Kyocera’dan sürdürülebilir inkjet tekstil yazıcısı

Spread the love

Kyocera’nın sürdürülebilir inkjet tekstil yazıcısı “FOREARTH” tarafından basılan kumaş, moda markası “ANREALAGE” ile ortak çalışma olarak Paris Moda Haftası® Sonbahar/Kış 2024-2025’te görücüye çıktı.  

 Kyocera Document Solutions, Japon moda markasının tasarımcısı ve kurucusu Kunihiko Morinaga tarafından tasarlanıp oluşturulan bir kadın giyim markasıyla iş birliğinin başladığını duyurdu. Kyocera’nın inkjet tekstil yazıcısı “FOREARTH” ile basılan kumaşı kullanan “ANREALAGE”, 2024-2025 Sonbahar/Kış Paris Moda Haftası’nda görücüye çıktı. Kyocera Türkiye Pazarlama İnovasyon Direktörü Türkay Terzigil, konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde dile getirdi; “Bu, şirketimiz için hem gurur verici hem de tarihi bir an. Paris Moda Haftası’nda, “FOREARTH” tarafından basılan kumaşlarla hayata geçirilen kaliteli ve güzel tasarımlar yer alıyor. Bu, inkjet yani mürekkep püskürtmeli teknolojinin çağımıza yön verdiğinin göstergesi. Tekstil baskısında mürekkep püskürtmeli teknoloji ile heyecanlı bir dönemin başladığına inanıyoruz.”

Tasarımcı Kunihiko Morinaga’nın Yorumu

Bu koleksiyonun teması “NESNE”. İnsanlar için değil, cansız nesneler için kıyafetler tasarlama fikrinin peşinden gittim. Gösteri, gelecekteki dünyayı, 22. yüzyılda 100 yıl sonrasını yansıtıyor ve orada hangi tür kıyafetlerin mevcut olacağını ve hangi tür moda gösterilerinin yapılacağını ifade ediyor. Bu gösteride, giysilerin su kullanımını azaltma konseptini “FOREARTH”ı ifade etmeye çalışarak bir damla suya benzeyen bir elbise sergiledim. Giysiler genellikle insan vücuduna uyacak şekilde yapılır, ancak ben kusursuz bir küreyi insan vücudu olarak kavramsallaştırdım ve etrafına sarılan bir dantelli elbise yaptım. Küre, elbiseyi giydiğinde elbisenin kendisi bir su damlasına benziyor, ancak elbiseyi küreden soyduğunuzda insanların giydiği bir elbiseye dönüşüyor. Kıyafet tasarladığım yıllar boyunca, desenler için çok fazla su kullanmanın doğal olduğunu düşündüm ve su kullanmanın renklerin, canlı ifadenin ve kumaşın dokusunun korunmasına yardımcı olacağını düşündüm. Ancak, FOREARTH ile basılmış kumaşın çok az su kullanılmasına rağmen aynı canlı ve yüksek çözünürlüklü görünümü elde ettiğini görmek beni çok etkiledi. Tekstilin dokusu hiç bozulmamıştı ve kumaşın yumuşaklığı korunmuştu. Yeni teknolojinin sadece modada değil, daha geniş anlamda dünyada evrim için gerekli olduğunu düşünüyorum. “FOREARTH” bize daha önce başaramadığımızı ifade etme imkanı veriyor ve bu, daha sürdürülebilir bir geleceğe, 22. yüzyıla imkan verecek önemli bir adımdır.