Spor giyimde trendler & yenilikler

Spread the love

Spor markaları yeni teknolojiler için de gözlerini açmalıdır. Dijital nesil, kullanıcıların fitnessla ilgili faaliyetlerini görmelerine, izlemelerine ve paylaşmalarına olanak tanıyan analitik araçlar ile yeni uygulamalar dalgası getiriyor. Giyilebilir teknolojilere yönelik pazar rekabet gücü yüksek ancak hızla genişlemeye devam ediyor ve pazarın 2021 itibariyle satışlarını iki katına çıkaracağı tahmin ediliyor. Marka sahiplerinin artık spor hayranları için izleme deneyimini uyarlamak için dijital medyayı kullanabileceği gibi yeni teknolojiler, markaların kendilerini farklılaştırmalarına ve daha kişiselleştirilmiş bir deneyim haline gelmesine yardımcı olabilir. Bu yaklaşımı Adidas örneklendiriyor. Bir 3D basım şirketi olan Carbon ile olan yakın tarihli ortaklığı, atlet ayakkabılarının nasıl üretildiğini örnekleyerek bir devrimin başlangıcını ispatlıyor.

SU GEÇİRMEZ VE NEFES ALABİLEN TEKSTİLLER

Küresel su geçirmez nefes alabilen tekstil pazarının 2016 yılında 1.48 milyar ABD $ olarak tahmin edildiği dönemde, 2017-2022 yılları arasında % 5.52’lik bir oranda büyüyeceği tahmin ediliyor. Suya dayanıklı nefes alabilen tekstil, çeşitli tiplerde vücut sıcaklığını korurken, rüzgar ve yağmur gibi hava şartlarına karşı koruma sağlar. Suya dayanıklı, nefes alabilen tekstiller, su geçirmez kumaşlardan farklı olarak suyun nüfuz etmesini ve emilmesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca anti-mikrobik, antiviraldir ve kir ve nem direnci sağlarlar, böylece çeşitli aktif spor giyim uygulamalarında taleplerini arttırırlar. Bununla birlikte, açık hava etkinliklerine yönelik tüketici katılımı ve devam eden değişen moda eğilimleri, pazarın büyümesine bir engel oluşturabilir. Küresel su geçirmez nefes alabilen tekstil pazarı, aktif spor kıyafetleri, çadırlar ve diğer uygulamalara bölünmüştür. 2015 yılında, aktif spor giyim uygulaması küresel su geçirmez nefes alabilen tekstil pazarının % 80’inden fazlasını oluşturuyordu. Son kullanıcı endüstrisi ile ilgili olarak piyasa; giysiler, ayakkabı ve eldiven olarak ayrılmıştır. Giyim, küresel su geçirmez hava geçirgen tekstiller için en büyük son kullanıcı endüstrisidir ve toplam pazar payının % 63’ünden fazlasını oluşturmaktadır.

SAĞLIK YENİ ÇEKİCİLİKTİR

‘Teknoloji’, iç çamaşırı, yüzme ve aktivite dünyasına girdiğinde, markalar dikkatleri üzerine çekti. Uygulama seviyesi ne olursa olsun, teknoloji artık bir problem değildir: bu bir çözümdür. Fiberde Black Modal Lenzing ipliğin ekstrüzyon aşamasında pigmentin eklendiği bir katkı boyama tekniği olarak  seçildi. Kalite açışından bakıldığında bir çok avantaj sağlar, arka ipliğin kullanılarak siyahların 50 yıkamadan sonra bile siyah kalması gibi. Bu sürdürülebilir özellik, diğer boyama teknikleriyle karşılaştırıldığında da önemlidir.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇOK ÖNEMLİ

Asahi Kasei’den Spandex / elastan markası Roica, Royce Eco Smart serisi spandex / elastan iplikleriyle, tüketici öncesi atıklardan elde edilenlerle yenilik ve yaratıcılığı ortaya çıkarmıştır. Iluna Green Etiket dantel koleksiyonları, bu çevre dostu spandex / elastanı, örgü ve dantel kumaşlarla kendi aralarına dahil etmiştir. Yüksek kalite, tasarım ve sürdürülebilirlik kombinasyonu, son tüketicinin ne istediğini hedef alır. Geçen yıl, Iluna Group, tüm streç ipliklerini sadece en iyi jakarlı ve textronic nitelikleri için Roica Eco Smart’a dönüştürerek gezegene saygı göstererek kaynaklarına yeni ve sorumlu bir özveri teyit etti. Sürdürülebilirlik, tüm tekstil endüstrisinin anahtar bir unsurudur ve elyaftan makineden son işlemeye kadar olan gelişmeler, özellikle su, enerji ve petrolün azaltılması gibi değerli kaynakları baz almaktadır. Lenzing Modal Black sadece bükümlü boya elyaf ile gerekli olan pigmentin % 20’sini kullanır. Buna ek olarak, araştırmalar Lenzing Modal Black fiber ile yapılan kumaşın % 50 daha az enerji kullandığı, % 60 daha az karbon izine sahip olduğunu ve geleneksel olarak boyalı kumaşlara kıyasla üretimde tipik olarak kullanılan suyun sadece % 50’sini gerektirdiğini göstermiştir.

TEMİZ TEKNİK TEKSTİL SÜREÇLERİ KABUL GÖRÜYOR

Bu temiz teknoloji gelişimi endüstride devam edecek ve aynı zamanda İlkbahar / Yaz 2019 ISPO TEXTRENDS bilgileri, sürdürülebilirliğin gelecek neslidir. Sürdürülebilirlik konusundaki ilk odak noktası lifler üzerinde iken, günümüzde dikkat edilen, daha verimli makinelere, çevre dostu kimyasallara ve azalan su kullanımı olmaya da devam ediyor. ISPO TEXTRENDS ödüllü Tintex, Tencel, organik pamuk ve yün, geri dönüşümlü ve geri kazanılan sentetik malzemeler (polyester ve naylon dahil) benzeri sürdürülebilir içeriklerin en az % 60’ını kullanıyor.. Şirket ayrıca, üretim sürecini temizleyen ve hem spor hem de dış pazarları benimseyen makro makine ve süreçlere yatırım yapmakta ve aynı zamanda yakın giyim sektöründen marka geliştiricilerini takip etmektedir.

DAHA ÇEKİCİ BİR BAKIŞ

Tüketicinin geleneksel iç çamaşırı kumaşlarıyla uyumlu olarak egzersizde giymek için daha kadınsı bir cazibe arayışında olduğu için kadınsılıkla ilgili daha güçlü bir yön, güçlü bir eğilim görülür. Nilit, Sensil’in piyasaya sürülmesiyle hem şirketin hem performans hem de moda ipliklerini temsil eden naylon 6.6 serisini yeni bir seviyeye taşıdı. Bir isim değişikliğinin yanı sıra Sensil Diamond da yeni bir gelişme başlatıldı. Bu yeni iplik avantajlarından biri olarak, değişen derecelerde modern ışıltıdan metalik görünüşe, Black Diamond’tan farklı ve yeni olarak yeni ipliğin boyanmasına olanak tanır. Artık daha geniş bir renk yelpazesi bu parlak efekte sahip olabilir. Ayrıca, geleneksel metaloplastik ipliklerin görünümünü elde etmekten çok daha yumuşak bir dokunuşu olduğu ve performans iplikleriyle takımlanarak spor giyim sektörü için moda ve işlevselliği birbirine bağlayabileceği görüldü. Dantel üreticileri de, spor giysilerle moda yönü için jakarta teknolojisi ile ilgili bilgi birikimini ekleyen Tianhai Lace, özellikle kadın iç çamaşırı ve spor giysiler için tasarlanmış TAS serisi ile gelişimini sürdürerek, spor giyim pazarını takip ediyor. Tüketici daha cazip kıyafetler için bekliyor olduğundan, özellikle daha spor olan kadın iç çamaşırı giyim sektörü için daha kadınsı ve zarif bir çekicilik eğilimi daha da gelişecek.

PERFORMANS VE DEKORATİF DETAYLAR

Pamuklu dokunma ile tüketiciler için büyük bir odak alan Gayou Dantel, bir poliamit / naylon karışımı kullanarak yeni bir ‘Pamuklu Kumaş Hissi Hattı’ geliştirdi. Bu pamuksu dokunuş yelpazesi, yumuşak ve doğal görünümlü bir havlu kumaşı, tipik örgüye daha zarif bir his sunar ve geometrik ile çiçeksi arasında çok çeşitli desenlerde bulunur. Piave Maitex, yüksek spandex / elastan yüzdesiyle garanti edilen mükemmel bir uyum ile yeni bir ekstra hafif mesh serisi başlattı. Azaltılmış ağırlık ve gelişmiş konfor ile performans, en yeni teknik çözümlere ulaşır. Transparenze adı verilen ürün yelpazesi ayrıca üstün bir kontrol, şekillendirme ve destekleme ile kalıplama uygun olma özelliklerini sunmakta ve spor sütyeni sektöründe yeni gelişmeler için mükemmel bir çözüm sunmaktadır. Spor sütyenleri ve spor giyim için, tüketiciler daha kadınsı bir çözüm talep ediyor ancak özellikle fit ve rahatlık ile performansa ihtiyaç duyuyorlar. Markalar, daha sağlıklı bir yaşam tarzı izlendiğinde, görünüm sadece atletizm için değil, bu parçaların arzulanan iş / yaşam tarzı dengesini elde etmede kullanılması anlamına geldiğini not ediyor.

#spor, #giyim, #trend, #yenilik, #tekstiller