Konfeksiyon makine sanayi rekor ziyaretçiyle buluştu

Spread the love

Ekonominin en büyük destekçilerinden konfeksiyon makine üreticileri CNR KONFEK Fuarı’nda bir araya geldi. CNR Holding tarafından hayata geçirilen fuarda, dünya konfeksiyon sektörünün lider ve yenilikçi firmaları en yeni ürün ve hizmetleri ile yer aldı. Fuar, 150 firmanın 1000’e yakın markasını 28 binin üzerinde sektör alıcısıyla buluşturdu.

Dünya konfeksiyon makine sanayinin lider ve ihracatçı firmaları CNR KONFEK 2022 Fuarı’nda bir araya geldi. Sektörün en büyük ticaret platformu olarak kurulan CNR KONFEK – Uluslararası Konfeksiyon Makineleri Fuarı’nda, son teknoloji konfeksiyon makine ve teknolojilerinin tanıtımı yapıldı. CNR KONFEK, Türk fuarcılık sektöründe çok sayıda başarılı fuarı hayata geçiren CNR Holding tarafından organize edildi. Gerek prestij, gerek oluşturduğu ticaret hacmi ve gerekse lokasyon avantajı ile global konfeksiyon makine ticaretini yeniden şekillendiren fuar, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. Dört yılın ardından sektörü ticaret için bir araya getiren CNR KONFEK Fuarı, 150 firmanın, 1000’in üzerinde markasını, 1.866’sı yabancı, toplam 28 bin 810 sektör alıcısıyla buluşturarak kendi alanında ziyaretçi rekoru kırdı.

“Fuarda rekor ihracat hacmi bekliyoruz”

Konfeksiyon makinecileri ve konfeksiyon üreticilerinin hazır giyim ihracatını rekora ulaştırmak için buluştuğu CNR KONFEK, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkan Ceyda Erem’in ev sahipliğinde, TGSD – Türkiye Giyim ve Sanayiciler Derneği Başkanı Ramazan Kaya, GÜNTİAD- Güneydoğu Tekstil ve Sanayi ve İşadamları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DALKIRAN ve Çatma Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Çatma’nın da aralarında olduğu sektör temsilcilerinin katılımı ile açıldı. Konfeksiyon makineleri üreticilerinin global ticaret hedeflerine CNR KONFEK ile daha hızlı ulaşma imkânı yakalayacağını belirten CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, “Konfeksiyon makine sanayinin lider firmalarının yer aldığı fuar, sektördeki tüm yenilik, gelişme ve hizmetlerine ev sahipliği yapıyor. Fuarda ciddi oranda yabancı firma da yer alıyor. Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinin en önemli markaları kendi teknolojilerini CNR KONFEK’te sergiliyor. 81 ilindeki yatırımcılar, kategorilerine uygun firmalarla iletişim kurma, fiyat – kalite kıyaslaması yapma ve yatırımlarına doğru bir şekilde yön verme imkânı buluyor. Orta Doğu, BDT Ülkeleri, Körfez Bölgesi, Kuzey Afrika, Balkanlar ve Batı Avrupa’dan gelen binlerce alım grubu ile fuarın ihracat hacmini rekor düzeye taşımayı hedefliyoruz. CNR KONFEK esnasında alınacak siparişler ve yıl boyunca yapılan anlaşmalar sayesinde konfeksiyon makine ihracatına % 25 oranında katkı sağlamak en önemli önceliğimiz” dedi.

“60 milyar dolar sınırına dayandık”

Hazır giyim ve konfeksiyon sanayinin ekonomi için en önemli sektörler arasında yer aldığını vurgulayan TGSD – Türkiye Giyim ve Sanayiciler Derneği Başkanı Ramazan Kaya, “Toplamda 60 milyar dolar sınırına dayanan büyüklüğümüzle Türkiye’nin stratejik sektörleri arasında yer alıyoruz. En büyük pazarımız Avrupa Birliği. Bu büyük pazarda payımızı korumak ve daha da artırmak için sektörü Yeşil Mutabakat Kriterlerine hazırlamalıyız. Kolay bir iş değil. Büyük bir değişim ve dönüşümün arifesindeyiz. Dönüşümü ancak paydaşlarımızla, yan sanayimizle birlikte başarabiliriz. Bu konuda özellikle makine sanayimizin rolünü çok önemsiyorum. Her şeyden önce şunu söyleyebilirim konfeksiyon makineleri sanayinde çok başarılı firmalarımız var” dedi. Türkiye’nin moda ve tekstil sektöründe marka bir ülke olduğunu söyleyen GÜNTİAD- Güneydoğu Tekstil ve Sanayi ve İşadamları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dalkıran, üretim kalitesiyle, tasarım hızıyla, gelişime ve değişime uyum kapasitesiyle rakip ülkelerden de farklılaşmakta olduğumuzu söyledi. Sektörün en önemli temsilcilerinden Çatma Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Çatma ise Türk konfeksiyon makine sanayinin dünyada sanayii dikiş makineleri sektöründe ilk iki sırasında olduğunu ve çok kısa bir sürede liderliğe oturacağımızı vurguladı.

Dünya konfeksiyon sektörünün tedarik üssü Türkiye oldu

Özellikle son dönemde Çin konfeksiyon sektörünün güç ve prestij kaybetmesi, Türkiye’nin elini oldukça güçlendirdi. Dünyanın en önemli tedarikçisi konumuna yerleşen Türk üreticileri, gelen siparişleri karşılayabilmek için makine parkurunu güçlendirme veya yenilemeye başladı. CNR KONFEK Fuarı, konfeksiyon ve hazır giyim üreticilerinin tam da bu taleplerini karşılayabilmek için organize edildi. Özellikle Ar-Ge ve inovasyona ağırlık veren yerli ve yabancı üreticilerin uluslararası alım grupları ile buluştuğu fuar, yeni teknolojileri uygulamak ve yatırımlarına yön vermek isteyen sektör profesyonellerini misafir etti. CNR KONFEK, Avrupa, Afrika, Orta ve Uzak Doğu ülkelerinin yanında Türk Cumhuriyetlerinden de binlerce alıcıyı katılımcı firmalar ile buluşturdu. Çatma, Astaş, Glengo, Uğur, Tetaş, Malkan, Alba, Yuki ve Keçoğlu başta olmak üzere fuarda ürün sergileyen katılımcı firmalar, CNR KONFEK Fuarı’nda inovatif ürünleri ile yer aldı.

CNR KONFEK Fuarı’nın 60 bin metrekarelik sergi alanında, Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinin en önemli markaları kendi teknolojilerini sergiledi. CNR’ın fuarcılık sektöründeki tecrübesi ve marka değeri ile global ticaret hedeflerine daha hızlı ulaşma imkânı yakalayan konfeksiyon makineleri üreticileri fuarda, otomatik kesim makinelerinden cad sistemlerine ve nakış makinelerine kadar konfeksiyon sektörüne dair A’dan Z’ye her detay yeni alıcıları ile buluştu.