Başarılarla dolu 10 yıl

Spread the love

Başta tekstil olmak üzere pek çok sektöre barkod sistemleri, donanım ürünleri, sarf malzemeleri ve teknik servis hizmeti sunan Akbarkod, kaliteli hizmet ve hızlı servisle sektörün lider  firmaları arasında bulunuyor.

Kurulduğu tarihten itibaren her yıl en az yüzde 30 büyüdüklerini belirten İsmail Ali Şahin, yeni ürünler ile piyasadaki güçlerini daha da artıracaklarını, yurt içinde olduğu kadar, yurt dışında da etkin olacaklarını söyledi.

Hazır giyim, tekstil, gıda, ayakkabı, kimya, medikal, kozmetik ve perakende gibi birçok sektöre barkod ve etiket alanında çözümler sunan, aynı zamanda donanım ve teknik servis hizmeti sağlayan Akbarkod,  bu yıl 10. Yılını kutluyor. Alanında lider dünya markalarıyla işbirliği yapan firma, Rusya, Mısır, Tunus, Azerbaycan, Özbekistan, Moldova, Cezayir, Polonya ve çevre ülkelere sarf malzeme ihracatı yapmaktadır. Barkod sisteminde mikro işletmeden, makro işletmelere kadar perakende ve üretim sektörlerinin tamamına destek verebilen Akbarkod’un başarısının sırlarını, şirket  kurucularından  Akbarkod Y.K. Başkanı İsmail Ali Şahin ve Akbarkod Genel Müdürü Caner Şahin’den dinleyelim.

Başarılı 10 yıl

2011 yılında sektörde tecrübeli ve deneyimli ortaklar tarafından kurulduklarını belirten Akbarkod Y.K. Başkanı İsmail Ali Şahin, “Sektörün içinden gelen insanlar olarak, sektörü yakından tanıyor ve ne yapacağımızı biliyorduk. Kuruluşumuzla birlikte kendimize belirli hedefler koyduk ve bu hedefler doğrultusunda koşmaya başladık. Önce barkod sarf malzemeleri ve barkod yazıcıları satışı ile başladık, daha sonra servis hizmetini kendi bünyemizde oluşturduk. Bizi diğer şirketlerden farklı kılan en büyük özelliğimiz, servisimizin kaliteli ve hızlı çözümler sunmasıdır. Şu anda bile bizim gibi donanım, sarf malzeme ve servis hizmetini uçtan uca veren firma sayısı oldukça azdır. Misyon ve vizyonumuz çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürüyor ve belirlediğimiz hedefe ilerliyoruz. Müşteri memnuniyetine önem vererek firmalarımızın ihtiyaçlarını en iyi fiyat ve en iyi çözüm ile buluşturuyoruz. Yenilikleri takip ederek, çevreci teknolojiyle müşterilerimizi bütünleştirmeyi hedefliyoruz. Barkod sektöründe geniş ürün yelpazesi kullanılmaktadır. Fakat biz ağırlıklı olarak tekstil ve hazır giyim sektörüne yöneldik. Bunun dışında diğer sektörlere de hizmet veriyoruz. 2011 yılında kurduğumuz  4 çalışanı olan bir şirketten bugün 30 çalışanı aşan bir kadroya ulaştık. 30 çalışanı aşan ekiple sevkiyattan teknik servise kadar tüm süreçleri titizlikle yürütüyor ve çözüm sunuyoruz. Akbarkod olarak bizi rakiplerimizden ayıran bir diğer özelliğimiz, sadece kendi işimizi yapmaya odaklanmamızdır. Diğer önemli bir konu ise, şirketimizin kuruluşundan itibaren bünyemizde oluşturduğumuz e-ticaret sistemiyle Türkiye’nin tamamına sarf malzeme ve donanım ürünleri gönderebiliyor ve 7/24 hizmet verebiliyoruz” dedi.

Müşteri memnuniyeti

Barkod sarf malzemeleri ve donanım ürünleri konusunda uçtan uca hizmet verdiklerini vurgulayan Akbarkod Genel Müdürü Caner Şahin, “Yazılım, donanım, sarf malzeme ve teknik servis hizmeti verebilen sektörün lider firmalarından biriyiz. Bu konuda iddialı olduğumuzu söyleyebilirim. Bir müşteri etiket kullanımında bir sorun yaşıyorsa, mutlaka çözüm üretiyoruz. Bilgi birikimimiz ve elde edilen tecrübe, müşterilerin sorunlarının giderilmesinde önemli bir avantajımızdır. Yapmış olduğumuz müşteri memnuniyeti anket sonucunda memnuniyet oranı % 96 oranındadır ki ortalamanın oldukça üzerinde olduğumuzu söyleyebiliriz Biz müşterilere hangi etiketin nerede ve nasıl kullanılması gerektiği bilgilerini veriyoruz. Doğru ürün kullanmasını sağlaması için uzman kadromuzla destek oluyoruz. Bizim en iyi yaptığımız diğer bir konu ise yenilikleri yakından takip etmemiz ve bu yenilikleri müşterilerimizle paylaşmamızdır. Kullandığımız ve müşterilere sunduğumuz etiketlerin sürdürülebilir olması son derece önemlidir. Şu anda kullanılan etiket ile bir yıl sonra kullanılacak etiketin kalite ve standartları aynı olmak zorunda ve müşteri aynı kaliteyi yakalamalıdır. 2011’den bu yana sattığımız ürünler ile şimdiki ürünlerin kalitesi aynıdır. Dünyanın önde gelen firmalarıyla çalışıyoruz. Yıllardır aynı kalite ile hizmet veriyoruz ve müşterilerimize sunuyoruz. Piyasada yaşanan en büyük sıkıntı, sürdürülebilir ürünlerle hizmet verememesidir. Biz bu konuyu son derece önemsiyoruz. Dolayısıyla firmalar da profesyonel şirketlerle çalışmayı tercih ediyorlar. Netice olarak doğru ürün, doğru makine ve kaliteli hizmet verebilmek son derece önemlidir” diye konuştu.

 Komple çözüm ortağı

Etiket tüm süreçlerde ürünün kimliği olması sebebiyle vazgeçilmez konumdadır. Bunlar;  tanımlama, fiyat etiketi,  raf etiketi, koli etiketi, sallama karton etiketler, yıkama talimatı etiketleri olabiliyor. Bunların kullanılacakları yere uygun seçilmesi, yıkama koşullarına uyması, koli üstünden düşmemesi, yazıların silinmemesi gerekiyor. İşte iddialı olduğumuz bir alan da burası. Bu ürün gruplarının hepsinde varız. Etiket baskısı için elzem olan, “etiket yazılımı”  ve etiket baskısı yapan “ barkod yazıcılar” hizmet verdiğimiz en önemli ürün grupları arasındadır.

Nice Label etiket yazılımının yetkili bayisiyiz.  Bu yazılım kendi alanında dünya lideri ve işlevi sadece etiket basmanın çok ötesindedir.  “ Etiket Yönetim Sistemi” şeklinde adlandırılan versiyonu H&M, Hermess, Salvatore Ferragamo, John Lewis, Louis Vuitton gibi markalar tarafından kullanılıyor. Etiket baskısı yapan barkod yazıcıların da hazır giyim üreticilerinin ihtiyaçlarına uygun olması gerekiyor. Japon akmaz, saten, nonwoven, renkalmaz gibi kumaş yüzeylere baskı yapma ve kesmede her yazıcı başarılı değildir. Biz bunu dikkate alarak ürün grubumuza Citizen barkod yazıcılarını kattık ve Türkiye distribütörü olduk. Bunun yanında sektörün sürükleyici perakende devlerine üreten tedarikçilerin yoğun olarak kullandıkları Datamax ve Honeywell yazıcılar da en çok sattığımız yazıcılar arasındadır. Bunların yetkili teknik servisi olarak kendi bünyemizde veriyoruz. Görüldüğü gibi, barkod teknolojileri hazır giyimde; üretimden son kullanıcıya kadar olan tüm safhalarda yer alıyor. Teknolojiyi kendisine adapte edebilen firmalar, yıkıcı rekabet içinden sıyrılarak ayakta kalıp, büyüme imkanı elde ediyor.

 Yeni hedefler ve projeler

Epson renkli inkjet etiket yazıcılarını bünyemize kattık. İnsanlar tek renk etiketlerden sıkıldılar, artık renkli ürün istiyorlar. Epson etiket makinaları ile kullanıcıya istediği etiketi renkli olarak basmasını sağlayan bir teknoloji sunuyoruz. Italora marka çift taraf baskı yapabilen barkod yazıcının Türkiye distribütörlüğünü alarak  kendi bünyemize kattık. Satış ve teknik servisini sağlıyoruz.  Süreç bizi sürekli yeniliklere yönlendiriyor. Müşterilere ihtiyaca yönelik çözümler sunma noktasında hızlı hareket ediyoruz. Dünya markaları ile çalışmaya devam edeceğiz. Donanım alanında üst seviyeye nasıl ulaşabiliriz diye çalışmalar yürütüyoruz. Bildiğiniz gibi barkod yazıcı, barkod donanım ürünleri ve sarf malzemelerinin üretimi ülkemizde bulunmuyor. Uzun vadede bu tür ürünlerin Akbarkod tarafından üretilmiş olması hedeflerimiz arasında bulunuyor.”

Akbarkod’un kuruluş hikayesi

Ticaret hayatına tekstil etiketleri üzerine bir matbaada pazarlamacı olarak başladım. Daha sonra tekstil etiketleri ve matbaa işleri yaparak, hem okul hayatına hem de iş hayatına devam ettim. Askerden sonra tekstil etiketleri alanında ticaret hayatımı sürdürdüm. 2003 yılında barkod sektörüne ilk şirketimle girdim. 2011 yılında ise Akbarkod’u 4 kişilik ekiple kurduk. Firmamızı kurmaya karar verdiğimizde, yer ve isim arayışımız biraz uzun sürdü. Tekstil sektörünün merkezi olması dolayısıyla Merter’de bulunan şu anki yerimizde faaliyetlerimize başladık. Müşterilere yakın olmak tercih sebebimiz oldu. Buradaki firmalarımızın destekleri bize pozitif olarak yansıdı. Dolayısıyla Merter’in yeri bizim için farklı ve anlamlıdır.

#Akbarkod #10.yıl #etiket #barkod #yazıcı #sarfmalzemeler #barkoddonanımürünleri #servis #İsmailAliŞahin #CanerŞahin #kalitelihizmet #aksesuar #müşterimemnuniyeti #tekstil #hazırgiyim #NiceLabel #Citizen #Datamax #Honeywell #Epson