Mısır’da Türk rüzgarı

Spread the love

18 – 21 Ocak 2024  tarihleri arasında Kahire Uluslararası Kongre Merkezi’nde başarıyla gerçekleştirilen Egy Stitch & Tex Fuarı’nda firmalarımızın son teknolojileri, inovasyon ve yenilikleri ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

 Vision Fairs  ile Türkiye temsilciliği Lead Exhibitions tarafından organize edilen uluslar arası tekstil ve konfeksiyon makinaları, baskı teknolojileri, kumaş, iplik ve aksesuar fuarı Egy Stitch & Tex, 18 – 21 Ocak 2024  tarihleri arasında Kahire Uluslar arası Kongre Merkezi’nde başarıyla gerçekleştirildi. Türkiye’nin büyük rağbet gösterdiği fuara toplamda 52 Türk firması 1.500 metrekarenin üzerinde bir katılımla adeta şov gerçekleştirdi. 6 salonda 500’ün üzerinde uluslar arası markanın katılımıyla gerçekleşen fuarda stand alan Türk Konfeksiyon Otomasyon Makine imalatçısı firmalar, gördükleri yoğun ilgiden dolayı memnun olduklarını belirttiler. Fuara KOMİD üyesi AVTECH, DMS, EFATECH, EPA, FAYMAK, ILGAR, LGM, MALKAN, MCN, MESEL, OZON DENİM, ROBOTECH, TEMS, ULUSSAN, ÜN-TAŞ, YAZICI ve YENİCİ firmaları stantlarıyla; EXTREM, ÖZBİLİM, ÖZER ve TİMTAŞ firmaları ise bayilikleriyle katılım sağladı. Türkiye’nin büyük ilgi gösterdiği fuar, siyasi iklimin düzelmesi ve vize sorununun da ortadan kalkması ile eski yıllardaki Türk katılım yoğunluğuna yaklaştı. Fuarı ziyarete gelen Kahire Türk Ticaret Müşaviri Hakan Atay, Türk katılımcıları KOMİD Başkanı Haluk Akın ile tek tek ziyaret ederek temaslarda bulundu.

Mısır’ın Tekstil ve Konfeksiyon makineleri ithalatında %19’luk bir artış olduğunu belirten fuar direktörü Haytham Rady; Mısır’ın nihai ürün ithalat yasağından dolayı bu rakamın artarak devam edeceği görüşünü bildirdi. Ayrıca fuarın son günü Haytham Rady; KOMİD Başkanı Haluk Akın’a fuara verdikleri destek ve katkılardan dolayı teşekkür plaketi verdi. Fuarın organizatörü Vision Fairs bu yıl 7-9 Mayıs’ta Kazablanka/Fas’ta aynı fuarın bir diğer versiyonunu organize ediyor. Bu fuar da yine Türk firmaları tarafından oldukça rağbet görüyor.