OT / VT ve Verimlilik

Spread the love

Bölüm 7 “ OT /VT (Otomatik Tanıma ve Veri Toplama) Bileşenleri Nelerdir?

Yazı dizimizin yedinci bölümünde de, “OT / VT ( Otomatik Tanıma ve Veri Toplama) ‘nın bileşenleri nedir? “ sorusuna devam edeceğiz. Anlam sürekliliği sağlaması açısından, dizimizin 1 – 2 -3 – 4 -5 -6. bölümlerini okumanızı tavsiye ederiz.

Önceki sayılarımızda, OT/VT ‘nin “yazılım” ve “donanım” bileşenlerini anlattıktan sonra,                      bu sayımızda son bileşen olan, “Sarf Malzemeleri “ yani “Etiket ve Ribonlara“ değineceğiz. Dergimizin okur kitlesi sebebiyle bu ürünleri, Hazır Giyim ve Ev Tekstili özelinde anlatacağız.

OT/VT sistemi için yazılıma sahipsiniz; etiket yazıcı, barkod okuyucu veya terminaliniz var ama etiketiniz yoksa, bunların hiçbir anlam taşımaz. Buna rağmen etiket ve ribonlar, maalesef üvey evlat muamelesi görüyor. Donanım ve yazılım alırken onlarca şey sorulurken, sarf malzemesi alımında “sadece düşük fiyat “ karar sebebi olabiliyor.

İşlevsel verimli bir sisteme sahip olmak için sarf malzemesi alırken de doğru soruları sormanız gerekir. Hazır giyim firmalarının ihtiyaç duyduğu temel etiket ve ribonları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Yıkama talimatı etiketleri

(Japon akmaz, saten, non-woven veya renk almaz etiketler)

  • Sallama karton etiketler ve üstlerine yapıştırılan kuşe/termal fiyat etiketleri
  • Raf etiketleri
  • Koli ve paletler için kuşe ve termal etiketler
  • Etiketleri baskısı için ribonlar ( wax, wax resin, resin, tekstil resini gibi)

Barkod yazıcılarda kullanılan, yukarıdaki ürünlerde kritik nokta, ” Doğru yazıcı – Doğru Etiketlik Malzeme – Doğru Ribon “ üçlüsünün bir araya getirilmesidir. Bu sayede %100 performansa erişirsiniz. Bu konuyu daha net anlatmak için, bazı örnekler verebiliriz.

Örneğin; amacınız yıkama talimatı basmaksa, buna uygun endüstriyel yazıcı almanız gerekir. Masaüstü ufak yazıcı ile basmanız sağlıklı olmaz. Etiketlik kumaşı da ihtiyaç duyduğunuz yıkama koşuluna göre seçmelisiniz. Blue Jean için ağır yıkama dayanımlı japon akmaz seçip, ribonu hafif yıkamaya dayanımlı kullanırsanız, yazılar kolayca silinecektir. Başka bir örnekte ise; denizaşırı yükleme yapıyorsunuz ama koliler üstüne termal etiket yapıştırdıysanız, etiketlerin kararıp yazıların okunmayacağı riskini aldınız demektir. Kısa sürede kararma yapacak bu etiket cinsi yerine, kuşe etiket seçmeniz doğru olacaktır. Son örneğimizde ise; karton etiketlerinizi maliyeti düşürmek için wax resin yerine wax ribon ile basarsanız, baskının elle ve sürtünme ile çizilebileceğini, hatta ribonun yüzeyden dökülebileceğini de aklınızda tutmalısınız.

Yedi sayıdır sürdürdüğümüz yazı dizimizin özeti;   “OT /VT ( Otomatik Tanıma ve Veri Toplama) sistemi lüks değil zorunluluktur.“ Doğru sistemi, doğru soruları sorarak, doğru bileşenlerle kurduğunuzda %100 performansa erişirsiniz. Şirketinizin teknoloji çöplüğü olmaması; üretim, dağıtım ve satışta aksamadan yürümesi, yapacağınız doğru seçimlere bağlı unutmayın.

Sağlıklı, verimli, bol kazançlı günler…

#otomatiktanımaveveritoplama#ribon#etiket#