Malkoç, “Bugün dünyada 37 ülkede 800’ü aşkın mağazamızla her gün büyük bir müşteri kitlesiyle temastayız; onların ihtiyaçlarını, taleplerini anlamaya ve buna cevap vermeye çalışıyoruz. Her gün, her yaş grubundan, toplumun her gelir seviyesinden milyonlarca kişiye hizmet veren LC Waikiki’nin odağında her şeyden önce “insan” yer alıyor. Önceliğimiz toplumun refahı ve mutluluğu. Milyonlara hitap eden bir marka olarak, kulağımızı her kesime açık tutmayı sosyal sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Bu nedenle, giyim ve moda konusundaki uzmanlığımızdan, liderliğimizden aldığımız güçle, her kesimin ihtiyaçlarını anlamaya, destek olmaya çalışıyoruz. Kuruluşumuzdan bugüne en büyük hassasiyetimiz bu. İşte bu duyarlılığımız ve önceliklerimiz doğrultusunda şirket değerlerimize gönülden inanan LC Waikiki Sosyal Sorumluluk Platformu Gönüllüleri olan arkadaşlarımız, büyük emek verip dünyada bir ilk olan LCW Sense projesini hayata geçirdiler.”

LC Waikiki Strateji ve Süreç Geliştirme Direktörü Sanem Tuna, uygulamanın hayata geçirilmesi ile ilgili şunları söyledi: “LC Waikiki’de çalışmanın gururu sadece şirketin başarısından değil, sosyal sorumluluk bilincinden de kaynaklanıyor. Sosyal Sorumluluk Platformu, şirketimizin sosyal sorumluluk konusunda duyarlılığını arkalarına alarak, çözümün bir parçası olmaya çalışan LC Waikiki çalışanlarının tamamen gönüllü olarak kurduğu bir platform. Farklı birimlerden, farklı yetkinlikte gönüllü kişilerden oluşuyor. Bu ekip, farklı alanlarda faydalı olabilecek projelere karar vererek bunları hayata geçirmek için çalışıyor; toplumsal fayda, sürdürülebilirlik, insan ve doğa, eğitim gibi konularda projeler geliştiriyorlar. “İyi giyinmek herkesin hakkı” misyonumuzun odak noktasından hareketle zaman zaman fiziksel engelli ya da herhangi bir rahatsızlığı olan müşterilerimizden kullanımı kolay ürün önerileri alıyorduk. Görme Engelliler Projesi de bu platformun öncülüğünde birçok birimin desteği ile hayata geçirildi. Kullanımı son derece kolay olan bu uygulama Appstore, Google playstore’dan ücretsiz olarak cep telefonlarına indirilebiliyor. Uygulamanın ana menüsünde bulunan “oku”, “favoriler”, “gardrobum” ve “yardım butonları” ile çok kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Ürün barkodu okutularak giysi hakkında fiyattan, kumaş türüne, yıkama talimatlarına, renk ve desene kadar her bilgiyi edinmek mümkün. Kullanıcı ürünü beğenirse, favoriler listesine, satın aldığı ürünü ise, gardrobum listesine ekleyebiliyor. Biz bu proje için çalışırken büyük heyecan duyduk ve çok isteyerek çalıştık. Umuyoruz kullanıcılarımız için düşündüğümüz tüm kolaylıkları onlara sağlarız ve hayatlarını kolaylaştırmaya bir katkımız olur.”

e26

“LCW SENSE BİZİM İÇİN ALIŞVERİŞ ÖZGÜRLÜĞÜ DEMEK”

Projenin hız kazanmasında önemli bir rol oynayan Altı nokta Körler Derneği’nden Sevgi Bulut proje hayata geçmeden önce yaşadıkları zorlukları şöyle aktardı; “Günlük hayatta, kıyafetlerimizin rengini anlama konusunda çok büyük sıkıntılar yaşıyorduk. Kıyafetlerimizi alırken, genellikle çalışanlar bizlere kıyafetin rengi konusunda yardımcı oluyor ancak aldığımız kıyafetlerin rengini daha sonra unutuyorduk. Mesela bir sabah kırmızı kazağımla siyah pantolonumu giymek istiyorum diyelim… Renklerini nereden bilebilirim ki? Mesela bir toplantıya giderken lacivert etek-ceketimin içine beyaz gömleğimi giymek istiyordum ama renkleri ayırt edemiyordum. Yalnız yaşayanlar için evden çıkarken uyumlu giyinmek kadar çamaşır yıkamak da zorlu bir süreçti. Çamaşır makinesine koyu renkteki kıyafetlerimi koymak istiyordum, kıyafetlerin rengini bilmediğim için gruplayamıyordum”.

Bu aplikasyonun görme engelli herkes için alışveriş özgürlüğü olduğunu vurgulayan Sevgi Bulut; “Bu kıyafetimin rengi nedir diye sürekli birilerinden yardım almak zorunda kalmayacağım. Sabahları evden kıyafetlerimin rengini bilerek çıkacağım. Alışverişe tek başıma gidip alacaklarıma ve giyeceklerime kendim karar verebileceğim. Ben de sizler gibi moda olanı giyebileceğim. Yanımda sürekli birileri olmadan seçme, seçtiklerimi giyme özgürlüğünü tadacağım. Bunun için de görme engellilerin sesini duyan LC Waikiki’ye teşekkürlerimi iletmek isterim” dedi.

#LCW, #LCWaikiki, #görmeengelliler, #ilk