Durak Tekstil konfeksiyon üretimine sanat ve güç katıyor

Spread the love

Konfeksiyon ve moda endüstrisine yönelik farklı özelliklerdeki nitelikli ipliklere sahip olan Durak Tekstil, katıldığı sektörel fuarlarda ürünleriyle olduğu kadar, çok renklilik, sanat ve tasarım yönleriyle de dikkat çekiyor. CNR KONFEK’i başarılı bir şekilde geride bırakan firma, IGM 2022 ve Fashion Tech İzmir fuarlarında sektörle tekrar buluşacak.

Endüstriyel dikiş ve nakış ipliklerinin önde gelen üreticilerinden Durak Tekstil, geliştirdiği ve ürettiği birbirinden renkli ve farklı özelliklerdeki ürünleriyle konfeksiyon ve hazır giyim endüstrisine değer katıyor. Sentetik, doğal ve geri dönüşümlü birçok farklı ipliği portföyünde barındıran Durak Tekstil, tasarım ve fonksiyonelliği buluşturan yeniliklere imza atıyor. Konfeksiyon endüstrisiyle bağlarını her geçen gün daha da güçlendiren firma, katıldığı fuarlarda sadece yenilikçi ürünlerini sergilemiyor aynı zamanda sürdürülebilirlik ve sanat odaklı vizyonunu da sunuyor. 3-6 Ağustos tarihleri arasında IFM’de düzenlenen CNR KONFEK 2022 fuarına katılan Durak Tekstil, 8-11 Eylül tarihlerinde TÜYAP’ta gerçekleştirilecek IGM 2022 fuarında ve ardından 12-15 Ekim arasında Fashion Tech İzmir fuarında sektörle buluşmaya devam edecek. Sürdürülebilirlik ve AR-GE odaklı çalışmalarıyla fark yaratan firma, doğal, teknik ve geri dönüşümlü iplik konseptleriyle donatılan stant konseptiyle ayrıca sanatsal yaratıcılığı da öne çıkarıyor. Yüksek potansiyele sahip bir pazara seslendiklerini söyleyen Durak Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Direktörü Yiğit Durak, konfeksiyon endüstrisinin bütün tedarik zinciriyle bir araya gelmenin markaları açısından büyük önem taşıdığını dile getirdi. “Kendimizi sadece bir iplik üreticisi olarak görmüyoruz, yatak endüstrisinden ayakkabı endüstrisine, otomotiv iç dekorasyonundan teknik uygulamalara kadar hizmet verdiğimiz bütün segmentler için yaratıcı dikiş ve nakış çözümleri geliştirmeye odaklandık” diyen Durak, güçlü ürün portföyleri ve boyama kapasiteleriyle endüstriyel bir çözüm sağlayıcı olduklarının altını çizdi. Durak şunları söyledi; “Sektörde 50 yıllık deneyime ve küresel pazara ulaşan bir güce sahip olan Durak Tekstil, konfeksiyon sektöründeki büyüme potansiyelini her zaman dikkate almıştır. Polyester ve doğal elyaftan üretilen ipliklerimizin yanı sıra, teknik özellikli ipliklerimizle konfeksiyon sektörüne katma değeri yüksek ürünler sunabiliyoruz. Kurumsal olarak kalite odaklı bir firma olduğumuz için, pazardaki marka değerimizi kalite ile eşanlamlı hale getirmeyi ilke edindik ve başarılı sonuçlar aldık. Bu bağlamda hem yerli hem de uluslararası konfeksiyon endüstrisine cazip ürünler sunmayı sürdüreceğiz. Katıldığımız fuarlarda temelde kalitemizi, AR-GE gücümüzü ve tasarım/sanat kabiliyetimizi gözler önüne seriyoruz. Konfeksiyon tedarik zinciri ipliklerimizin sağladığı fonksiyonelliği ve tasarım gücünü büyük bir ilgiyle karşılıyor.”

“Hızlanan moda ve artan çeşitlilik talebi için iplikte en güvenilir partneriz”

Moda ve perakende sektöründe hem sezonların hızlandığına hem de kişiselleştirilmiş olan ürünlere talebin arttığına dikkat çeken Yiğit Durak, bir sezonda artık 2 değil 4 ve daha fazla koleksiyonun pazara sunulduğuna değindi. Durak; “Konfeksiyon sektörü çok büyük bir pazar talebi ile karşı karşıya. Hem üretim süreleri daraldı hem de daha fazla ürün çeşitliliğini, daha az miktarda üretmeleri gerekiyor. Tedarik zincirlerini de bu hızlanma ve çeşitlenmeye bağlı olarak tekrar organize etmeleri gerekiyor. O nedenle güvenilir partnerlere ihtiyaçları var. Durak Tekstil olarak kendimizi konfeksiyon endüstrisinin güvenilir bir partneri olarak konumlandırıyoruz. Gerek ürün çeşitliliğimiz gerekse boyama ve renk zenginliğimiz de bu gücümüzü ortaya koyuyor. Dolayısıyla müşterilerimizin bizden talep ettiği iplikleri onlara en kısa sürede ve istedikleri adette sağlayabiliyoruz, bunu yaparken kaliteden ödün vermiyor ve gerekli bütün standartları karşılıyoruz” dedi.

Sürdürülebilirlik ve fonksiyonellik tasarımda buluşuyor

Durak Tekstil’i sürdürülebilir bir tekstil firması olarak tanımlayan Yiğit Durak, ham madde tedarikinden üretim süreçlerine kadar bu çerçevede hareket edildiğini açıkladı. “İlk başta temiz su kaynakları olmak üzere doğal kaynakların korunması için gerekli yatırımlar yapıldı ve başarılı sonuçlar alındı” diyen Durak, karbon ayak izlerini her yıl daha da aşağıya çekildiği ve kullanılan doğal gaz miktarından %25 tasarruf sağlayan geri dönüşüm tesisinin de başarıyla çalıştığı bilgisini verdi. Ar-Ge departmanının geliştirdiği yeni fonksiyonel ipliklerin farklı kullanım alanlarına hitap ettiğini belirten Durak sözlerini şöyle sürdürdü: “Sürdürülebilir bir tekstil firması olarak fonksiyonelliği öne çıkarmak stratejik bir adımdı ve biz bunu uzun yıllardır yapıyoruz. Bugüne kadar 19 Ar-Ge projemiz devlet desteği alarak başarıyla tamamlandı. Örneğin geç tutuşur aramid ipliklerimiz bu projelerden biriydi. İletken ipliklerimizle akıllı tekstil ve giyim ürünlerinde oldukça yenilikçi uygulamalar gerçekleştirebiliyoruz. Reflektör ipliklerimiz güvenlik amaçlı giysilerin yanı sıra dekoratif uygulamalar için de ideal bir çözüm oluşturuyor.” Konfeksiyon endüstrisi için de cazip ürünler geliştirdiklerini anlatan Durak; “Özellikle hasta ve yaşlılardaki denge sorununun giderilmesine yardımcı olacak yeni ürünümüz için geliştirmeler son safhasında bulunuyor. Bunun yanı sıra tere, kokuya, mantar oluşumuna engel olan ipliklerimiz bulunuyor. Bu iplikler sayesinde giysiler daha güvenli ve konforlu hale geliyor. Üstün mukavemet güçlerine sahip ipliklerimiz, ayrıca üstün esneklikleri ve renk çeşitlilikleri ile konfeksiyon üretiminde her türlü nakış ve süsleme işleminde başarılı performans gösteriyor. Boyama konusunda ise bu yıl içinde yaptığımız yeni yatırım ile boya çeşitlilik ve üretim kapasitemiz artış elde etti. Ürettiğimiz boyalı iplik numunelerini özel kod plakalarıyla saklıyoruz ve müşterilerimiz daha sonra talep ettiğinde aynı renk ve teknik özelliklerde tekrar üretim gerçekleştiriyoruz. Bu marka ve üretim devamlılığı açısından konfeksiyon profesyonellerinin özellikle aradığı bir avantajdır. Bunun yanı sıra, renk eşleştirmeler ve renk uygunlukları için üreticilerden gelen talep doğrultusunda yeni gelişmeleri sektöre duyuracağız” diye konuştu.

“Önümüzdeki dönemde sektörle iş birliklerimiz artacak”

Hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda düzenlenen önde gelen fuarlara katılmaya devam edeceklerini belirten Yiğit Durak, fuarlarda ciddi görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve bunlardan olumlu dönüşler aldıklarını söyledi. Durak sözlerini şöyle tamamladı: “İlk defa düzenlenen CNR KONFEK fuarı sektörel buluşmayı sağlaması ve yoğun ziyaretçi sayısıyla bizleri memnun etti. Sektörün birçok bileşeni bu fuarda yer aldı. Eylül ayında sektör için çok büyük öneme sahip IGM 2022 fuarında 120 m2’lik standımızda ziyaretçilerimizi ağırlayacağız. IGM bizlerin de çok önem verdiği bir fuar. Yerel ve uluslararası endüstriye sunmak için bu platformda en yeni ürünlerimizi, uygulama olanaklarını ve sanatsal yaratıcılığımızı öne çıkaracağız. Konfeksiyon sektörüyle üçüncü buluşma adresimiz ise İzmir olacak. Fashion Tech 2022 yerel bir fuar olmasına karşın büyüme potansiyeli ile dikkat çekiyor. Geçen yıl sponsor olarak desteğimizi verdiğimiz fuara bu yıl da katılarak konfeksiyon ve moda üreticileriyle, tasarımcılarla buluşmak için sabırsızlanıyoruz.”

 Durak Tekstil adds art and power to apparel production

Durak Tekstil, which has qualified threads with different features for the garment and fashion industry, draws attention with its multi- color art and design aspects as well as its products at the sectoral exhibitions it attends. The company has successfully left CNR KONFEK behind and will meet with the sector again at IGM 2022 and Fashion Tech Izmir.

Durak Tekstil, one of the leading manufacturers of industrial sewing and embroidery threads, adds value to the garment and ready-to-wear industry with its colorful and different products it developed and produced. Durak Tekstil has many different synthetic, natural and recycled threads in its portfolio, putting its signature under innovations that combine design and functionality. The company, strengthening its ties with the garment industry day by day, not only exhibits its innovative products at the exhibitions it attends, but also presents its sustainability and art-oriented vision. Durak Tekstil participated in the CNR KONFEK 2022 held at IFM on August 3-6 and will continue to meet with the sector at the IGM 2022 to be held in TÜYAP on September 8-11, and then at the Fashion Tech İzmir on October 12-15. Making a difference with its sustainability and R&D oriented studies, the company also highlights artistic creativity with its stand concept, which is equipped with natural, technical and recycled thread concepts. Durak Tekstil Board Member and Marketing Director Yiğit Durak stated that they address a market with high potential and noted that it is of great importance for their brand to come together with the entire supply chain of the garment industry. Saying; “We do not see ourselves as just a thread manufacturer, we focus on developing creative sewing and embroidery solutions for all segments we serve, from bedding industry to footwear industry, from automotive interior decoration to technical applications,” Durak underlined that they are an industrial solution provider with their strong product portfolio and dyeing capacity. He disclosed: “Durak Tekstil with 50 years of experience in the industry and the power to reach the global market, has always taken into account the growth potential in the garment industry. We can offer products with high added value to the garment industry with our technical threads in addition to our threads produced from polyester and natural fibers. We have adopted the principle of making our brand value synonymous with quality in the market since we are institutionally a quality-oriented company and we have achieved successful results. We will continue to offer attractive products to both the local and international garment industry in this context. We basically display our quality, R&D power and design/art ability in the exhibitions. The garment supply chain welcomes the functionality and design power of our threads with great interest.”

“We are the most reliable partner in the thread for accelerating fashion and increasing diversity demand”

Yiğit Durak pointed out that the seasons are accelerating and the demand for personalized products is increasing in the fashion and retail sector, and mentioned that 4 or more collections are offered to the market in one season, not 2 anymore. He said: “The garment industry is facing a huge market demand. Both their production times have been shortened and they need to produce more product diversity in less quantity. They also need to reorganize their supply chains based on this acceleration and diversification. That is why they need reliable partners. As Durak Tekstil, we position ourselves as a reliable partner in the garment industry. Both our product variety and our dyeing and color richness reveal our strength. Therefore, we can supply the threads that our customers demand from us as soon as possible and in the quantity they want, while doing this, we do not compromise on quality and meet all the necessary standards.”

Sustainability and functionality meet in the design

Yiğit Durak, defining Durak Tekstil as a sustainable textile company, explained that they act within this framework from raw material supply to production processes. He said: “Necessary investments were made for the protection of natural resources, especially clean water resources, and successful results were achieved” and informed that their carbon footprints are further reduced every year and the recycling facility, which saves 25% from the amount of natural gas used, is also operating successfully. Durak, stating that the new functional threads developed by the R&D department appeal to different usage areas, continued his words as follows: “As a sustainable textile company, it was a strategic step to highlight the functionality and we have been doing this for many years. 19 of our R&D projects have been successfully completed with government support to date. For example, our flame retardant aramid threads were one of these projects. We can realize highly innovative applications in smart textile and clothing products with our conductive threads. Our reflector threads are an ideal solution for decorative applications as well as safety clothing.” Durak expressed that they have developed attractive products for the garment industry, saying: “We are in the final stages of development for our new product, which will especially help to eliminate the balance problem in patients and the elderly. In addition, we have threads that prevent sweat, odor and fungus formation. Clothes become safer and more comfortable thanks to these threads. Our threads with superior strength, as well as their superior flexibility and color diversity, show successful performance in all kinds of embroidery and decoration processes in the production of garments. As for dyeing, our dye diversity and production capacity increased with the new investment this year. We store the dyed thread samples we produce with special code plates, and when our customers demand later, we produce them again in the same color and technical specifications. This is an advantage that garment professionals especially seek in terms of brand and production continuity. In addition, we will announce new developments to the sector in line with the demand from the manufacturers for color matching and color compatibility.”

“Our cooperation with the sector will increase in the coming period”

Relaying that they will continue to participate in leading exhibitions both in Turkey and internationally, Yiğit Durak noted that they had serious meetings at the exhibitions and received positive feedback from them. He concluded his words as follows: “CNR KONFEK, which was held for the first time, pleased us by providing the sectoral meeting and with the number of visitors. Numerous parts of the industry took part in this exhibition. We will host our visitors at the 120 m² stand at the IGM 2022 in September, which is of great importance for the sector. We attach great importance to IGM as well. We will highlight our latest products, application possibilities and artistic creativity on this platform to present to the local and international industry. Our third meeting address with the garment industry will be İzmir. Although Fashion Tech 2022 is a local exhibition, it draws attention with its growth potential. We look forward to meeting with garment and fashion manufacturers and designers by participating in the exhibition, which we supported last year as a sponsor.”

 

 

 

 

 

 

 

#Duraktekstil #iplik #dikiş #nakış #üretim #ihracat #Ar-Ge #sanat #moda #tasarım #kalite