Hazır giyimde yeni fırsatlar

Spread the love

Dünyayı etkisi altına alan ve ülkelerin ekonomilerinde ciddi daralmalara yol açan COVID-19 pandemi süreci, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünü de etkiledi. Salgın sürecinde 30 milyar dolar seviyesinde bulunan iç pazarda da dünyaya paralel olarak yaşanan daralma yüzde 13 olarak gerçekleşti. Ancak sektör, üç aylık sıkıntılı dönemden sonra hızlı bir toparlanma sürecine girdi. Hazır giyim endüstrisinin Türkiye ekonomisi için kritik öneminin salgın sürecinde bir kez daha görüldü. Krizden çıkışta ilk ışığı yakan hazır giyim ve konfeksiyon oldu.

Salgınla birlikte tedarik zincirinde ve tüketim alışkanlıklarında ciddi değişimler yaşanıyor. Değişen tedarik zincirinde Türkiye’nin stratejik konumu ve üretimdeki yetkinliği sayesinde alım grupları yönünü Türkiye’ye çevirdi. Salgınla birlikte dünya tedarik zinciri de değişti. Küresel markalar, uzak ülkelerden tedarik ve uzun dönemli stok yapmanın büyük finansal kayıplara ve yıkımlara neden olabileceğini salgın döneminde gördüler. Avrupalı markalar, artık ihtiyaçlarını yakın bölgelerden, minimum stokla ve hızlı döndürebilecekleri ülkelerden tedarik etme yoluna gidecekler. Avrupa’nın yanı sıra ABD’de de büyük bir potansiyel var. Hedef pazarlarımız arasında yer alan ve yılda 100 milyar doların üzerinde hazır giyim ürünü ithal eden ABD’den Çin ile ticaret savaşı nedeniyle Türkiye’ye bir yönelim gözlemleniyor.

Hazır giyimde global pazarlardan Türkiye’ye yönelen siparişlerdeki artış, kapasite sorununu gündeme getirdi. Dış pazarlardan gelen talebin hızlı arttığını dile getiren hazır giyim temsilcileri, yaşanabilecek kapasite sorununa dikkat çekerek, büyük ölçekli yatırım çağrısı yaptı. Sektör temsilcileri, kapasite sorunu yaşanmaması için hızla büyük ölçekli yeni yatırımların devreye girmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Avrupa’da ve Türkiye’de normalleşme adımları atıldıkça siparişler arttı, Türkiye tedarik zincirinde tercih edilen ülke oldu. ABD’den gelen siparişler de artmaya başladı. Bunları karşılamanın tek yolu yatırım.

KYSD’nin bu yıl 5.’sini düzenleyeceği “Tekstil Aksesuarları Trend ve İnovasyon Etkinliği” sanal ortamda gerçekleşecek. Hazır giyim ve yan sanayicileri etkinliğe katılmaya davet ediyoruz.

#yenifırsatlar#hazırgiyim#tedarikzinciri#hedefpazar#kysd#