Modanın zirvesine düğüm attı

Dünyanın doğal düğme üretimindeki lider firması Form Düğme, modanın başkenti Paris’te düzenlenen, dünya modasına yön veren aktörlerin katıldığı Modamont Fuarı’nda eşsiz tasarımlarını dünyaya tanıtarak, Türk aksesuar sektörünü başarıyla temsil etti.

Birbirinden farklı ülke ve bölgeden almış olduğu yüzde yüz doğal malzemelerle farklı tasarımlara imza atan Form Düğme, 12 Şubat – 14 Şubat tarihleri arasında Paris’te Premier Vision içerisinde düzenlenen Modamont Uluslararası Moda ve Tekstil Fuarı’nda gövde gösterisi yaptı. Form Düğme Kurucu Ortağı Mustafa Oktay, Türk aksesuar sektörü adına modanın başkentindeki bu en prestijli fuara katılmanın heyecanını yaşadıklarını söylüyor. Dünyadaki moda devlerinin görücüye çıktığı Modamont Fuarı’nda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek için sıkıca hazırlandıklarını belirtiyor. Uluslararası kumaş ve aksesuar markalarını bir araya getiren Modamont Moda ve Tekstil Fuarı’na katılabilmenin her firma için çok kolay olmadığına değinen Oktay, katılım öncesi süreci şu şekilde değerlendirdi. “1996 yılında giriş yaptığımız düğme sektöründe, iç piyasada tekstil firmalarının talebini hızlı servis kalitemizle karşılayarak, büyüdük. 2011 yılında dünyanın en büyük düğme fabrikalarından biri olan Bottonoficio Fossanese’yi satın alarak Avrupa markalarının dikkatini çektik. 2013 yılı hedeflerimiz arasında Avrupa’daki önemli fuarlara katılmakta yer alıyordu. Modamont gibi önemli fuara katılmak için pek çok denetimden geçmeniz gerekiyor. Fuara bağlı bir komite üretim tesislerimizi ve tasarlamış olduğumuz kaliteli ve doğal ürünleri değerlendirerek bu önemli organizasyona katılmamıza onay verdi. Bu fuara katılarak hedeflerimizden birini daha gerçekleştirmiş olduk.”

Modamont Fuarı’nın yeni nihai alıcı markalara ve iş ortaklarına ulaşma açısından önemli bir anahtar olduğunu belirten Oktay, Form Düğme olarak fuardaki yıldızlarının eti için kesilen hayvanların boynuzundan üretilen kemik ve boynuz düğme olduğunu vurguladı. Dünyanın moda trendleri ve moda tasarımcılarının gelecek sezonlara yönelik eğilimlerini belirleyici rol üstlenen fuar, yeni iş olanakları ve ortak koleksiyonların üretilmesinde de sektöre önemli katkılar sağlıyor. Firma standlarının yanısıra moda ve trend bilgi bölümlerinin de bulunduğu fuar tüm tekstil ve moda sektöründen yoğun ilgi görüyor. Ziyaretçilerin yüzde 80’inin Fransa dışından geldiği fuara katılmak için firmalarda tasarım gücü ve modern teknolojiye sahip olma kriterleri aranıyor. Her yıl Şubat ve Eylül aylarında olmak üzere yılda iki kez düzenlenen fuara İtalya, İngiltere, Japonya, Çin ve Rusya başta olmak üzere dünyanın yüz ülkesinden 683 firma katıldı.