Sonbahar / Kış 2014-2015 trendleri

Cotton Council International ve Cotton Incorporated, gelenekselleşen gelecek sezon trendlerini Türk tekstil ve hazır giyim sektörüne Istanbul Courtyard by Marriott otelde 2 Mayıs 2013 tarihinde sundu. Türk tekstil, hazır giyim ve tasarım sektöründen 125’i aşkın kişi Sonbahar / Kış 2014-15 sezonunun kumaş, renk ve siluet trendlerini yakından görme fırsatı elde etti. Sonbahar / Kış 2014-15 sezonu için belirlenen trendlerde heyecanın cesaret ile bir araya gelişinden, dünyanın ve insanlığın çok boyutlu oluşundan, düşüncenin yenilikçiliğe etkisinden, keşiflerde karşılaşılan tesadüflerden ve insanların gizli eğilimlerinden ilham alındığı temalar karşımıza çıkıyor. Gelecek sezonda doğa ve ruhun bir araya gelişinden ortaya çıkan trendler cezbedici ve göz alıcı bir izlenim oluşturuyor.

Kutsal Mekanlar (Sacred Spaces)
Renk: Özünde yansıtıcı olan renklerin açık hava manzarası. Yaprak yeşili, tavus mavisi ve manyetik griye dolanırken gül rengi dişiliğin kararlı dokunuşunu katıyor. Ağaca yakın kahve rengi keskin papatya sarısının abartılı hissinin karşısında duruyor. Kutsal Mekanlar paleti, yükselen yaratıcılık ve düşünce için enerji kaynağı olan bireysel meraklara açılan kapı olmakta.
Trend: Bizi “Kutsal Mekanlar”ı uyandıran ve ilham veren ortamlara getirmek, üretimi cesaretlendirmek için cennetler bulmak demek. “yavaş teknoloji” ve deneysel çalışma ortamları sahne ortasına gelirken işleyişin yer aldı atmosferden ilhamlar alan yaratıcı proses katlanarak büyüyor. Geçmişten faydalanmak yerine zanaat ile beslenirken uygulama, güven ve yenilikler belirginleşiyor.

Paylaşmak (Share)
Renk: Özgüvenli ve özenli bireylere saygı gösteren idealistik bir renk hikâyesi. Parlak demetin renkleri sakin nötr tonlara çapa atmış durumda. Kan portakallarının hafif dalgalanma etkisi, yoğun lacivert ve akışkan gün batımı renkleri sahneyi etkisi olan o nostaljik çekiciliğe hazırlıyor. Hem cesur hem de

fikir dolu bu canlı palet, ifade ettiği özgürlüğe değer veren çok-nesilli düşünürlere cazip gelecek.
Trend: Bilginin ve işbirlikçi paylaşmanın değerine iyimser ve anlamlı bakış. “Sahip olma”’nın algılanan avantajları yeni nesillerin gözünde gittikçe küçülürken girişimci ruhlar açık iletişimin ve kolektif beyin gücünün fikirlerine değer veriyor. Alırken geri vermek yeni entelektüel takas sistemidir; iyi bir fikir bir başkasını hak eder.

Yer altı (Underworld)
Renk: Besetelenmiş ve esrarengiz bir palet, bu hikaye kendimizin ve çevremizdeki dünyanın çok boyutlu olmasıyla belirlenmiş. Ritmik ve dalga dalga açılan toprak tonları ile harmonik nötr renkler inci ve kızılımsı kahvenin nazik ve sofistike parıltıları ile karışıyor. Yeraltı denizi mavisi ve yıllanmış konyak dengeli duran bu renk hikayesine drama ve türbülans katıyor.
Trend: Bizi yüzeyin altında yaşamaya davet eden sessiz isyan; mahremiyetin psikolojisini ve ima ettiği her şeyi analiz ediyoruz. Bu fütürist trend sessizce sanat, müzik ve modada düzenli olarak gölgede kalan başarıları takdir ediyor. Yeraltı dünyalar ve yeraltı yaşamlar halktan onay veya ödül beklemeyen ve sadece marifetin hazzı için hayatta kalıp büyüyerek serpilen dalgadır.

Doğaçlama (Improv)
Renk: Tesadüfi keşif fikrinin tadını çıkaran enteraktif renk bir paleti. Serin aqua mavileri sıcak sarılar ve zengin bordo renkleri ile yan yana sıralanmış. Kırılgan maviler karmaşık olmayan sofistike bütünlüğüne sahipken daha sıcak tonlar tahmin edilemez dozda bir canlılık katıyor. Bizim daha derin ve introspektif hislerimizi uyaran bu evrensel renk hikayesinin cazibesi oldukça geniş.
Trend: Plansız yaşamak; tesadüfi ve spontane durumların, olayların ve düşünce proseslerinin özünün tadını çıkarmak. Nasıl görmemiz, hissetmemiz veya tecrübe etmemiz gerektiğine dair ikinci bir mübalağa gerek kalmadan doğal olarak sadece meşgul olmak. Kim olduğumuzu ve bireyler olarak nelerden hoşlandığımızı keşfetmek, doğrusal ve güdümlü geçmişimiz solup kaybolurken “her yerde, her an” mantalitesine açıldığımızda olur.

Ekstrem (Extreme)
Renk: Saklı eğilimlerimiz ve arsız coşkunluklarımızın her ikisine de olan meylimizin karşısında bir çalışma. Kışkırtıcı ve coşkulu parlak tonların çarpışması klasik lacivert, gri ve beyaz renkleri sersemletiyor. Eski koruyucu ve güvenilir tonlar cesur magenta ve egzotik neon yeşili için ustalıkla arka fon oluştururken geleneksel kırmızı her iki uç arasında kolayca bocalayabilir. Yoğun, dinamik, beyan paleti.
Trend: Fark edilmenin tek yolu olduğundan dolayı mı ekstrem hayatlar yaşıyoruz yada sebeplerin kıyısına tehlikeli bir şekilde çok yakın uçmanın arkasında kendi kendini tatmin mi yatıyor. Sanat, müzik ve moda sınırları yıllarca başarılı bir şekilde genişletti, ancak şimdi günlük hayatlarımız daha yüksek, daha hızlı ve daha uzak ile tüketiliyor. Sanat adına mı içindeyiz yada modern zamanın maceraperesti olmak için mi, veya hayatın bu yoğun görüntüsü yeni norm mu? “Extreme”, orta yolu olmayan fakat duygu dolu bu trendi keşfediyor.

2014/ 15 Sonbahar/ Kış Kumaş Notları
1. Kutsal Mekanlar (Sacred Spaces): -Silik mavi çizgiler ve gümüş iplikler bir araya gelerek havai bir güncelleme getiriyor. -Kalın slub iplikler ve ağır fırça sofistike çizgili kumaşlara rahatlık hissini veriyor. -Baskın pamuk/ kaşmir karışımları basic örgülerde lüks tuşe ortaya koyuyor
2. Paylaşmak (Share): -Yüzen çok renkli iplikler şambre gömlekliklerde üste çıkıyor -İzole edici süngerimsi tuşe için iki hafif kumaş pamuklu örgüde bir araya geliyor -Soyut motif üzerine yapılan belirgin kafes baskılar yılan derisi desenlerin yerini alıyor
3. Yer altı (Underworld): -Yenilikçi, dokulu örgülerde kabarık çizgiler -Ağaç damarı baskısı keçeleşmiş kanvasta karanlık ve gizemli hava oluşturuyor -Pamuk triko örgülerde aşırı tüylenme için abartılı şantuklu iplikler kullanılıyor
4. Doğaçlama (Improv): -Pamuk gömleklerde spontane geometrik baskılar mavi indigo ipliklerle kontrast içinde -Nopeli iplikler dokulu yüzey ve boyutlu görünüm ilüzyou oluşturuyor -Merserizasyon ve doğrusal desenler hızlı hareketi tasvir ediyor
5. Ekstrem (Extreme): -Az belirli olan desen ve dokular geometrik erkek gömleklerde birbirine karışıyor -Pamuk karışımlı örgüde gelişigüzel yüzey dokuları -Parlak tonlarda kaplama yapılmış pamuk denim

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir