2020’ye ne kadar hazırsınız?

Spread the love

TGSD’nin ( Türkiye Konfeksiyon Sanayicileri Derneği ) düzenlediği bir etkinlikteydik. Dünyanın en büyük markalarından ve aynı zamanda ülkemizden en çok konfeksiyon tedarik eden firmalardan  biri olan H&M’in ülke Müdürü Serdar Tanka konuşmacıydı. Serdar Bey sunumu esnasında salona şunu sordu: Biz 2020 yılından sonra sürdürülebilir olmayan hiç bir ürün satın almayacağız, siz buna ne kadar hazırsınız?

Sayın Tanka’nın bu sorusunun arkasında aslında çok ciddi bir çalışma, hedefler ve çok net bilgilerle hazırlanmış bir rapor var. Internetten ulaşılması (linki aşağıdadır) mümkün bu rapordan bazı vurucu bilgileri aşağıda özetliyorum. Buna göre:

-Birleşmiş Milletler raporlarına  göre  dünya nüfusu hızla büyüyor;  dünya nüfusunun 2050 yılında 9,7 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.

-Dünya Bankası raporlarına göre ise dünya nüfusunun 2030 yılında 8,5  milyara ulaşacağı ve bu nüfusun 5 milyarının orta sınıfa katılacağı tahmin ediliyor.

-Gezegenimizin kaynakları bugün için belki yeterli  ama, global talep   dünyanın kaynaklarından daha fazla. Bugünkü yaşam standardımızı sürdürmek için  1,5 kat, bu hızla devam edecek olursakta 2050 yılına 2,3 kat daha fazla dünyaya ihtiyacımız olacak.

Nüfus artışı, global ısınma, orta gelir grubunun talepleri, yenilenebilir enerji ,geri dönüşüm. Bu kelimeler mevzubahis raporda sıklıkla üzerinde durulan kelimeler. Bunlar ilgili olanlar tarafından uzun zamandır duyulan, duymayanların ise önümüzdeki günlerde sıklıkla müşerref olacağı çok önemli olgular. Raporu okuduğunuzda H&M’in ihtiyaç olan kaynakları verimli kullanmak için bir yol haritası olduğunu da görüyorsunuz. Buna göre ;

  AMAÇ 2016 yılındaki durum
Geri dönüştürülebilir veya sürdürülebilir kaynaklı hammadde kullanımı yüzdesi 2030 yılından önce 100% %26
Sürdürülebilir kaynaklı pamuk kullanım yüzdesi 2020 yılından önce 100% %43
Kendi operasyonlarında yenilenebilir enerji kullanım yüzdesi 100% %96
Kendi operasyonlarında su verimliliğine uygun ekipman kullanım yüzdesi 2020 yılından önce 100% %51

 

Yine benzeri bir etkinlikte bir pamuklu tişörtün üretimi için tüketilen suyun 2500 litre olduğunu duyduğumda çok şaşırmıştım. İSKİ fiyatlarıyla bu miktarı çarptığınızda elde edeceğiniz tutarın tişörtü satın aldığınız tutardan çok fazla olacağını hesaplayabilirsiniz. O günden beri tişörtlerime başka gözle bakarım.

Ne yazık ki arta nüfus ve kıt kaynaklar bir realite ve hepimiz kaynaklarımızı har vurup harman savurmanın sonuçlarıyla eninde sonunda yüzleşeceğiz. H&M bu konudaki aksiyon planının gerektirdiği koşulları paydaşlarından istiyor ve isteyecek.

Dolayısıyla bu raporu iyi analiz edip yarına şimdiden hazır hale gelmek gerekiyor.

Bu vesileyle firmamız Permess Tela (International)  olarak bu konuda  yaptığımız çalışmalardan bahsetmek isterim. Avrupa’da üretim yapan bir firma olarak zaten AB’nin gerek kimyasal (REACH), gerek ekolojik, gerekse sosyal kıstaslarına uygun üretim yapıyoruz. Bunun yanı sıra yapıştırma sıcaklığı daha düşük telalar üreterek enerji tüketimine, Ekoteks Class 1 standartlarında (Formaldehyde Free) ürünler üreterek insan sağlığına katkıda bulunuyoruz. Sürdürülebilir pamuk ve recyle polyesterden üretilen artikellerimizin sayısı ise her geçen gün artıyor.

Bir sonraki sayıda görüşmek dileğiyle,

#2020, #TGSD, #SerdarTanka