TİM Başkanı İsmail Gülle: “Pandemide kenetlendik, şimdi kanatlanma zamanı”

Spread the love

Türkiye’nin ihracatı 2020 yılı Temmuz ayında 15 milyar 12 milyon dolar ile pandemi sürecinde en yüksek aylık rakama ulaştı. Temmuz ayı ihracatında geçtiğimiz aya göre artış oranı yüzde 11,5 oldu. 1.641 firma ihracat ailesine katılırken, pandemi başlangıcından bu yana 77 ülkeye ihracat en yüksek seviyeye geldi, 16 sektör de en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi.

TİM Başkanı İsmail Gülle, “ İhracat ailesi olarak mart ayında gün umutsuzluk günü değil demiştik, Nisan’da hedeflerimizin Covid-19’dan büyük olduğunu, Mayıs’ta beklentimizin normalin de ötesinde olduğunu ve haziran ayında geçmişte olduğu gibi bugün de başaracağımızı ifade etmiştik. Temmuz ayı ihracatımız, pandemi ilanından bu yana gerçekleşen en yüksek aylık ihracat rakamı oldu. Türk ihracatçısı oyunun yönünü çok kısa bir süre içerisinde kendisine çevirmeyi bildi. Pandemide kenetlendik, şimdi kanatlanma zamanı” dedi. Pandeminin dünya ekonomisine etkilerini değerlendiren TİM Başkanı İsmail Gülle, “Küresel ekonomide ve ticarette uluslararası kuruluşlar, 2020 yılında İkinci Dünya Savaşı sonrası en büyük daralmanın yaşanacağı beklentisini koruyorlar. Avrupa Birliği Komisyonu’nun,‘2020 Yaz Ekonomik Tahminleri’ raporuna göre, ihracatta en önemli pazarımız olan Avrupa Birliği’nin 2020 yılında yüzde 8,3 küçülmesi bekleniyor. Yine önemli ihraç pazarlarımız arasında yer alan ABD de IMF beklentilerine göre bu yıl yüzde 6,6 küçülecek” dedi.

“PAZARLARIMIZDA TÜRK MALI ALGISI GELİŞİYOR”
Türkiye’nin ise Mart-Nisan-Mayıs aylarında ihraç pazarlarında pandeminin sebep olduğu olumsuz atmosferi haziran ayında geride bıraktığını vurgulayan Gülle, şunları kaydetti: “ İhracat ailesi olarak Mart ayında gün umutsuzluk günü değil demiştik, Nisan’da hedeflerimizin Covid-19’dan büyük olduğunu, Mayıs’ta beklentimizin normalin de ötesinde olduğunu ve Haziran ayında geçmişte olduğu gibi bugün de başaracağımızı ifade etmiştik. Türkiye Haziran ayında ihracatta bir önceki aya göre yüzde 35’lik artış yakalayarak birçok ülkeden pozitif ayrıştı. İhracatımız temmuz ayında hazirana göre yüzde 11,5’lik artışla yine bu başarısını sürdürdü. Temmuz ayı ihracatımız, pandemi ilanından bu yana gerçekleşen en yüksek aylık ihracat rakamı oldu. Türk ihracatçısı oyunun yönünü çok kısa bir süre içerisinde kendisine çevirmeyi bildi. Bu çalışmalarımızla pazarlarımızda her geçen gün Türk Malı algısı gelişiyor, ülkemize güven artıyor. Türkiye, küresel ticaretin ‘güvenilir limanı’ olduğunu tescilleyerek ‘İhracatta Normalin de Ötesindeki Seyrine’ devam ediyor.”

“SANAL TİCARET HEYETLERİ KOLOMBİYA, MEKSİKA VE ALMANYA İLE DEVAM EDECEK”
Gülle, ihracatın bugünü ve yarınları için hükümetin her alanda önemli desteklerinin hayata geçtiğine dikkat çekerek “ Sosyal Güvenlik alanında, Kısa Çalışma Ödeneği ve nakdi desteklerden finansmana erişim alanında düşük maliyetli ve esnek koşullu kredilere kadar birçok destek reel sektörün zorlu süreci atlatmasına büyük katkı sağladı. Bu desteklerin etkilerini, önümüzdeki dönemde de görmeye devam edeceğiz” dedi. Gülle, ihracatçıları yeni fırsatlarla buluşturmak amacıyla pandemi döneminde TİM bünyesinde yapılan çalışmaları ise şu sözlerle anlattı: “Ticaret Bakanlığımız koordinasyonuyla gerçekleştirdiğimiz Sanal Ticaret Heyetlerine bu ay da yine yenilerini ekledik. Birçok sektör temsilcisinin katılımıyla ihracatçılar, gelişen Nijerya ve Pakistan pazarlarında yeni işbirliklerine imza attılar. Sanal Ticaret Heyetlerimiz Özbekistan, Kenya, Hindistan, Nijerya ve Pakistan ile sınırlı kalmayacak olup, TİM olarak, ihracat ailesinin 95 bin üyesi ile hedef pazarlarda Yeni Nesil Ticaret Diplomasisi faaliyetlerimize aralıksız şekilde devam edeceğiz.”

TEMMUZ’DA 1641 FİRMA İHRACAT AİLESİNE KATILDI
Temmuz ayı ihracatına ilişkin detaylara değinen TİM Başkanı Gülle, şu bilgileri verdi: “Türkiye ekonomisinin bugünü ve geleceği açısından vazgeçilmez bir sacayağı olduğu perçinlenmiş olan ihracatımıza yönelik farkındalık ve TİM olarak ülkemizin her noktasında yürüttüğümüz KOBİ ihracat Seferberliği eğitimlerimizin en net sonucu olarak; temmuz ayında ihracat ailemize 1.641 firmamızın katıldığını bildirmekten memnuniyet duyuyorum. İhracata yeni başlayan bu firmalarımız temmuz ayında 97 milyon 404 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Firma özelinde bakıldığında, temmuz ayı içerisinde toplam 40.675 firmamız ihracat gerçekleştirdi.”

#ihracat#tim#ismailgülle#ihracatseferberliği#