Hazır giyimcinin nakit sorununa çözüm

Spread the love

hazir-giyimTGSD Başkanı Şeref Fayat, “Alacak sigortası için yıllardır işbirliği yaptığımız Coface, bundan böyle firmalarımızın finansman probleminin çözümünde de bizlere destek olacak” dedi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD), Coface ve ABC International Bank UK, ihracatçı hazır giyim firmalarının finansmana daha kolay ulaşabilmeleri için el ele verdi. Üç kurum arasındaki işbirliği projesi, TGSD Başkanı Şeref Fayat, Coface Sigorta Genel Müdürü Emre Özer, ABC International Bank UK Türkiye Temsilcisi Muzaffer Aksoy ve Alacak Finansmanı Birim Müdürü Paul Harle tarafından tanıtıldı. Toplantıda konuşan TGSD Başkanı Şeref Fayat, ülkeye her yıl yaklaşık 15 milyar dolar net döviz girdisi sağlamalarına rağmen, alacakların tahsilinde ve finansmana erişim konusunda çeşitli sorunlarla karşılaşabildiklerini söyledi. Küresel pazarların ihracatçı için birçok risk barındırdığını vurgulayan Fayat, riski ortadan kaldırmanın en etkili yollarından birinin alacak sigortası olduğunu söyledi. İhracatçı açısından riski en aza indirmek kadar finansmana erken ulaşmanın da büyük önem taşıdığını ifade eden Şeref Fayat sözlerini şöyle sürdürdü:

FİNANSMAN İHTİYACI OLAN FİRMA VADEYİ BEKLEMEYECEK
“Alacak sigortası için yıllardır yakın işbirliği yaptığımız Coface, bundan böyle ihracatçımızın finansman probleminin çözümünde de bizlere destek olacak. Coface’ın ticari alacak sigortası poliçesi, ABC International Bank UK tarafından teminat alınacak ve firmalarımızın uygun şartlarda kredi kullanmalarının yolu açılacak. Örneğin 3 ay vadeyle 100 bin Euro’luk ihracat yapan bir firmamızı ele alalım. Coface’ın alacak sigortası poliçesi ile başvurması halinde ABC International Bank UK, 3 ayı beklemeden alacağı iskonto ederek ihracatçı firmanın ödemesini yapacak. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz için finansmana erken ulaşabilmek hayati önem taşıyor. Coface’ın ABC International Bank UK işbirliği ile geliştirdiği bu yeni enstürmanın sektör firmalarımızın finansmana erişimleri konusunda önemli bir görev üstleneceğini düşünüyorum. Fast fashion için fast finansı getiriyoruz.” Toplantıda konuşan Coface Sigorta Genel Müdürü Emre Özer, şirketlerin finansal sorunlarına ait çalışmalar yaparak çözümler getirdiklerini söyledi.Emre Özer sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle ihracatçı şirketlerin sorunlarını biliyoruz. Sürdürülebilir ticaret için finansal altyapının iyi olması gerekir. Coface’ın en büyük hedeflerinden biri de faaliyet gösterdiği ülkelerde, ekonomiye katkı sağlamaktır. Bu yüzden TGSD gibi iş dünyasının, önde gelen sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmak bizim için çok önemli. Önümüzdeki dönemlerde de ihracatçı firmalara her türlü desteği vererek, ihracatın artmasına katkı sağlamak istiyoruz.”

EMRE ÖZER: FİNANSMAN SORUNU FİRMALARA İŞ KAYBETTİRİYOR
Günümüzde ihracatçı firmaların, ağır rekabet ortamında bulunduğuna dikkat çeken Coface Sigorta Genel Müdürü Emre Özer, firmaların hızlı karar vererek, kısa sürede üretim yapmaları gerektiğini belirtti. Özer “İhracat pazarlarımızdaki daralma, dünya genelindeki ekonomik durgunluk ve global rekabet, güçlü bir finansal yapı gerektiriyor. Ülkemizde ise yetersiz öz kaynak yapısı ile faaliyetlerini sürdürmek zorunda kalan şirketlerin, büyümekte zorlanarak uluslararası rekabette finansman sorunları nedeniyle iş kaybediyorlar. Söz konusu işbirliği ile ihracatçı firmaların, üretim yaparken ihtiyacı olan nakit akışı sağlanarak, finansman nedeni ile karşılaşılan engellerin, ortadan kalkmasını hedefliyoruz.” Coface’ın ana iş kolunun alacak sigortası olduğunu hatırlatan Emre Özer, ticari alacak sigortası yaptıran TGSD üyelerinin ihracattan zararla dönme riskini en aza indirdiklerini vurguladı. İhracatçı firmalar için diğer hizmetlerine de değinen Emre Özer, “ Coface, 200’e yakın ülkeden 60 milyon firma hakkında kredi notu değerlendirme hizmeti veriyor. Bu hizmet sayesinde ihracatçı şirketler, alıcıların ödeme
güçlerini risk almadan önce tespit edebiliyorlar” dedi.

#TGSD #hazırgiyim #TürkiyeGiyimSanayicileriDerneği