SYK Gümrük Müşavirliği Sürdürülebilir Ticaret’i Destekliyor…

Spread the love

SYK Gümrük Müşavirliği A.Ş. olarak müşterilerinin ithalat ve ihracat süreçlerindeki verimliliğini artırmak için geliştirdiği ‘’ SYK İş Zekâsı’’ programı ile dijitalleşme sürecinde sürdürülebilirlik boyutunu ön plana aldıklarını vurgulayan SYK Gümrük Müşavirliği Genel Müdür Yardımcısı Savaş Özdoğan, dünyada bıraktıkları karbon ayak izini azaltmaya çalıştıklarını söyledi.

 1952 yılında faaliyetlerine başlayan SYK, geçen zaman içerisinde sektörünün ve dünyanın en iyi markalarına gümrük müşavirliği başta olmak üzere lojistik, danışmanlık, eğitim ve dış ticarete ilişkin özellikli konularda hizmetler vermektedir. İstanbul merkez ofisi başta olmak üzere Bursa ve İzmir’de şube yapılanmaları bulunan SYK, ayrıca Türkiye’nin çeşitli bölgelerine hizmet veren 6 irtibat ofisi de bulunuyor. SYK Gümrük Müşavirliği Genel Müdür Yardımcısı Savaş Özdoğan, çalışmaları ve yeni projeleri ile ilgili sorularımızı cevaplandırdı.

Savaş Bey, gümrük müşavirliği hizmeti veren firmalar arasında ciddi bir rekabet olduğu görülmekte. Üstelik sektörde bu hizmeti veren firma sayısı çok fazla. SYK Gümrük Müşavirliği A.Ş.’ni rakiplerinden ayıran ve öne çıkan özelliği nelerdir?

SYK, Sektördeki 72 yıllık yolculuğu boyunca, sektörde, her zaman ilklere imza atmış ve öncü olmuştur. Rekabet anlayışı içinde adımlarını yenilikçi, kolaylaştırıcı ve her zaman müşteriyi ön planda tutan iyileştirmeleri üzerine kurmuştur. Sektördeki pek çok yeni uygulama ve hizmet geliştirmenin SYK’nın yaptığını söylemek yanlış olmayacaktır. Hepimizin bildiği üzere COVID pandemisi, iş yapış şekillerini ve tüketicilerin hizmet sağlayana, üreticiye ulaşma yöntemlerini farklılaştırdı. Özellikle bu dönemde teknolojiyi süreçlerimize adaptasyonumuz hızlandı ve pek çok uygulama geliştirdik.”

Pek çok işin dijital ortama taşındığını ve dünyadaki bu trendin Türkiye’de de uygulandığı aşikâr. Ancak teknolojiyi süreçlerinize adaptasyonunuzun müşterilerinize ne gibi katkıları oldu? Örneğin; müşteri “A Gümrük Müşavirliği Şirketi” yerine neden “SYK Gümrük Müşavirliği A.Ş.’ni” tercih etmelidir?

Cevabı çok basit; SYK İş Zekâsı. Daha önce de söylediğim gibi SYK Gümrük Müşavirliği sektöründe pek çok yeniliğin öncüsü olmuştur. Bu anlamda öğrendiklerimizi, deneyimlerimizi, müşteri beklentileri ve geri bildirimlerini, süreçlerimizin tam ortasına alarak; Kazan-Kazan yaklaşımı ile düşünürsek nasıl faydalı olabiliriz dedik. Müşterilerimizin başlıca talebi, gümrükleme süreçlerini anlık takip etmektir. Bunun için iş zekâsı modülümüze kendi kullanıcı adınız ve şifrenizle giriyorsunuz ve artık tek ekranda her şeyi anında görebiliyorsunuz.”

Sunduğunuz İş Zekâsı portalınızın müşterilerinize sağlayacağı faydalar hakkında biraz daha detaylı bilgi verir misiniz lütfen.

Biz bu yetenekli iş zekamızı Hızlı, Güvenli, Analitik ve Uyumlu olarak nitelendiriyoruz.

Uyumlu; çünkü sizin her yazılımınızla entegre olma yeteneğinde, yani bizdeki her işlemle ilgili bilgiyi, dokümanı, bilgi ve belgeyi kendi ERP uygulamalarınızla uyumlayabiliyoruz.

Güvenli; çünkü verileriniz TİER 3 sertifikalı veri tabanında saklanıyor, kesintilere karşı korumalı, duruş süreleri az ve yedekli.

Analitik; çünkü sadece veri yığınından ibaret değil, akıllı sonuçlar çıkarıyor, müşteriye başta maliyet olmak üzere pek çok başlıkta yol gösteriyor.

Hızlı; çünkü tüm işlere, raporlara, grafiklere anlık ulaşabiliyorsunuz, Ayrıca geliştirme istediğiniz konularda çözüme kavuşturma sürelerimiz oldukça iyi diyebilirim.”

Peki SYK İş Zekâsı, sizin müşteriniz olan her firmanın kullanımına açık mı?

İş Zekasının seviyeleri ve modülleri mevcut. Örneğin; Mevzuat Takibi, Gümrük Tarifesi ve İstatistik Pozisyonu (GTİP) Arama, Online İş Takibi, Dijital Arşiv gibi modüller her müşterimize açık iken, iş hacminin daha yüksek olduğu müşterilere ise iş zekasının üst versiyonlarında, gelişmiş akıllı raporlar, sınırsız veri, sınırsız analiz ve sınırsız grafik ile süreçlerinizi anahtar performans göstergeleri ile takip edeceğiniz alanlara ulaşabiliyorsunuz. Kısacası SYK İş Zekâsı çok katmanlı ve işinizi kolaylaştırmak için biçilmiş bir kaftan.”

Örneğin bir müşteriniz iş zekanızdan yeni bir raporlama ya da analiz yapmasını istedi, bu tip geliştirmelere açık mısınız?

Adı üstünde iş zekâsı ve elbette sürekli kendini geliştiriyor. Daha önce de söylediğim gibi iş zekasının ortaya çıkması bir anda olmadı. SYK İş Zekâsı ciddi bir know-how’ un sonucudur. Dolayısıyla hem biz kendi öğrendiklerimizle onu geliştiriyoruz, hem de müşterilerimizin talepleriyle her geçen gün daha da akıllı hale geliyor. SYK İş Zekâsı, müşterilerimizin işlerini kolaylaştırmak ve ithalat ihracat süreçlerindeki verimliliği artırmak fikrinden yola çıktığı için elbette yeni raporlamalar, yeni analizler ve yeni modüller halihazırda yapılıyor ve katmanları da artıyor, bununla birlikte hız yeteneğinden asla taviz vermiyor.”

Son olarak, anladığım kadarıyla SYK Gümrük Müşavirliği A.Ş. dijitalleşmede oldukça iddialı ve bunu büyük bir rekabet faktörü olarak kullanıyor. Teknolojiyi kullanarak başka neler hedefliyorsunuz?

Sürdürülebilirliğe katkıyı hedefliyoruz. Biz SYK Gümrük Müşavirliği A.Ş. olarak SYK İş Zekâsı başta olmak üzere tüm dijitalleşme süreçlerimizin hedeflerine sürdürülebilirlik boyutunu alıyoruz. Faaliyetlerimizden kaynaklanan doğal kaynak tüketimini, karbon emisyonu hesaplamalarımızı her bir adım için ölçüyor ve dünyada bıraktığımız karbon ayak izimizi azaltmaya çalışıyoruz. Örneğin; SYK İş Zekasının Dijital Aktarım Modülünün, ulaşımdan kaynaklanan karbon ayak izini aylık olarak hesaplıyoruz. Sadece ulaşım adımının bile aynı şehirde olduğumuz müşterilerde birkaç haftada ortalama on binlerce metrik ton karbon emisyonunu ortadan kaldırdığını söyleyebilirim. Bu anlamda, SYK Gümrük Müşavirliği A.Ş.’nin Kazan- Kazan prensibi sadece müşterisi ve SYK arasında işlemiyor, doğanın ve dünyamızın da kazanması temeli üzerine kuruludur.”

Savaş Bey, bize vakit ayırdığınız için ve sürdürülebilirlik temelli dijital uygulamalarınız hakkında bilgi paylaşımında bulunduğunuz için teşekkür ederiz.

“Şirketim adına bizlere bu fırsatı verdiğiniz için asıl ben teşekkür eder, saygılar sunarım.”

#SYK #gümrük #müşavirlik #işzekası #dijitalleşme #sürdürülebilirlik #rekabet #yenilikçi #karbonayakizi