KOBİ ’ler dijitalle güçleniyor

Spread the love

kobi42 ülkede faaliyet gösteren Interactive Advertising Bureau’nun Türkiye merkezi IAB Türkiye’nin, KOBİ ’lerin interneti daha verimli kullanması için geliştirdiği re-KOBİ Eğitim Platformu kapsamında tasarlanan “İnternet’le Güçlü KOBİ” Seminer dizisinin üçüncüsü,21 Ekim Çarşamba günü Bursa’da, Turkticaret.Net’in Ulutek’teki ofisinde gerçekleşti. Seminerde, internetin gelişimi, iş hayatına ve reklamcılığa getirdiği yenilikler ile sunduğu imkânlar interaktif sunumlarla anlatıldı. Türkiye’nin Dijital Fotoğrafı, Dijital Medyada Reklam ve Medya Planlaması, Video Reklamcılığı, KOBİ’lerde Dijital Süreçler ve Dijital Sektörde İnsan Kaynakları Yönetimi konularının yer aldığı seminerin son bölümünde ise başarı hikâyeleri paylaşıldı. Ayrıca, IAB Türkiye tarafından KOBİ’lere yönelik uzaktan eğitim platformu olarak tasarlananve sınırsız fırsatlarla dolu bir dünyanın kapılarını açan re-KOBİ Eğitim Programı ile ilgili bilgilendirme yapılarak, KOBİ’lerin bir tıkla markaları için dijital dünyanın imkanlarından nasıl faydalanabilecekleri vurgulandı.

“KÜÇÜK BÜTÇELERLE NOKTA ATIŞI İÇİN DİJİTAL”
Seminerin açılış konuşmasını yapan IAB Türkiye Genel Koordinatörü Aygen Tezcan şu bilgileri verdi: “İnternetle birlikte iş yapış şekillerimiz de değişti. Artık markalar sadece bulunduğu bölgeyle, hatta ülkeyle sınırlı değil. Dileyen marka dünyadaki müşterilere ürün tanıtımı yapabiliyor, internetten sipariş alabiliyor, satış yapıyor. Sıra reklama geldiğinde işler daha da güzelleşiyor. Çünkü internet büyük, küçük tüm firmalara çok çeşitli reklam olanağı sunuyor. Televizyon, gazete gibi geleneksel mecralardan farklı olarak, internette daha küçük bütçelerle nokta atışı yapılabiliyor, reklam yatırımlarının geri dönüşü kuruşu kuruşuna hesaplanabiliyor.”kobi1

“ARTIK MARKALAR DA ONLİNE OLMAK ZORUNDA”
Mediascope araştırmasına göre Türkiye’deki internet kullanıcılarının %63’ünün markaların online iletişiminin marka kararını etkilediğini; %70’inin sevdikleri markaların sitelerini ziyaret ettiğini; %55’inin sosyal medyada takip ettikleri markaları satın aldığını; %52’sinin ise TV seyrederken aynı zamanda internette dolaştığının altını çizen Tezcan, markaların dijitale yatırım yapmadan ayakta duramayacağını vurguları. Aygen Tezcan sunumunu “İnternet günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Firmalar varlıklarını sürdürebilmek için artık internetten kaçamazlar, insanlara ulaşmak için artık markalar da online olmak zorunda” diyerek tamamladı. “İnternetle Güçlü KOBİ” Semineri’nde,dijital reklam türleri ve mobil pazarlama konusunda IAB Türkiye Eğitim Yürütme Kurulu Üyesi Banu Barbarosoğlu,sosyal medya, reklam kampanyaları ve medya planlaması konusunda yine IAB Türkiye Eğitim Kurulu Üyesi Çağan Çağlar, video reklamcılığı konusunda ise Noktacom Medya Müşteri Direktörü Tuna Gürel sunum yaptı. Turkticaret.net Pazarlama Departmanı’ndan Elçin Demirci, KOBİ’lerde Dijital Süreçleri ele alan sunumundainternet sitesine sahip olmanın avantajlarını anlattı ve alan adı seçiminden doğru kitleye ulaşabilmek için yapılması gerekenlerle ilgili önemli ipuçları verdi. Ardından, Kariyer.net Batı Anadolu Birim Müdürü Oğuzalp Karataş, Kariyer. net’in ilk kurulduğu andan itibaren internetin katkısıyla nasıl daha hızlı büyüdüğünü anlatırken; işletmelerin istihdam ettiği yeni nesillerin özelliklerine değindi.