Tekstil sektörünün başarısı, İzmir’den dünyaya yayıldı

Spread the love

Hazır giyim sektörünün dev buluşması, 15-17 Eylül 2021 tarihlerinde fuarizmir’de gerçekleşti. Kumaş, konfeksiyon yan sanayi, hazır giyim, konfeksiyon makineleri ve baskı teknolojilerinin aynı anda sergilendiği Fashion Prime ve Fashion Tech fuarları, sektöre güçlü bir ticaret kapısı açtı.

 Düzenlediği fuarlarla sektörlerin küresel tedarik zincirine katkı koyan İZFAŞ, tekstilde Türkiye’nin başkenti İzmir’in gücüne güç kattı. Tekstil sektörünün tüm ihtiyaçlarının aynı anda sergilendiği ilk fuar olan Fashion Prime – Tekstil, Hazır Giyim Tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı, içindeki ürün grubundan yeni bir fuar çıkartarak dördüncü yılında tarihe geçti. İZGİ Fuarcılık ile güçlerini birleştiren İZFAŞ, tekstil makineleri ve teknolojileri alanında sınırlarını genişletti. Tekstil üretimini İzmir ve Ege Bölgesi’nde daha önemli hale getirmek amacıyla fuarizmir’de ilk kez düzenlenen FashionTech – Hazır Giyim, Konfeksiyon ve Tekstil Makineleri, Tekstil Baskı Teknolojileri Fuarı, Fashion Prime ile sektörü bütünleştirdi. İki fuarın birlikteliği, katılımcı ve ziyaretçilerin beğenisini toplarken; ürün skalası genişleyen fuarlardaki ticari birlikteliklerde artış yaşandı. Fuarlarda sergilenen ürünlerin tamamı satılırken; bir kısmı Türkiye’de ilk kez fuarizmir’de sergilendi. Hazır giyim üreticileri, dünya markalarının temsilcileri, makine ve tedarikçilerden oluşan katılımcı portföyünü yerli ve yabancı ziyaretçilerle buluşturan fuarlar; sektörün ihracat rakamlarına artan bir ivme kazandıracak.

Soyer: İki fuar tekstil sektörüne nefes ve hayat verecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Fashion Prime ve Fashion Tech fuarlarının açılışını yaptı. Sektöre desteklerinin artarak süreceğini belirten Başkan Tunç Soyer, “İki bütünleşik fuar olarak ele aldığımız Fashion Prime ve Fashion Tech pandemi sonrasında tekstil sektörüne yeni bir nefes ve hayat verecek” dedi.

İzmir’i sektörün cazibe merkezi yapacağız

Pandemi döneminin ardından, Türkiye’nin en büyük fuar merkezi Fuar İzmir’in kapılarını yeniden açtığını belirten Başkan Tunç Soyer, “Fuarımız, İzmir ve Türkiye’yi dünyayla buluşturmaya devam ediyor. Tüm lokomotif sektörlerimize can veriyor. TSE Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi’ne sahip Fuar İzmir’de 278 katılımcı firma ve ziyaretçilerimizle bir aradayız. Türkiye’nin öncü sektörlerinden tekstilin kalbi üç gün boyunca Fuar İzmir’de atacak. Amacımız İzmir ve Ege Bölgesi’ni kumaş ve konfeksiyon yan sanayisinin en önemli cazibe merkezi haline getirmek. Hazır giyim üreticileriyle kumaş ve konfeksiyon yan sanayicilerini buluşturarak üretime ve ihracatımıza destek veriyoruz. Biliyorum ki iki bütünleşik fuar olarak ele aldığımız Fashion Prime ve Fashion Tech tekstil sektörüne pandemi sonrasında yeni bir nefes ve hayat verecek” dedi.
İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Konfeksiyon Yan Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özpehlivan, Moda Tekstil Konfeksiyoncular Sanayici İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Salkım, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkan Yardımcısı Hayati Ertuğrul, Ege Hazır Giyim Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş da açılış töreninde konuşarak fuarların sektöre fayda getirmesini diledi.
Açılış sonrasında Makine ve Teknoloji Ödülleri sahiplerini buldu. Ödülleri Başkan Soyer verdi. Törenin ardından Başkan Soyer ve beraberindeki heyet fuarı gezdi ve katılımcılarla bir araya geldi. Başkan Soyer, Hollanda polisine üniforma üreten İzmirli bir firmanın standını da ziyaret etti.

Alıcı: “Fuarlarımız ihracata açılan bir kapı görevi gördü”

Fuarların oldukça verimli geçtiğini belirten İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı,  “Pandemi döneminde fuar düzenlemek oldukça zor. İZFAŞ bu cesareti sektörle beraber gösterdi. 4’üncü kez düzenlediğimiz Fashion Prime ve ilk kez düzenlediğimiz Fashion Tech fuarlarımız hem katılımcılarını, hem ziyaretçilerini, hem de sektörümüzü oldukça memnun etti. Önemli bir alım heyeti çalışması yürüttük. Yabancı ziyaretçilerimiz üç gün boyunca önemli ticari anlaşmalar yaptı. Fuarımız yine ihracata açılan bir kapı görevi gördü. Tekstil sektörünün uzun bir aradan sonra önemli bir buluşması oldu” şeklinde konuştu.

Dünyanın özlediği bir konsepte imza atıldı

Yıllardır özlemi duyulan bir konseptte fuarı tekstilin başkenti İzmir’de İZFAŞ ortaklığı ile gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade eden İZGİ Fuarcılık Yurt İçi ve Yurt Dışı Fuarlar Sorumlusu Mustafa Kemal Hızarcıoğlu ise şunları kaydetti: Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü dünyanın en çok istihdam sağlayan sektörlerinden.  Makine ve aksesuar birbirini tamamlayan iki ayrı ürün gurubuydu. İki ürün gurubunu bir araya getirmek zor gibi gözüküyordu.  Ama biz bunu başardık. Hazır giyim ve konfeksiyonda dünyanın özlemiş olduğu fuar konsepti ortaya çıkmış oldu. Hedefimiz hazır giyim ve konfeksiyon üreticileriydi. Bu iki üretici aksesuarı da kullanıyor makinayı da. Yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilerin tamamı iki tarafa da hitap etmekteydi. Büyük alımlar gerçekleştirildi. Hem ziyaretçiler hem de katılımcılar memnun ayrıldı. Bu da fuarın önümüzdeki yıllara taşınmasında büyük önem arz ediyor.

İki fuarın birlikteliği çok başarılı

Fuarı ziyaret edip katılımcıların görüşlerini dinleyen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Fashion Prime ve Fashion Tech fuarlarının birlikte çok başarılı göründüğünü belirtti. Eskinazi, “Fuar katılımcılarıyla yapmış olduğum görüşmelerde hepsi fuardan çok memnun olduklarını söyledi. Şu anda Türkiye’de böyle bir fuar alanı yok. Bunları bir an evvel öne çıkarıp, bu fuar alanını hak ettiği yere taşımalıyız. Onun için de hepimiz el birliğiyle çalışmalıyız. Bu fuar şu anda bulunduğu pozisyon itibariyle ileriye ümit veriyor. Bence daha başarılı bir fuar olacak. Pandemi dolayısıyla yabancı katılımcı getirmek çok kolay değil. Ama biz gelenlerle bile mutlu olmuş vaziyetteyiz.. Yerli katılımcı oranı gayet iyi… Bu fuarları daha da üst seviyelere çıkarmak için çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

Üretici yanında olup fuara destek veren bir yerel yönetim

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk; “Fuarlar üreticiler için buluşma noktaları olmakla birlikte ekonomik olarak ülkeye katkısı çok büyüktür. Bu fuarda ciddi bir emek görüyorum, bu emek ‘sürdürülebilirlik’ dediğimiz konu ile çok bağlantılı. Bir yerel yönetimin, böyle güzel bir kentte, üreticinin yanında olup, fuara destek vermesi çok anlamlıdır.  Böylesi güzel bir kentin mihenk taşlarının birlikte hareket etmesi ve iş birliği içinde olmasının sonucudur. Bu fuarın geleceğini çok iyi görüyorum, özellikle sektörümüzle ilgili bir fuarı hazırladığınız için sektörümüz adına teşekkürü borç biliyorum. Ancak dünyanın çok hızlı evrimleştiği bir dönemde bizim hızımız da yükselmeli. Hazır giyim ve konfeksiyon açısından fuarı ve geleceğini çok iyi görüyorum” şeklinde konuştu.

“Bu fuarı büyüterek sonsuza dek yaşatacağız”

Ege Giyim Sanayi Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul; “Bugün fuarımızı açtık. Görsel olarak, katılımcı sayısı ve ürün çeşitliliği açısından çok güzel ve verimli bir fuar oluyor. Umuyorum önümüzdeki yıllarda bu fuarı geliştirerek büyüteceğiz. Fuar gerçekten sektörü tatmin edici ve özenle hazırlanmış. Şu anda katılımcıların gözlerindeki ışıltıyı görebiliyorum ve fuarı olumlu bir şekilde kapatacağımızdan eminim. Önümüzdeki yıl beşinci Fashion Prime için biz dernek ve federasyon olarak çok büyük ve önemli sürpriz projelerimiz ile katkılarımız olacak. Bu fuarı büyüterek sonsuza dek yaşatacağız” dedi.

“Fuar bizim göz bebeğimiz”

Ege Hazır Giyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Burak Sertbaş; “Bu fuar bizim göz bebeğimiz. Bu fuarda özellikle ihracatçı birliğinin içinde olduğu Manufacturing alanını yarattık. Onu yaşatmayı ve daha da büyütmeyi hedefliyoruz. Bu alanlarda firmaların kendini pazarlama şansı elde ettiği bir alan olarak öneminin büyük olduğunu biliyoruz. Yolun başında olan bir fuar, çok daha iyi olacağından eminim. Makinenin ayrı olması çok keyifli oldu. Ayrı bir fuar havasında, ama tek bir görüntü vermesi de göz doldurdu” ifadelerinde bulundu.

19 milyar dolarlık hedefe katkı sağladı

Fashion Prime ve Fashion Tech fuarları Avrupa, Orta ve Kuzey Asya, Orta Doğu, Kuzey Afrika bölgelerinden olmak üzere toplam 16 farklı ülkeden 375 yabancı alıcıyı ağırladı. Bosna Hersek, Gürcistan, İran, Kosova ve Rusya’dan heyet düzeyinde katılım gerçekleşti. Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) ile iş birliği içerisinde Bulgaristan, Fas ve Hırvatistan’dan ithalatçı firmalar; Denizli İhracatçı Birlikleri (DENİB) tarafından Fas, İran, Mısır ve Özbekistan’dan yabancı alıcılar getirildi. Geçen yıla göre yüzde 25 artış yakalayan ve 2021 yılı sonuna kadar 19 milyar dolar ihracat hedefi koyan hazır giyim ve tekstil sektörü, Fashion Prime ve Fashion Tech fuarları ile hedefine bir adım daha yaklaştı. Ağustos ayı sonuna kadar 12 milyar 867 milyon dolar ihracata imza atan sektör, fuarların katkısı ile Eylül ve Ekim aylarında artan bir ivme kazanacak. Alım heyeti programına Rusya başta olmak üzere katılım gösteren ülkeler şöyle: Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Fas, Gürcistan, Irak, İran, İsveç, İtalya, Kosova, Lübnan, Mısır, Moldova, Özbekistan, Rusya, Sudan, Suriye, Ürdün.

278 katılımcı yer aldı

Kumaş çeşitleri ve aksesuarlar başta olmak üzere hazır giyim sektörünün tüm bileşenleri ile trendlerini profesyonel ziyaretçiye sunan Fashion Prime Fuarı Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Özbekistan’dan toplam 162 katılımcı ile gerçekleşti. Hazır giyim ve konfeksiyon üretiminde kullanılan makine ve teknolojilerin yanında tekstil makineleri ile tekstil baskı teknolojilerinin sergilendiği Fashion Tech Fuarı’na ise Bursa, Denizli, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Tekirdağ’dan 116 marka katıldı.

Fashion Prime’ın yıldızı parladı

Kumaş çeşitleri ve aksesuarlar başta olmak üzere hazır giyim sektörünün tüm bileşenleri ile trendlerini profesyonel ziyaretçiye sunan Fashion Prime’ın ticaretin yanı sıra sektörün geleceğine ışık tutan etkinlikleri, fuar katılımcı ve ziyaretçileri tarafından ilgiyle takip edildi. Fashion Prime Fuarı kapsamında B Fuaye’de kurulan etkinlik alanında birbirinden değerli konu ve konukların yer aldığı söyleşiler gerçekleşti. Moda dünyasının uzman isimleri, sektörün bugünü ve geleceği için bir araya geldi. Etkinlik alanında ayrıca, atölye çalışmaları yer alırken; fuardaki kumaş ve aksesuar üreticilerinin de ürünleri sergilendi. Moda ve tekstil sektörünün ilgiyle takip ettiği fuar kapsamında düzenlenen defileler ise, podyumda renkli görüntüler oluşturdu.

#Fashiontech #fashionprime #İZFAŞ #İZGİFuarcılık #konfeksiyon #moda #makina #aksesuar #üretim #ihracat #fuar #kumaş #izmir #iplik #nakış