KYSD’den ortak akıl toplantısı

Spread the love

Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği (KYSD), geçtiğimiz günlerde Tekstilkent’te bulunan merkezinde Konferans salonunun yenilenmesi ve Ortak Akıl Toplantısı etkinliği düzenledi. Hasan Yeğenler Konferans Salonu, Okan Atabeyoğlu tarafından restore edildi. 2021 yılı Dernek Restorasyon sonrası açılış ve ortak akıl toplantısına İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, KYSD Başkanı Murat Özpehlivan,  geçmiş dönem görev alan başkanlar ve KYSD üyeleri katıldı. Programın ardından gerçekleştirilen ortak akıl toplantısında sektörün güncel durumu ve beklentileri değerlendirildi. Etkinlikte konuşan KYSD Başkanı Murat Özpehlivan, “ KYSD olarak 25 yıldır sektörü temsil ediyoruz. Geçmişten günümüze birçok çalışmalarımız oldu.  Bildiğiniz gibi son zamanlarda dijital alanda ciddi gelişmeler var. Pandemi sonrası dönemde biz de dijital ortamda sanal bir fuar gerçekleştirdik. Böyle bir ortamda özellikle yabancı firmalara ulaşmada önemli başarılar elde ettik. İlk fuarımız olması dolayısıyla bazı eksikliklerimizi görmemiz açısından bize çok katkı sundu. Bundan sonraki fuarlarımızın daha başarılı olacağını düşünüyorum. Bu anlamda İTHİB Başkanımız Ahmet Öksüz beye de fuarımızı desteklediği için ayrıca tekrar teşekkür etmek istiyorum. İşletmeciler olarak faiz, kurdaki hareketlilik ve maliyetlerin artmasından dolayı sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Bizler sektörün gelişmesi için elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret gösteriyoruz” dedi.

Dünyada ilk beşteyiz

Ortak akıl toplantısında konuşan İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz ise şunları söyledi. “Derneğimizin yenilenmiş halinde burada olmaktan çok memnunum. Büyük bir sektörün tamamlayıcısı olan yan sanayi bizler için son derece önemli. Yan sanayi olmadan, tam sanayi olamaz. Tekstil sektöründe biz bugün tam sanayi olabilmişsek, burada güçlü bir yan sanayinin olduğunu belirtmek gerekir. Yakın coğrafyamızda bizim gibi paket servis yapabilen bir ülke yok. Dolayısıyla Türkiye olarak bizim en büyük şansımız bu ve bunun kıymetini bilelim. Üretim değeri olarak 340 milyar TL üretim gerçekleştiren bir sanayi dalından bahsediyorum. Bu ülkenin dövize ihtiyacı var. Verdiğimiz dış ticaret fazlası en önemlisi. Bildiğiniz gibi dış ticaret açığı veren bir ülkeyiz. Burada 16 milyar dolarla dış ticarete olumlu katkı veren en önemli sektörüz. Tekstil tedarik zincirinde dünyada 6. sıradaydık. 2020 verilerine göre beşinciliğe yükseldik.  Güney Kore’yi geçtik. Dünyanın ilk beşindeyiz. KYSD’ye baktığımız zaman 2020 yılında sadece % 1.7 oranında bir gerileme görünüyor. Ocak-şubat 2021 yılı dönemine baktığımız zaman ise % 13.7 yan sanayinde artış var. Önümüzdeki süreçte sürdürülebilirlik ve organik üretim gibi alanlarda kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Birlikte yürüttüğümüz ur-ge projemiz var. Bu çalışmalara gençleri oyuna dahil etmemiz lazım. Sektöre değer katacak tüm etkinliklere her zaman destek veriyoruz. Yurt içi üretimi bizim her zaman korumamız önceliğimizdir. Haksız rekabette her zaman sıkı durmamız gerekiyor. Karşılıklı kazan kazan ilkesi ön planda tutulmalı. Diğer önemli bir konu ise markalaşmak. Sektörümüzün uzun vadede güçlü kalması adına markalaşma çok önemli. Buraya biraz daha önem vermek gerekiyor. Avrupa’da yan sanayi ile ilgili 100 yıllık firmalar var. Sektör zor durumda olduğu için satılık çok fazla marka var. Burada birlikte hareket ederek sektöre çok işi düşüyor. Bunlar satın alınabilir.”

#KYSD #toplantı #aksesuar #konferanssalonu #tedarikzinciri #yansanayi #İTHİB #Hasan Yeğenler #rekabet #Ahmet Öksüz #hazırgiyim #üretim