Özen İplik, Texprocess’de teknik ipliklerini sunacak

Spread the love

Endüstriyel dikiş ipliği sektöründe ülkemizin ve dünya pazarının önde gelen firmalarından biri haline gelen Özen İplik, yaklaşık 52 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. 2021 yılında % 30’luk bir kapasite artırımı için yatırım gerçekleştiren firma, 2023 yılında ise yeni yatırımlarla üretim kapasitesini %100 arttırmayı hedefliyor.

Firmamız 1973 yılından beri dikiş ipliği üreten Özen İplik, İstanbul Esenyurt’ta bulunan16.500 metrekare fabrikasında 240 personeli ile üretiminin % 71‘ini ihraç ediyor. Firma, ağırlıklı yüksek mukavemetli CF Polyester, Naylon 6, Naylon 6.6, SPUN, CORESPUN, ÖRGÜLÜ ve bir çok teknik iplik üretimi yapmaktadır. Özen İplik Satış Müdürü Engin Kalkan, Almanya’da katılacakları Texprocess fuarı ile ilgili sorularımızı cevaplandırdı.

Texprocess Fuarı’nda sergileyeceğiniz ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Texprocess Fuarı’nda ağırlıklı olarak Recycled, ParaAramid, Metaaramid, Antistatic, yarı  iletken iplikler, Bondedmonocord, su geçirmez ve UV dayanımlı dikiş iplikler gibi teknik ipliklerimizi müşterilerimize sunacağız.”

Fuardan beklentileriniz nelerdir?

“Fuara uzun yıllardır katılıyoruz. Pandemi nedeni ile 2018’den beri gerçekleşmeyen bu fuara yoğun bir ilgi olacağını düşünüyoruz.”

Kısa, orta ve uzun vadede hedefleriniz nelerdir?

Kısa vadede pandemi süreci ile Türkiye’ye üretim açısından taleplerin arttığını ve bunun daha da artacağını öngörüyoruz. Bu bağlamda 2021 yılında % 30’luk bir kapasite artırımı için yatırım gerçekleştirdik. 2023 yılında ise 2. Bir üretim tesis yatırımı yapmak için araştırmalarımıza başladık, bu fabrika yatırımı ile üretim kapasitemizi %100 arttırma hedefliyoruz.”

Üretim kapasiteniz, ihracatınız, hedef pazarlarınız hakkında neler söylemek istersiniz?

“Yaklaşık 52 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. 2022 yılında hedef pazar olarak Afrika bölgesinde ciddi çalışmalarımız mevcut ve geri dönüşümler çok olumlu, bu çevredeki çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek.”

Özen İplik is to exhibit its technical threads at Texprocess

 Becoming one of the leading firms of our country and the world market in the industrial sewing thread sector, Özen İplik is exporting to approximately 52 countries. The firm, invested in a 30% capacity increase in 2021, is aiming to increase its production capacity by 100% in 2023 with new investments.

Özen İplik, which has been manufacturing sewing thread since 1973, exports 71% of its production with 240 personnel in its 16.500 square meter factory in Esenyurt, Istanbul. The firm is producing mainly high-strength CF Polyester, Nylon 6, Nylon 6.6, SPUN, CORESPUN, KNITTED and many technical threads. Engin Kalkan, Sales Manager of Özen İplik, answered our questions about the Texprocess fair they will attend in Germany.

Can you give information about the products you will exhibit at Texprocess Fair?

We will mainly exhibit our technical threads such as Recycled, ParaAramid, Metaaramid, Antistatic, semiconductor threads, Bondedmonocord, waterproof and UV resistant sewing threads at the Texprocess Fair.”

What are your expectations from the fair?

“We have been attending the fair for many years. We think that there will be intense interest in this fair, which has not been held since 2018 due to the pandemic.”

What are your targets in short, medium and long terms?

We predict that the demands for production in Turkey have increased with the pandemic process and this will increase even more in the short term. In this sense, we made investment for a 30% capacity increase in 2021. As for 2023, we started our research to make a second investment in production facility, and we aim to increase our production capacity by 100% due to this factory investment.”

What would you like to say about your production capacity, exports and target markets?

“We are exporting to approximately 52 countries. We have serious studies in the African region as the target market in 2022 and the returns are very positive, our studies in this area will continue without slowing down.”

#Özeniplik #texprocess #fuar #tanıtım #endüstriyeldikişiplikleri #ihracat #üretim #yatırım #teknikiplikler