Durak Duraless® ve Durak Duma® iplikleri tekstilcilerin maliyet ve verimlilik endişesine son veriyor

Spread the love

Küresel tekstil endüstrisinde üretim maliyetlerinde yüksek oranda artışlar ve tedarik zincirinde zorluklar yaşanmaya devam ediyor. Tekstil üreticileri bu sorunları aşmak için verimliliği yüksek çözümleri tercih ediyor. Durak Tekstil’in geliştirdiği ve yıllar içerisinde pazarda kendine önemli bir yer edinen Duraless® ve Duma® alt dikiş iplikleri, özel yapıları ve üstün performanslarıyla maliyetten ve zamandan tasarruf sağlıyor. Bu teknik avantajlar zorlaşan pazar koşulları ele alındığında karlı bir üretimi beraberinde getiriyor.

Tekstil endüstrisinde uzun süredir devam eden maliyet artışları, iki yıldır süren pandeminin de etkisiyle verimliliği tekstil üreticilerinin öncelikli konusu haline getirdi. İşletmeler artan ham madde ve ara malzeme fiyatları, enerji ve işçilik maliyetleri nedeniyle verimliliklerini artıran çözümlere odaklandı. Tekstil üretiminin temel bileşenlerinden dikiş iplikleri de işletme maliyetleri ve verimlilik bağlamında önemli bir kalemi oluşturuyor. Kaliteli bir nihai ürünün üretilebilmesi için dikiş ipliklerinin tekstilcilerin beklediği performansı karşılaması gerekir. Dikiş uygulamalarında karşılaşılan en büyük problemlerden biri kullanılan tüylü yapıdaki alt ipliklerdir. Bu ipliklerdeki tüyler zamanla masurada kir ve toz birikmesine, dolayısıyla üretimin sık sık durmasına yol açar. İplikhanedeki operatör tarafından bunlar düzenli olarak temizlenmediği takdirde makinelerde hasara da neden olabilir. Diğer yandan, iplikteki bu tozlanma üretimde ilmeklerde sıkışmaya, dolayısıyla iğnede ısınmaya ve kopmalara neden olabilir. Dikiş ipliğindeki bu yapısal sorun üretim maliyetinde artış, istenilen kalitenin altında nihai ürünün üretilmesine kadar birçok zorluğu beraberinde getirir. Tekstil üreticileri bu nedenle doğru ürünle yola çıktıklarında bütün bu sorunları ortadan kaldırmış olur.

Daha fazla verimlilik ve dayanıklılık

50 yıllık bir geçmişe sahip olan, Türkiye’nin öncü endüstriyel dikiş ve nakış iplikleri üreticisi Durak Tekstil, Durak Duraless® ve Durak Duma® alt dikiş ipliklerini 70’ten fazla ülkeye ihraç ediyor. Bu iplikler özel yapıları sayesinde tekstilcilerin maliyetlerini aşağıya çekmesine, bakım maliyetlerini azaltmasına, üretim süreçlerini hızlandırmasına ve nihai ürün kalitesinin artmasına katkı sağlıyor.  Durak Tekstil’in bu alt iplikleri ile masurada daha fazla iplik miktarı, kesintisiz çalışma süresi ve iyileştirilmiş bir işletme verimliliği elde edilebiliyor. Dikiş makinelerinde herhangi bir masurada kullanılabilen Durak Duraless® alt dikiş ipliği ortasındaki özel boşluklu yapısıyla, standart dikiş iplikleriyle karşılaştırıldığında, daha fazla iplik sarımına izin verir ve %10 daha fazla verimlilik sağlar. Buna karşın Durak Duma® alt dikiş ipliği ise özel çağanozuyla verimliliği %15 artırır. Her iki alt dikiş ipliği de performanslarını yükselten özel yağları, düzenli yapıları, titiz ham madde seçimleri ve özgün yağlama teknikleriyle üstün bir performans sunar. Özel yapıları sayesinde hem Duraless® hem de Duma® dikiş prosesinin başından sonuna kadar stabil (istikrarlı) bir tansiyonla kullanıma imkanı verir. Bu ise dikişte herhangi bir çökme, boşa sarma, kopma vb. sorunların meydana gelmesini önleyerek, yüksek kaliteli sonuçlar elde edilmesini garanti eder. Oldukça dayanıklı fiziksel özelliklere sahip olan Duraless® ve Duma® alt iplikleri 260ºC’de erime noktasına ulaşırken, 220ºC ila 240ºC’de yumuşama aşamasına geçer. 150ºC’de çekme oranının %1’den daha düşük olduğu hesaplandığında, klasik dikiş ipliklerine kıyasla oldukça yüksek bir ısı toleransı sağlanmış olur. Her iki alt dikiş ipliği de mineral asitlerin çoğuna karşı yüksek dayanıklılık gösterir. Kullanım alanını ve performansını artıran bu özellik sayesinde; ağartmadan, küf ve mantar gibi mikro organizmalardan etkilenmez, yıkama ve kuru temizlemede herhangi bir bozulmaya uğramaz.

Tüysüz yapıdaki Durak Duraless® iplikleri makinede kirliliği ve sorunları azaltıyor

Mekik içine yerleştirilerek, masura prensibinde çalışan Durak Duraless® alt dikiş ipliği, yüksek mukavemetli sonsuz elyaf polyesterden üretilmektedir. Sonsuz elyaftan elde edilmesi sebebiyle tüysüz bir yapıya sahip olan bu hazır sarılmış masura ipliği, pazarda bulunan ilikli elyaf veya kesik elyaf alt ipliklere göre makinede çok daha az kir ve toz bırakır. Bu ise, bir yandan makinelerde kirlilik kaynaklı oluşabilecek hasarların önüne geçerken, bir yandan da yüksek kalitede nihai ürünün elde edilmesine imkan tanır. Ayrıca, normal sarımda masurada kalan ipliklerin temizlenmesi için gereken temizlik işlemleri ve iş gücünü de ortadan kaldırmış olur. Üstün bir performans ve temiz bir işçilik talep eden çeşitli tekstil uygulamalarına hitap eden Durak Duraless® farklı kalınlıklarda ve masura boylarında sunuluyor. Denim giysiler, hazır giyim, iç çamaşırları, mayo/bikini, spor kıyafetler, iş kıyafetleri, yatak-kapitone, ev tekstilinin yanı sıra düz dikişlerde de alt iplik olarak kullanılan Durak Duraless®, ayrıca overlok dikişlerinde de tercih ediliyor. Kullanıldığı ürünlere daha yumuşak bir görünüm veren Durak Duraless®, yumuşak tuşesi ile alt iplik kalınlığı nedeniyle bir sertlik hissi yaratmamaktadır. Bu, özellikle tül gibi hafif gramajlı ürünlerde nakışın kumaşla birlikte kolaylıkla kıvrılabilmesine daha fazla olanak tanır. Dikiş sırasında alt ipliğin bitmesi nedeniyle oluşan tamirat ve eklemeleri azaltan ve üretim sırasında loop oluşumuna olumlu katkı sağlayan Durak Duraless®, dikiş atlamalarını da minimum seviyelere indirir. Piyasadaki diğer ipliklere kıyasla üstün bir kopma mukavemetine sahip olan bu dikiş ipliği ayrıca, herhangi bir metal masuraya sarma ihtiyacını ortadan kaldırdığı için nakış iğnelerinin de ömrünü uzatır.

Durak Duma® iplik kapasitesini 3 kat artırıyor

Durak Tekstil tarafından %100 yüksek mukavemetli sonsuz elyaf polyesterden üretilen Durak Duma® masura ipliği, yaklaşık 3 kat daha fazla iplik kapasitesi sağlamaktadır. Metraj hassasiyetli sarım teknolojisi sayesinde masuralar arasında metraj farkı %1 seviyesinde bulunurken, aynı anda değiştirilmeleri durumunda ise fire miktarı minimuma iniyor. Tekstilciler için, iş planlama ve verimlilik açısından bu oldukça büyük bir avantajdır. Elyaf yapıları ve özgün bitim işlemlerinin kombinasyonuyla üretimde yüksek verimlilik sağlayan Durak Duma®, gelişmiş teknik özellikleriyle ev tekstili, yatak ve kapitone, brode, mont, iç çamaşır ve otomotiv gibi pek çok farklı sektörde kullanılıyor. Oeko-Tex Standard 100, class 1 sertifikasına sahip olan Durak Duma®, aynı zamanda vegan kullanıma uygun olması ve çevre dostu özellikleri ile de birçok farklı talebi yanıtlayabiliyor. Durak Duma® alt dikiş ipliği birçok farklı renkte ve 75(PC), 120P P, 60, 100, 180 standart kalınlıklarda pazara sunuluyor.

Durak Duraless® and Durak Duma® threads put an end to the cost and productivity concerns of textile manufacturers

 The global textile industry continues to experience high increases in production costs and difficulties in the supply chain. Textile manufacturers prefer high-efficiency solutions to overcome these problems. Duraless® and Duma® bottom sewing threads developed by Durak Tekstil have been gaining an important place in the market over the years, saving cost and time with their special structures and superior performances. These technical advantages bring a profitable production when difficult market conditions are taken into account.

 Long-lasting cost increases in the textile industry made efficiency the priority issue for textile manufacturers with the effects of the pandemic that has been going on for two years. Businesses focused on solutions that increase their efficiency due to rising raw material and intermediate material prices, energy and labour costs. Sewing threads, one of the basic components of textile production, is also an important item in terms of operating costs and productivity. Sewing threads must meet the performance expected by textile manufacturers in order to produce a quality final product. One of the biggest problems encountered in sewing applications is the linty bottom threads used. The lint in these threads lead contamination and dust to accumulate on the bobbin over time, thus resulting in a production stop frequently. They can cause damage to the machines if they are not cleaned regularly by the operator in the spinning mill. On the other hand, this dusting in the thread can cause jamming in the loops in production, thus heating the needle and causing breakage. This structural problem in sewing thread brings with it numerous difficulties such as increase in production cost, production of the final product below the desired quality. Textile manufacturers eliminate all these problems when they set out with the right product for this reason.

More efficiency and durability

Turkey’s leading industrial sewing and embroidery thread manufacturer Durak Tekstil, with a history of 50 years,  exports Durak Duraless® and Durak Duma® bottom sewing threads to more than 70 countries. These threads contribute to reducing the costs of textile manufacturers, reducing maintenance costs, accelerating production processes and increasing the quality of the final product thanks to their special structures. More thread amount in the bobbin, uninterrupted working time and improved operating efficiency can be achieved with Durak Tekstil bottom threads. Durak Duraless®, which can be used on any bobbin in sewing machines, with its special hollow structure in the middle of the bottom sewing thread, allows more thread winding compared to standard sewing threads and provides 10% more efficiency. On the other hand, Durak Duma® bottom sewing thread increases productivity by 15% with its special hook. Both bottom sewing threads offer superior performance with their special oils, ordered structures, meticulous raw material selections and unique lubrication techniques that increase their performance. Both Duraless® and Duma® allow use with a stable tension from the beginning to the end of the sewing process thanks to their special structures. This prevents any problems such as collapse in the seam, wasted wrapping, breakage, etc., guaranteeing high-quality results. Duraless® and Duma® bottom threads, with their very durable physical properties, reach the melting point at 260ºC and soften at 220ºC to 240ºC. A very high heat tolerance is achieved compared to conventional sewing threads when the shrinkage rate at 150ºC is calculated to be less than 1%. Both bottom sewing threads show high resistance to most mineral acids. It is not affected by bleaching, micro-organisms such as mould and fungus, and does not deteriorate in washing and dry cleaning thanks to this feature that increases the usage area and performance.

The lint-free Durak Duraless® threads reduce contamination and problems in the machine

Durak Duraless® bottom sewing thread is produced from high-strength endless fibre polyester and works on the bobbin principle by being placed in the shuttle. This ready-winded bobbin thread has a lint-free structure because it is obtained from endless fibre and leaves much less contamination and dust in the machine compared to cored fibre or staple fibre bottom threads available in the market. This, on the one hand, prevents the damage that may occur in the machines due to pollution, on the other hand, allows to obtain a high-quality final product. It also eliminates the cleaning processes and labour required for cleaning the threads remaining on the bobbin in the normal winding. Durak Duraless® is offered in different thicknesses and bobbin lengths addressing various textile applications that demand a superior performance and clean work. Durak Duraless® is used as a bottom thread in denim clothing, ready-to-wear, underwear, swimwear/bikini, sportswear, workwear, bedding-quilting, home textiles, as well as in straight stitches and is also preferred for overlock sewing. Durak Duraless® does not create a feeling of hardness due to its soft touch and bottom thread thickness, and gives a softer appearance to the products it is used in. This allows more opportunity for the embroidery to be easily curled with the fabric, especially on lightweight products such as tulle. Durak Duraless® reduces repairs and additions caused by running out of the bottom thread during sewing and contributes positively to the formation of loops during production while minimizing skipped stitches. This sewing thread has a superior breaking strength compared to other threads on the market and also prolongs the life of embroidery needles as it eliminates the need to wind it on any metal bobbins.

Durak Duma® increases thread capacity 3 times

Durak Duma® bobbin thread, produced by Durak Tekstil from 100% high-strength endless fibre polyester, provides approximately 3 times more thread capacity. The metering difference between the bobbins is at the level of 1% thanks to the metering sensitive winding technology, and the amount of waste is minimized if they are changed at the same time. This is a significant advantage in terms of business planning and efficiency for textile manufacturers. Durak Duma® provides high efficiency in production with the combination of fibre structures and unique finishing processes and is used in lots of different sectors such as home textiles, bedding and quilting, brode, coats, underwear and automotive with its advanced technical features. Durak Duma® has the Oeko-Tex Standard 100, class 1 certificate and can also respond to numerous different demands with its vegan use and environmentally friendly features. Durak Duma® bottom sewing thread is offered in plenty of different colours and standard thicknesses of 75(PC), 120P P, 60, 100, 180.

#Duraktekstil #iplik #nakışipliği #dikişipliği #Duraless® #Duma® #performans #üretim #ihracat #kumaş #verimlilik #otomotiv #hazırgiyim