Bu onay olmadan organik giysi satılamıyor

Spread the love

Epson’un Ultrachrome DG mürekkeplerinin, Global Organik Tekstil Standardı (GOTS) tarafından onaylandığı açıklandı. Söz konusu onayla tüketiciler ve markalar satın aldıkları giysi ve kumaşların menşeini öğreniyor ve eko kimlik bilgilerini kanıtlayabiliyor.

Epson, Ultrachrome DG mürekkeplerinin ve pamuk ön işlem sıvısının Global Organik Tekstil Standardı (GOTS) tarafından onaylandığını duyurdu. Doğrudan giysiye uygulanabilen her iki mürekkep de Epson’un yeni piyasaya sürülen SC-F3000 yazıcısında standart olarak mevcutken, aynı serideki daha küçük SC-F2100 yazıcıda da kullanılabiliyor.

HASATTAN ETİKETE KADAR ORGANİK

Global Organik Tekstil Standardı (GOTS), dünya çapında geçerliliği olan tekstil işleme standardı olarak kabul ediliyor. Standardın amacı, hammaddelerin hasat edilmesinden üretime ve hatta etiketlemeye kadar tekstil ürünlerinin organik statüsünü sağlayan dünya çapında kabul görmüş gereksinimleri tanımlamak. Tüketiciler ve markalar, satın aldıkları giysi ve kumaşların menşeini öğreniyorlar. Bu durum tekstil üreticilerinin eko kimlik bilgilerini kanıtlayabilmeleri gerektiği anlamına geliyor. Bu onay ile tekstil üreticileri ve uygulamacılar, organik kumaşlarını ve giysilerini tüm büyük pazarlarda ihraç edebiliyor. Epson, tasarım ve üretimden, nakliye, kullanım ve geri dönüşüme kadar ürün yaşam döngüsünün her aşamasında çevresel etkileri dikkate alıyor. Epson Türkiye Geniş Format Yazıcılar Kanal Müdürü Ersel Şamiloğlu, onay hakkında şöyle konuşuyor: “Global bir marka olmanın sorumluluğu ile hareket ediyoruz. Mürekkeplerimizi genel kabul gören uluslararası bağımsız sertifikasyon kuruluşlarına test ettiriyoruz. Örnek vermek gerekirse; reklam sektörüne sunduğumuz UltraChrome GS3 mürekkebimiz Green Guard Gold sertifikasına sahip. Tekstil sektörüne sunduğumuz UltraChrome DS ve UltraChrome DG mürekkeplerimiz OEKO-Tex Standart100 onaylı. Şimdi de SC-F2100 ve SC-F3000 tişört baskı modellerimizde kullanılan UltraChrome DG mürekkebimizin GOTS tarafından onaylandığını kullanıcılarımıza duyurmaktan çok memnunuz. Kullanıcılarımızın sosyal açıdan sorumlu bir tedarik zincirinin parçası olmasını sağlayabilmemiz bizim için önemli. UltraChrome DG mürekkeplerimiz için GOTS onayı, kullanıcılarımızın dünya çapında tanınan bir standarda bağlı kaldıklarını bildiklerinden tekstil ürünlerini güvenle satmalarına olanak tanıyacak.”

 

#epson#mürekkep#ekokimlikbilgileri#erselsamiloğlu#