OT / VT ve Verimlilik

Spread the love

Bölüm 6 “OT /VT (Otomatik Tanıma ve Veri Toplama) Bileşenleri Nelerdir?

Yazı dizimizin altıncı bölümünde, “OT / VT (Otomatik Tanıma ve Veri Toplama) ‘nın bileşenleri nedir? “ sorusuna devam edeceğiz. Anlam sürekliliği sağlaması açısından, dizimizin 1 – 2 -3 – 4 -5. bölümlerini okumanızı tavsiye ederiz. Önceki sayılarda OT/VT‘nın “Donanım“ bileşeni üstünde durmuş, “Donanım“ dediğimizde; etiket (barkod) yazıcı, okuyucu ve terminallerini kastediyoruz diyerek, barkod yazıcı ve okuyucuları anlatmıştık. Bu sayımızda ise el terminallerine değineceğiz. El terminali, el bilgisayarlarına verilen genel addır. Terminaller, barkod veya kare kodu okuyarak, dokunmatik ekrana dokunarak veya klavye ile bilgi girişi yapmak suretiyle, bilgi transferi yapar. Örneğin; stok sayımında, ürün üstündeki barkod okutularak hangi üründen, kaç adet var bilgisi, ticari muhasebe yazılımına terminal vasıtasıyla gönderilir. Tedarikçiden mallar geldiğinde, barkodları okutularak hızlı, pratik ve hatasız mal kabulü yapılır. Kargolar teslim edilirken; kime, hangi saatte teslim edildi bilgisi, terminal vasıtasıyla merkeze gönderilir ve biz bu sayede kargo hareketlerini takip ederiz. Eğer alt tedarikçilerimiz varsa, sipariş verdiğimiz ürünün her safhasında terminale bilgi girişi yapmalarını talep edebiliriz. Bu sayede, alt tedarikçilerimizdeki ürünlerin, hangi safhada olduğunu ve bize ne zaman teslim edileceklerini takip edebiliriz.

Gördüğümüz gibi, el terminallerini çok farklı amaçlarla kullanabiliriz ama yine aynı soru karşımızda. Bize en uygun el terminalini nasıl seçeceğiz? Yapmamız gereken de aynı. Öncelikle, ihtiyaçlarımızı doğru analiz edeceğiz.

İhtiyaçlarımızı analiz ederken sormamız gereken sorular şunlar olmalı:

  • Cihazı nerede kullanacağız, saha da mı, yoksa iç mekan da mı? Sahadaysa GPRS özelliği olması mecburi olacaktır. Depo ve mağazada ise buna gerek olmayacaktır.
  • El terminalinin barkod okuma özelliği olması gerekli mi, ürünleriniz barkodlu mu?                Eğer değilse, barkodsuz el terminali yeterli olacaktır. Eğer barkod okutmanız gerekecekse,          bu durumda 1D veya 2D olacağına karar vermelisiniz.
  • Peki el terminalini tutarken tercihiniz ne olacak? Acaba tabanca tipi (kabzalı) mı, yoksa kabzasız mı olsa daha pratik kullanırsınız. Bu tamamen sizin yaptığınız işe bağlı. Stok sayım, üretim takip ve depo gibi uygulamalarda, kabza avantajlı olurken, mobil saha uygulamalarında dezavantaj olabilir.
  • Son olarak ise, kullanılacak el terminalinin ekran boyutuna karar vermek gerekir. Kullanım amacımız ne olacak? Sayımda küçük ekran yetebilir ama satışta büyük ekran fonksiyonel olacaktır. Benzer teknik özellikler sahip, büyük ekranlı el terminallerinin, küçük ekranlılara göre daha pahalı olduğunu da dikkate almalıyız.

Bu yazımızla birlikte, OT / VT‘nin “Donanım” bileşenlerini oluşturan; “Yazıcılar, okuyucular ve el terminalleri “ alt bölümlerini, tamamlamış olduk.

Gelecek sayımızda, OT/VT ‘nin son bileşeni olan “Sarf Malzemeleri“ ni anlatacağız.

Sağlıcakla kalın,

#barkod#etiket#donanım#yazıcılar#