Tekstil sektörünün başarısı İzmir’den dünyaya yayıldı

Spread the love

Hazır giyim sektörünün dev buluşması, 12-15 Ekim 2022 tarihlerinde fuarizmir’de gerçekleşti. Kumaş, konfeksiyon yan sanayi, hazır giyim, konfeksiyon makineleri ve baskı teknolojilerinin aynı anda sergilendiği Fashion Prime ve Fashion Tech fuarları, sektöre güçlü bir ticaret kapısı açtı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Fashion Prime – Tekstil, Hazır Giyim Tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı ile İZFAŞ – İzgi Fuarcılık iş birliği ile gerçekleştirilen Fashion Tech – Hazır Giyim, Konfeksiyon ve Tekstil Makineleri, Tekstil Baskı Teknolojileri Fuarı, hazır giyim ve tekstilde Türkiye’nin başkenti İzmir’in gücüne güç kattı. Eş zamanlı fuarlarda birçok ürün ve makine Türkiye’de ilk kez Fuar İzmir’de sergilendi. Bu yıl hem yüzölçümü hem katılımcı sayısı hem de ürün skalası genişleyen fuarlardaki ticari birlikteliklerde artış yaşandı. Fashion Prime ve Fashion Tech fuarları, yerli ziyaretçilerin yanı sıra Avrupa, Orta ve Kuzey Asya, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Amerika bölgelerinden olmak üzere onlarca ülkeden çok sayıda yabancı ziyaretçiye de ev sahipliği yaptı. İki fuar için Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ve Denizli İhracatçı Birlikleri tarafından yabancı alım heyetleri getirildi. Fashion Tech Fuarı’na, 19 ilden 6 bin 644’ü yerli, Almanya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne, Çin’den İngiltere’ye kadar 40 ülkeden 357’si yabancı olmak üzere toplam 7 bin 1 ziyaretçi katıldı. Fashion Prime Fuarı’na ise 20 ilden 5 bin 293 yerli, Danimarka’dan Güney Kore’ye, Kazakistan’dan İtalya’ya kadar 49 ülkeden 714’ü yabancı olmak üzere toplam 6 bin 7 ziyaretçi katıldı.

Fuarlar oldukça verimli geçti 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i fuarlar kenti yapma vizyonu çerçevesinde çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, iki fuarın da oldukça verimli geçtiğini söyledi. Alıcı, “Bu yılın ilk 9 ayında, ihracat rekorları kırarak Türkiye genelinde toplam 16,17 milyar dolar ihracata imza atan hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün, fuarlara gösterdiği ilgi de büyüktü. Fashion Prime ve Fashion Tech, bu yıl geçtiğimiz yıla oranla yüzde 100 büyüyerek 50 bin metrekare alanda ve 430 markanın katılımı ile gerçekleşti. Fuarlar hem katılımcılarını hem ziyaretçilerini hem de sektörü oldukça memnun etti. Ege İhracatçı Birlikleri ve Denizli İhracatçılar Birliği iş birliğiyle iki fuarımızda da önemli bir alım heyeti çalışması yürütüldü. Binin üzerinde yabancı ziyaretçi, üç gün boyunca katılımcılarımızla önemli ticari anlaşmalar yaptı. Yıl boyunca düzenlediğimiz tüm fuarlarımızda olduğu gibi bundan sonraki fuarlarımızda da sektörü büyütmeye, uluslararası arenalarda tanıtarak ihracata katkı koymaya, binlerce katılımcı ve ziyaretçinin oluşturduğu sinerji ile de kent ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Fuarlar uluslararası kimliğe kavuşacaktır 

Yıllardır özlemi duyulan bir konseptte fuarı tekstilin başkenti İzmir’de İZFAŞ ortaklığı ile gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade eden İZGİ Fuarcılık Kurucu Ortağı Mustafa Kemal Hızarcıoğlu “Fashion Tech ve Fashion Prime fuarları birbirini tamamlayarak katılımcı ve ziyaretçilere maksimum fayda sağladı. Ayrıca, yurt dışından gelen hazır giyim ve konfeksiyon yatırımcılarının büyük ilgisini gören fuarlarımız, önümüzdeki yıllarda uluslararası fuar kimliğine kavuşarak İzmir ve ülkemize sektörün dünyadaki en büyük fuarlarından birini kazandırmış olacaktır. Fuarlar, yurt içinde ise bölünmüş olan sektörü tek çatı altında birleştirmek için umut olmuştur” dedi.

İhracat rakamlarına olumlu katkıda bulunacaktır 

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş da iki fuarın birlikte düzenlenmesi iyi olduğunu ve sektöre enerji kattığını belirterek, “Bir ihracatçı birlikleri başkanı olarak baktığımızda, fuarlardan sektöre katkı bekliyoruz. 35 firma ile oradaydık. Ege İhracatçı Birlikleri olarak düzenlediğimiz alım heyetine baktığımızda da gayet güzel ikili görüşmeler olduğunu gördük. İlk gün gelenlerden çok mutlu katılımcılar, yeni bağlantılar çıkacağına eminiz. Sonuçlarının iyi olacağını ümit ediyoruz. Daha çok yolun başında olan fuarlarımız, zaman içinde doğru planlama, zamanlama ve adımlarla büyümesini sürdürecektir. Uluslararası anlamda da daha fazla katılımcıyı çekebilir. Bu tarz fuarlar ihracat rakamlarına olumlu katkıda bulunacaktır. Biz bu nedenle fuarları çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Çıtayı hep birlikte daha yükseğe taşıyacağımıza inanıyoruz 

Ege Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, iki fuarın sektörün buluşma noktası haline geldiğini belirterek, “İZFAŞ ile birlikte kentimize ve sektörümüze kazandırdığımız Fashion Prime Fuarı’na ilave olarak, İZFAŞ ve İZGİ Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen Fashion Tech, bu yıl büyüyerek sektörümüzdeki yenilikleri sunmak için kapılarını açtı. Bu yoğun hazırlık çalışmasının olumlu dönüşlerini, fuar boyunca hep birlikte gözlemledik. İki fuarın aynı tarihlerde gerçekleştirilmesi, fuarlara ivme kazandırdı. Makine ve teknoloji holünde, dijitalleşmeye adapte olmamızı kolaylaştıracak teknolojileri inceledik. Katılımcılar fuardan memnun ayrıldı” diyerek sektörün ihracatta geçtiğimiz yıl rekorlara imza attığını, katma değerli ürünler üretip ihraç ederek bu çıtayı hep birlikte daha yükseğe taşıyacaklarına inançlarının sonsuz olduğunu söyledi.

İzmir ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum 

Moda Tekstil Konfeksiyoncular Sanayici İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Salkım da fuarların çok yakın zamanda uluslararası fuar statüsüne gireceğini düşündüğünü belirterek, “Fuarlar, dünyada da ülkemizde de satış şeklinin bence bir numaralı pazarlama stratejisi. Buna artı olarak dijitalleşme eklendiğinde ikisi birlikte çok daha iyi bir sonuç getiriyor. İki fuarın da İzmir ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Fuarda görüştüğüm bazı katılımcı firmalar, çok memnun olduklarını ve yurt dışına çok güzel siparişler aldıklarını söylüyor. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Biz de zaten üyelerimize katkı için bu fuarın destekçileri arasında yer alıyoruz ve çabalarımızın meyvelerini topladığımız için memnunuz” dedi.

Çok daha güzel fuarların birlikte gerçekleşeceğine inanıyoruz

Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özpehlivan, “Fuarı çok eskiden beri destekliyoruz. Genel anlamda Ege Bölgesi başta olmak üzere yerli ziyaretçileri ve yabancı ziyaretçileriyle beraber çok da renkli geçen bir fuar. Dernek olarak üyelerimiz en başından itibaren fuarda yer alıyor. Çok güzel bir iş birliğimiz var. Makine, kumaş, aksesuar hepsini birleştiren çok özgün bir organizasyon oldu. Gerek katılımcı, gerek ziyaretçilerin çok memnun olduğu, karşılıklı iş birliği fırsatları ve iş bağlantılarının gerçekleştiği bir organizasyon oldu. Fuar geçtiğimiz yıla oranla da büyümüştü. Çok daha güzel fuarların birlikte gerçekleşeceğine inanıyoruz. İZFAŞ ve KYSD iş birliği güçlenerek geleceğe taşınacaktır, bunu ümit ediyorum” diye konuştu.

Sergiler, defileler ve trend alanı büyük ilgi gördü 

Fuarların, ticaretin yanı sıra sektörün geleceğine ışık tutan trend alanı, sergileri ile defileleri, katılımcı ve ziyaretçiler tarafından ilgiyle takip edildi. Fashion Prime Fuarı kapsamında birbirinden değerli konu ve konukların yer aldığı söyleşiler de gerçekleşti. Fuarda yer alan Kumaş Aksesuar ve Hazır Giyim Trend Alanı uluslararası sanatçı Fırat Neziroğlu tarafından tasarlandı. Tire Kent Müzesi’nde sergilenen 700 yıllık geçmişe sahip “Beledi Dokuma Tezgahı” ve “Urgan Çarkı”nın özel üretim replikası ise Tire Belediyesi’nin desteğiyle bu fuar için getirilerek Trend Alanı’nda yerini alırken ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Ustalar Gülnur Yaykal ve Raife Baysal, Beledi Dokuma ve urgan yapımını ziyaretçilere anlattı. Ali Bozkan’ın Dünden Bugüne Dikiş Makinesi Sergisi, Fırat Karapınar’ın Karnaval Kostüm ve Aksesuar Tasarım Sergisi ile Ege Üniversitesi Moda ve Tasarım Yüksek Okulu Denim Drapaj Sergisi de fuarlar boyunca görülebildi. Durak Tekstil’in için Rope N Roll Sanat Atölyesi ile birlikte 97 renkte 48 bin 926 metre ip kullanılarak hayata geçirdiği “İplikten Sanata” projesi “Morfoz” isimli sanat eseri de sergilendi.