Tasarım geleceğimiz, gençler ümidimiz

Spread the love

İTHİB tarafından düzenlenen Futurebase International Yarışması’nda geçen yıl birincilik ödülü kazanan Hataylı üniversite öğrencisi Kemal Özpınar’ın Troublesome Shine tasarımları İpekyol – Tuvana Büyükçınar iş birliğiyle satışa sunuldu. Gerçekleştirilen lansmanda konuşan Ahmet Öksüz, “Tasarımı, katma değerli ihracatın kilit unsurlarından biri olarak görüyoruz” dedi.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) tarafından geçen yıl 16.’sı gerçekleştirilen Uluslararası Kumaş Tasarım Yarışması ‘Futurebase International’ kazananı Hataylı üniversite öğrencisi Kemal Özpınar’ın tasarımları ekonomiye kazandırılıyor. Troublesome Shine tasarımları ile birinci olan Kemal Özpınar’ın tasarımlarıyla elbise ve etek ceket takımı olarak iki ayrı ürün oluşturulurken, tasarımlar toplam 24 parçalık koleksiyon haline getirildi.

Tasarımlar ekonomiye kazandırılıyor

Tekstil sektörü olarak yeniliğe ve inovasyona her zaman öncelik verdiklerinin altını çizen Ahmet Öksüz, “Tasarımı katma değerli ihracatın kilit unsurlarından biri olarak görüyoruz. Birbirinden kıymetli projeler ve tasarımların çok kısa bir süre içerisinde ekonomimize kazandırılması büyük önem taşıyor” dedi. Futurebase International yarışma koçu Tuvana Büyükçınar da “Özellikle kumaşlar pamuk ve ipliklerden yapıldı. Bunların her birini yaparken üç tane tasarımı baz aldık ve sürdürülebilir olarak hayata geçirdik” ifadelerini kullandı.

‘Burada olmak benim için çok kıymetli’

Genç tasarımcı Kemal Özpınar ise, “Bu yarışma hayatımı değiştirdi, sektörün dev isimleriyle tanışma ve çalışma fırsatı sundu. İTHİB’e ve İpekyol ailesine teşekkürlerimi sunuyorum. Burada olmak benim için çok özel çok kıymetli ve bir o kadar zordu. Ama bu zorlukları benimle göğüsleyen başta İTHİB Başkanımız Ahmet Öksüz, Yarışma Komite Başkanımız Fatih Bilici olmak üzere tüm İTHİB ailesine çok teşekkür ediyorum. Sürecin en başından beri desteklerini hiç esirgemeyen bana yol gösteren sevgili Nil Banu Yentür’e, Filiz Tunca’ya ve tasarımlarımı yaparken büyük bir özveriyle çalışan Tuvana Büyükçınar ve tasarım ekibine; son olarak sevgili arkadaşlarıma hocalarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Eğer bu güzel kalpler bana el uzatmasaydı hayat benim için daha zor olacaktı.  Beni hayata yeniden kazandırdığınız için bana ailemi gururlandırma fırsatı verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim” dedi.

#Futurebase #İTHİB #tasarım #yarışma #inovasyon #moda #kumaş #pamuk #iplik #koleksiyon