Modanın yükselen yıldızları aranıyor

Spread the love

Dünyanın orijinal ve en prestijli moda ödülleri ve yetenek gelişim programı kabul edilen Uluslararası Woolmark Ödülü için 6 finalist belirlendi. Finalistleri belirleyen Danışma Konseyi’nde moda dünyasının önde gelen saygın isimleri yer alırken Naomi Campbell’ın da yer alması dikkat çekti.

Ralph Lauren, Yves Saint Laurent ve Karl Lagerfeld gibi dünyanın önde gelen tasarımcılarının keşfedilmesini sağlayan Uluslararası Woolmark Ödülü için uzman bir Danışma Konseyi, 380’den fazla finalist arasından seçim yaptı. Yeteneğin kültürel veya coğrafi sınırları olmadığını kanıtlayan başvurular, Avustralya’dan Nijerya’ya, Peru’dan Danimarka’ya ve İngiltere’den ABD’ye 55 ülkeden geldi. Seçilen altı finalistin çalışmalarının yenilik, tedarik zinciri şeffaflığı, sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık taahhüdünü vermesine dikkat edildi.  Danışma Konseyi’nde yer alan Naomi Campbell, “Uluslararası Woolmark Ödülü’nü desteklemek benim için zevktir. Sektörümüz inanılmaz derecede zorlu zamanlardan geçiyor. Şimdi her zamankinden daha fazla ortaya çıkan gelişmeleri desteklemeye devam etmeliyiz. Gelecek onlar, sektörümüzün çeşitlilik ve sürdürülebilirlik konusunda devam eden misyonunu ilerletmek için bu yılki finalistlerden yenilikçi hangi çalışmaların geleceğini merakla bekliyorum” dedi.

2021 Uluslararası Woolmark Ödülü finalistleri:

 • Bethany Williams, İngiltere
 • Kazablanka, Fransa
 • Kenneth Ize, Nijerya
 • LECAVALIER, Kanada
 • Matty Bovan, İngiltere
 • Thebe Magugu, Güney Afrika

Ödül:

Altı finalist, NFC teknolojisine sahip iş ortağı Blue Bite ve Common Objective tedarik zincirlerine şeffaf ve sürdürülebilir bir yol haritası ile Merino yünün doğal çok yönlülüğünü, yenilikçi doğasını ve eko-kimlik bilgilerini vurgulayan bir kapsül koleksiyonu hazırlayacak.  2021 teması “az daha çoktur” sloganıyla yavaş ve sorumlu bir şekilde üretilen modayı, zanaatkarlığı, gelişmekte olan tasarımcı işletmeleri teşvik ediliyor. Birinci 200.000 Avustralya Doları, Karl Lagerfeld İnovasyon birincisi ise 100.000 Avustralya Doları ek para ödülünü kazanacak.  Kazananlar ve finalistler ayrıca Merino yün kapsül koleksiyonlarını Uluslararası Woolmark Ödülü’nün geniş Perakende İş Ortağı Ağı aracılığıyla dünyanın en iyi butiklerinde ve mağazalarında ticarileştirme ve satma fırsatına sahip olacaklar.

İnovasyon Akademisi:

Woolmark Company, bu yılki İnovasyon Akademisi ortaklarını Common Objective, Queen of Raw, BYBORRE, Blue Bite, TIPA, Hologarment ve programın 43 uluslararası tedarik zinciri olduğunu açıkladı. İnovasyon Akademisi programı, finalistleri erken aşama yatırımla destekliyor, ürün araştırma ve geliştirme, mentorluk, ağ oluşturma ve ticaret desteği sağlıyor. 2021 İnovasyon Akademisi, gelişmekte olan tasarımcıları, işletmeleri ve öğrencileri masterclass’lar, dünya çapında endüstri uzmanlarıyla bir dizi canlı görüşmeler aracılığıyla işlerini büyütmeleri için benzersiz bilgiler ile destek sağlıyor.

Introducing the 2021 International Woolmark Prize finalists selected by expert Advisory Council

Six of the world’s most promising emerging design talents have been selected for the 2021 International Woolmark Prize – the world’s original and most prestigious fashion awards and talent development program.

The 2021 International Woolmark Prize finalists are:

 • Bethany Williams, UK
 • Casablanca, France
 • Kenneth Ize, Nigeria
 • LECAVALIER, Canada
 • Matty Bovan, UK
 • Thebe Magugu, South Africa

An expert Advisory Council faced a tough decision, choosing the finalists from more than 380 applicants from 55 countries, ranging from Australia to Nigeria, Peru to Denmark and England to USA, proving that talent has no cultural nor geographical boundaries. The six finalists showcased a commitment to upholding the prize’s pillars of product excellence, innovation, supply-chain transparency, sustainability and inclusivity. “It is my pleasure to support the International Woolmark Prize. Now more so than ever, in these incredibly challenging times for our industry, we must continue to support and nurture the emerging voices in fashion design. They are the future, and I look forward to seeing what creative ant innovative work comes out of this year’s entries to push our industry’s ongoing mission in diversity and sustainability.” – Naomi Campbell

“The International Woolmark Prize has never been more needed – a conduit to educate and provoke new ideas and ways of working invoking sustainability, accessibility and equity. With mentoring and funding, it shapes the trajectory for a new generation of designers in a meaningful and transformative way. IWP connects people and planet, understanding the connectivity and agency between the two.” – Sinéad Burke

The Awards

The six finalists will present a Merino wool collection highlighting transparency throughout their supply chain with NFC technology from partner Blue Bite and a Common Objective sustainability roadmap. The 2021 theme “less is more” will celebrate slow and responsibly produced fashion and craftsmanship, the cornerstones of emerging designer businesses. Each Merino wool garment will tell a story and shine light on the supply chain. One finalist will be awarded the International Woolmark Prize by a prestigious panel of industry experts and receive AU$200,000 to invest in the development of their business. The Karl Lagerfeld Award for Innovation will be presented once again and can be awarded to the International Woolmark Prize winner or a finalist, with the winner receiving AU$100,000. This year will also see the introduction of the Woolmark Supply Chain Award, celebrating outstanding contribution from a trade partner to drive awareness for wool supply chain innovation. All finalists will have the opportunity to be stocked in some of the world’s leading stores, via the International Woolmark Prize Retailer Network.

The Innovation Academy

The Woolmark Company is pleased to announce this year’s Innovation Academy partners Common Objective, Queen of Raw, BYBORRE, Blue Bite, TIPA, Hologarment and the program’s 43 international supply chain partners. The Innovation Academy program supports finalists with early stage investment, product research and development, mentoring, networking and commerce support. The 2021 Innovation Academy will expand to support emerging designers, businesses and students globally through Industry Masterclasses, a series of live talks with industry experts from The Woolmark Company’s vast network of partners to provide unparalleled insights and support to grow a sustainable business.

#woolmark#innovationacademy#Naomi Campbell#yün#Woolmark Prize