Boyteks  Dar Dokuma, 33 yıllık tecrübesi ile değer üretiyor

Spread the love

33 yıllık tecrübesiyle dar dokuma alanında hizmet veren Boyteks’in amacı, müşterilerine daha iyi hizmet, daha iyi ürün ve daha kısa terminde ürün verebilmektir.

Hazır giyim ürünlerine aksesuar imalatı yapan Boyteks Dar Dokuma, sektöre başladığı 1988 yılından bu yana başarılı çalışmalarını sürdürüyor. Firma, tekstilde kullanılmakta olan dar dokuma, jakarlı dar dokuma, şerit, örme ve kordon imalatı yapmakta. Boyteks, tekstil sektörünün ihtiyacı olan tüm ürünlerin üretimini kendi bünyesinde gerçekleştirebilme kapasitesine sahip. Bu sayıdaki söyleşimizi dar dokuma sektöründe önemli yeri olan Boyteks’in Kurucusu Sezai Boyraz’la gerçekleştirdik.

Firmanızın üretim konusu nedir, ne zaman kuruldu, kısaca özetler misiniz?

“Firmamız 1988 Eylül ayında kuruldu. Dar dokuma konusunda üretim yapmaya başladık. Piyasanın ihtiyaçlarına göre spor giyim, dış ve iç giyimde kullanılan lastik, şerit, balık sırtı şeritleri yapmaya başladık. Ülkemizde tekstilin gelişmesine paralel olarak zaman içinde firmamız da gelişme göstermiştir. Bu doğrultuda ihtiyacımıza göre makine parkurumuzu da artırma yoluna gittik. 1996 yılında o zamanlar henüz yeni çıkmış olan Jakarlı dar dokuma makinalarının yatırımına girdik. Bu yatırım sonucunda jakarlı lastik ve şeritleri de üretimimize kattık. Bu alanda ülkemizde ilklerden birisiyiz. Firmamız her geçen yıl yatırımlarına devam ederek üretim kapasitesini artırdı. Daha sonra 2005 yılında örme makinalarının yatırımına girdik ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. 2017’de de kordan makinalarının yatırımına girdik ve bu alanda da üretim yaparak müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz.”

Ürettiğiniz ürünleri iç piyasaya veriyorsunuz. İhracatınız da var mı?

“Evet, üretimimizi iç piyasaya veriyoruz. Ayrıca ihracatımız da var ve geliştirmeye çalışıyoruz. İhracatımızı Tunus, Cezayir, Fas, Mısır, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Makedonya gibi ülkelere yapıyoruz. 33 yıllık tecrübeyle ve kendimizi sürekli yenileyerek sektörün önemli yapı taşlarından biri olduğumuza inanıyoruz.”

SÜRECİ İYİ YÖNETENLER DEVAM EDECEK

Müşterilerin taleplerine göre üretim yaptıklarını belirten Boyteks Dar Dokuma Sahibi Sezai Boyraz, “Müşterilerin ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. Sipariş üzerine çalıştığımız için piyasa şartlarına göre zaman zaman boşluklar olabiliyor. 2018 yılından itibaren sektörde bir duraklama olmasına rağmen şu an için bir hareketlilik var fakat ne kadar devam edeceği konusunda bir tahminimiz olmuyor. Kısacası önümüzü tam olarak göremiyoruz. Üretimde oluşacak boşluk, bizleri sıkıntıya sokuyor. Son üç yıldır tekstil sektöründe duraklamalar olsa da, diğer sektörlere göre sektörümüzü biraz şanslı görüyorum. Çarkı döndürebilecek kadar iş yapıyoruz.  Bu süreci ayakta kalarak atlatabilmek bir başarıdır. Tecrübe ve deneyimimizle bir bu süreci atlatabilecek durumdayız. Şunu da belirtmek isterim ki, Türkiye’de tekstil hiçbir zaman bitmez. Ülkemizin çok avantajlı bir konumu var. Avrupa, Afrika ve Orta Doğu ülkelerine çok yakın. Çevremizdeki ülkelere pazarlama yapabilecek durumdayız. Üretmiş olduğumuz aksesuarlar, bütün ürünlere değer ve albeni katar. İç giyimde dar dokumanın kalitesi çok önemli. Kullanılan iplikler özel iplikler olduğundan insan sağlığına zarar vermez. Burada kullanılan iplikler sağlığa, çevre ve doğaya saygılı ürünler olmak zorunda. Neticede bu ürünler insan vücuduna temas ediyor” dedi.

SORUMLULUK HEPEMİZİN

Pandemi sürecinin diğer firmaları etkilediği gibi kendilerini de etkilediğini dile getiren Boyraz, “Firma olarak Devlet’in belirlemiş olduğu maske-mesafe ve temizlik kurallarına elimizden geldiğince uyuyoruz. Şimdiye kadar firmamızda ve çalışanlarımızda bir sıkıntı yaşamadık. Bundan sonra da kurallara uyarak hayatımızı devam ettireceğiz. Bu arada pandemi konusunda bütün vatandaşlarımızın daha duyarlı olması gerekiyor. Herkes birbirine daha saygılı ve yaşam hakkını gözetmesi gerekir. Bu tür olaylar tüm toplumu ilgilendirdiği için daha dikkatli olmak zorundayız” şeklinde ifade kullandı.

YAN SANAYİİ ÖNEMLİ BİR SEKTÖR

Yan sanayimizin sektöre katkıları hakkında da açıklamada bulunan Boyraz, aksesuarın önemi hakkında şunları söyledi. “1980’lerden itibaren tekstil sektörü Türkiye’de gelişmeye başlayınca, aksesuarlar genelde dışardan geliyordu. Zaman içerisinde aksesuar üretimi ülkemizde üretilmeye başlandı ve bazı aksesuar üreten firmalarımız tekstil firmalarına ürünlerini onaylatmaya başladı. Böyle olunca yerli aksesuar üreticileri ciddi yatırımlar yaparak sektörümüze ciddi katkıda bulundu. Şu anda aksesuar sektörü hazır giyimin önüne geçmiş bulunuyor. Aslında hazır giyim ile aksesuar ayrılmaz bir ikili. Siz hiç aksesuarı olmayan bir ürünün ihraç edildiğini veya piyasaya sürüldüğünü gördünüz mü? Bu olamayacağına göre, aksesuarlar, hazır giyime artı değer katan ürünlerdir. Biz birlikte daha güçlü oluruz. Onun için hazır giyimde aksesuar son derece önemlidir. Hazır giyim olmazsa da bizim ürünler pek fazla bir şey ifade etmez. Hazır giyim ve aksesuar birbirini tamamlayan ikiz kardeş gibidir. Birisinin yokluğu ürünü öksüz bırakır. Bugün dünya çapında üretim yapan firmalarımız var. Bu firmalarımız ciddi yatırım ve Ar-Ge çalışmalarından sonra dünyanın bütün ülkelerine doğrudan veya dolaylı olarak ihracat yapabiliyor.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#dardokuma#aksesuar#boyteks#sezaiboyraz#