Avantgarde Tekstil’in çözüm ortağı Malkan Makina

Spread the love

08Erkek takım elbise piyasasında kendi markasını oluşturmayı hedefleyen Avantgarde Tekstil, çalışmalarına devam ediyor. Firmanın kurucu ortaklarından Mustafa Demir, çocukluğundan beri sektörün her aşamasında görev yapmış. Ödemiş’te dünyaya gelen Demir, sektörde faaliyet gösteren farklı firmalarda yöneticilik yaptıktan sonra ortak Avantgarde Tekstil’i kurmuş. Erkek takım elbise piyasasına iddialı bir şekilde giren Avantgarde Tekstil’in kurucu ortaklarından Mustafa Demir ile yeni kurulan üretim tesisleri ve fason üretimden kendi üretimlerini gerçekleştirmeye geçiş süreci hakkında sohbet ettik.

 

AvantgardeTekstil hakkında kuruluşundan bugüne gelişimi il ilgili neler söylemek istersiniz?

“Avantgarde Tekstil Agiloğlu Holding bünyesinde faaliyet gösteriyor. Agiloğlu Holding’in asıl faaliyet alanı demir çelik ve sera kurulumu üzerinedir. Yönetim Kurulu Başkanımız Farid Khaliliov ve merkezimiz Azerbaycan’ın Bakü şehrindedir. Holdingimizin başta Azerbaycan olmak üzere Türkiye’de de ciddi yatırımları bulunmaktadır. Şu anda da Tekstil sektöründe de ortak olduğum Avantgarde ile faaliyet göstermiş olacağız. Öncelikli olarak üretimimize yerli markalara fason üretim yaparak başladık. Akabinde ihracat ile büyümeyi hedeflemekteyiz. Günlük 1000 ceket ve 1000 adet pantolon üretimi planlamaktayız. Ancak asıl amacımız fason üretim yapmak değil kendi markamız Avantgarde ile bu sektörde markalaşmaktır. 2016 yaz koleksiyonumuzu hazırlamaya başladık bile. Kısmetse yaz sezonunda koleksiyonumuzu müşterilerimize sunacağız. Kendi hazırlayacağımız koleksiyon bizim için çok önemli. Bu yüzden yazın sunacağımız koleksiyonu İtalya’daki tasarımcımız hazırlayacak. Kalıplarla kumaşlarla bizzat kendisi ilgilenecek. Bu nedenle bir ayağımızda Milano’da olsun istedik ve orada bir ofis açtık. Modayı ve trendi yakından takip ederek bu sektörde “öncü” olmada kararlıyız.”

 

Makine parkuruna yatırım yaparken nelere dikkat edersiniz ? Yeni ekipman seçiminizi etkileyen en önemli faktörler nelerdir?

“Kumaştan telaya, iğneden ipliğe her şeyde olduğu gibi ekipman ve makine seçiminde de öncelikle mutlaka kaliteye dikkat ediyoruz. Erkek hazır giyiminde yeni bir soluk ve farklılık getireceğine inandığımız konseptimize uygun, hedeflediğimiz “modayı oluşturan” çizgisine bizi en kısa sürede ulaştıracak ekipmanı tercih ediyoruz. Tabi bir de mümkünse, o alanda alternatifi varsa yerli ekipman almayı şahsen özellikle tercih ederim. Dikiş makinelerinde ülkemizde üretim olmadığından maalesef böyle bir imkanımız yok ama ütü makinelerinde durum farklı. Artık dünya çapında tanınan ve çok kaliteli ürünleri olan yerli markalarımız var. Biz de ütüde yerli marka ile çalışmayı tercih edenlerden birisiyiz.”

 

Ütüleme ekipmanında yerli marka olarak Malkan tercihiniz konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce doğru bir tercih mi? Malkan’dan memnun musunuz?09

“Yıllardır gerek fason üretim yaptırdığım dönemlerde gerekse çalıştığım firmalarda, çok çeşitli ütü makinelerini gözlemleme imkanım oldu. Farklı ütü markalarını tecrübe ettim. Ve şunu gördüm; yaptığımız işte, özellikle de cekette ütüleme işlemleri, işin en kritik ve püf noktası. Adeta yapılan işi gösteren en önemli unsur ütü presleridir. Bu yüzden son ütü aşaması bir konfeksiyon fabrikasının göz bebeği olmalıdır. Malkan’ı uzun zamandır piyasadan tanıyor ve izliyorduk. Birçok yerde Malkan’ın presleri ile karşılaştım ve çalışırken gördüm. Malkan’ın preslerinde ulaştığı kalıp-form uyumu en üst seviyelerde. Çok profesyonel bir ekibi var ve üretimin her aşamasını bilerek, tam ihtiyacınıza göre üretim gerçekleştiriyor. Satış sonrası destek hizmetleri son derece ileri düzeyde. Preslerin formlarının yanı sıra programlama özellikleri de ileri teknoloji ürünü. Operatör açısından kullanımı çok pratik ve basit olduğu kadar her çeşit kumaşa kolayca uyarlanabilecek esnekliğe sahip. Mesela; ütü preslerinde kalıp uyumsuzluğu yada programlama yetersizliği yüzünden, bant içinde yapılan bazı işçilikler heba olabiliyor. Yani pres yapılan işi bozabiliyor. Malkan’ın preslerinde bunu asla göremezsiniz. Tam aksine işçiliğinizi daha öne çıkaran ütüleme neticeleri alıyorsunuz. Ürününüz daha kaliteli ve albenili görünüyor. Dolayısıyla doğru bir tercih yapmanın memnuniyetini yaşıyoruz.”

 

Son olarak 2015 yılındaki beklentileriniz nelerdir?

“Bizim için çok önemli bir yıl olacak. Az önce bahsettiğim planlarımızı gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışacağız. Zor bir yıl olacağı da aşikar. Ukrayna, Rusya, Suriye, Irak ve Arap ülkelerinde yaşanan sıkıntılar bu pazarı ciddi derecede olumsuz etkileyecek. Keza piyasadaki durum da şu anda bunu gösteriyor. Ancak Avantgarde olarak kendimize ve ekibimize güveniyoruz. Kalitemizle rakiplerimize fark atacağımızdan eminiz. O yüzden bu yatırım kararını alırken hiç tereddüt etmedik. Büyük bir heyecanla hedeflerimizi birer birer gerçekleştireceğiz.”

One thought on “Avantgarde Tekstil’in çözüm ortağı Malkan Makina

  1. Lutven lazim cok takm alas veras
    Ben cok guzel magazine Balkan ey lutven adress
    Lazim start 500adet

Comments are closed.