Yüksek ısıya dayanıklı aramid ipliklerin önemi her geçen gün artıyor

Spread the love

Durak Tekstil portföyündeki geç tutuşur özellikteki aramid dikiş ipliği çeşitleriyle otel ve konaklama sektörü ile koruyucu giysiler alanında artan talebe yanıt veriyor. Yüksek performanslı Durak Fire Safe P-Aramid® ve 28 farklı renge sahip Durak Fire Safe M-Aramid® dikiş iplikleri uluslararası yanmazlık testlerinden aldığı başarılı sonuçlarla tekstilcilere güven veriyor.

Giysilerimizde ve ev tekstil ürünlerimizde kullandığımız pamuk, yün, polyester gibi yaygın elyafların yanı sıra, daha teknik uygulamalar için özel elyaflara da ihtiyaç duyulur. Tekstil elyafları artık zorlu ve hayati önem taşıyan işler için başarılı çözümler sunabiliyor. Isıya dayanıklı, geç tutuşur tekstillerde kullanılmak üzere son yıllarda aramid elyaflara ve ipliklere talep hızla artıyor. Yapılan bir pazar araştırmasına göre 2019 yılında küresel aramid elyaf pazarı yıllık %8,2’lik büyüme ile 3,6 milyar dolarlık değere ulaştı. Başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkeler aramid iplikleri yangınlarla mücadelede önleyici bir çözüm olarak özellikle otel ve konaklama tesislerinde kullanmamı yaygınlaşıyor. 2027 yılına kadar ABD aramid elyaf pazarının ciddi bir artışla 1,4 milyar dolara ulaşmasını öngören araştırmalar bu potansiyeli gözler önüne seriyor. Poliamid sınıfından bir polimer olan aramid elyafı, bulunduğu 1960’lı yıllardan bu yana çeliğe yakın mukavemeti ile tekstil ürünlerinde yüksek mukavemet ve ısıya dayanıklılık sağlıyor. Alev geciktirici özelliğiyle dikkat çeken aramid elyafının tam kristal yapıdaki para aramid ve yarı kristal yapıdaki meta aramid olmak üzere iki çeşidi bulunuyor. Isıya karşı yüksek mukavemet özelliği sebebiyle aramid iplikler yangın ve ısı güvenliği gibi uygulamalarda büyüyen bir pazara sahip. Yüksek erime derecesine sahip Aramid elyaf ve iplikleri ısıya dayanıklılığın yanı sıra, kopmalara karşı üstün mukavemet, iletken olmama gibi özellikleriyle diğer sentetik elyafların kullanılamadığı yerlerde güvenle kullanılabiliyor. Geç tutuşma özelliği nedeniyle özellikle yatak endüstrisinde dikiş ipliği olarak kullanılan aramid iplikleri, yangının bir anda parlamasını ve bütün mekana hızla yayılmasını ciddi oranda engelliyor. ABD’de sigara içerken uyuyakalma vakalarında yangın kaynaklı ölümler resmi raporlara da yansıyor. NFPA (Ulusal Yangın Koruma Birliği) verilerine göre 2014-2018 yılları arasında ev yangınları kaynaklı ölümlerde sigara %23 ile ilk sırada yer alıyor. Yatak sektöründe kenar kapama dikişlerinde kullanılan aramid iplikler ateşin yayılma hızını yavaşlatarak, güvenli müdahale için zaman yaratıyor. Bunun yanı sıra, itfaiye ve güvenlik güçlerinin kıyafetlerinde kullanılan aramid iplikler hayat kurtarıcı bir rol oynuyor.

Durak Tekstil aramid iplik portföyü teknik işleri kolaylaştırıyor

Aramid iplikler alanında ciddi çalışmalar yürüten Türkiye’nin en büyük endüstriyel dikiş ve nakış iplikleri üreticisi Durak Tekstil, küresel pazara bu konuda yenilikçi çözümler sunuyor. Yatak endüstrisi için para aramid dikiş iplikler üreten Durak Tekstil, koruyucu giysiler için de meta aramidden üretilen dikiş iplikleriyle büyük bir pazara hitap ediyor. EN ISO 15025 ve EN ISO 6941 yanmazlık testlerine uygun üretilen DURAK Fire Safe P-Aramid® iplikleri kenar kapama uygulamasıyla yatak endüstrisinde, Durak Fire Safe M-Aramid® iplikleri ise geç tutuşur nakış uygulamaları, iş kıyafetleri ve anti-balistik üniformalar, endüstriyel koruyucu eldivenlerde tercih ediliyor.

Durak Fire Safe P-Aramid® iplikleri yatakları daha güvenli hale getiriyor

Durak Tekstil %100 kesik elyaf para aramid hammaddesinden ürettiği Durak Fire Safe P-Aramid® dikiş ipliğini tex40 ve tex60 olmak üzere iki farklı kalınlıkta pazara sunuyor. Meta aramidlere kıyasla ısıya karşı 500 °C’lık üstün bir dirence sahip olan ve boyanabilir özellikle olmayan bu iplikler doğal saman sarısı renkleriyle tekstillerde kullanılıyor. Boyama işlemi uygulanmayan bu iplikler aynı zamanda UV ışınlarına karşı hassas oldukları için başta yatak sektöründe kenar kapama dikişleri olmak üzere; itfaiye, iş ve askeri giysilerin dikişlerinde güvenle kullanılabiliyor. Işığa karşı hassas olan Durak Fire Safe P-Aramid® iplikleri müşterilere ışık almayan siyah paketlerde muhafaza edilerek sunuluyor. Bununla birlikte, bu iplikler 40 ila 60 hafta boyunca UV ışınlarına maruz kaldığında mukavemet özelliğinin ancak yarısını kaybedebiliyor. Ayrıca bu seride yer alan Durak Fire Safe P-Aramid WR ipliği üstün su önleyici kaplama özelliğiyle suyun iğne deliğinden tekstilin içine taşınmasını önlüyor.

Koruyucu kıyafetler için renkli çözüm; Durak Fire Safe M- Aramid®

Özel bir boyama işlemi ile çeşitli renklerde tekstilcilere sunulan Durak Fire Safe M-Aramid® dikiş iplikleri, bu işlem sayesinde ayrıca UV ışınlarına karşı da direnç kazanıyor. Dış giyim ve dış mekan uygulamalarına yönelik tex26, tex40 ve tex70 kalınlıklarında üretilen Durak Fire Safe M-Aramid® iplikleri 370 °C’a kadar sıcaklara dayanabiliyor. Durak Tekstil Tasarım Merkezi tarafından geliştirilen 28 farklı renk seçeneğine sahip bu özel aramid iplikler, dikiş performansını artıran özel yağları ve düzenli yapısıyla, optimum tüylülük seviyesi ve gelişmiş dikiş ve nakış görünümü sağlıyor. Alev, ısı ve elektriksel kıvılcımlara karşı yüksek bir dayanım gösteren Durak Fire Safe M-Aramid® dikiş iplikleri, defalarca yıkama sonrasında bile geç tutuşma özelliğini kaybetmiyor ve uzun bir kullanım ömrünü garanti ediyor. Ayrıca, PFC içermeyen su önleyici kaplamaya sahip olan Durak Fire Safe M-Aramid WR dikiş ipliği de su iticilik özelliği gerektiren tekstil uygulamaları için mükemmel bir çözüm oluşturuyor. Durak Tekstil’in ürün portföyünde katma değerli ürünler kategorisinde yer alan aramid dikiş iplikleri gerek üretim süreçleri gerekse sonrasındaki kullanım özellikleriyle, tekstil endüstrisinin aradığı teknik uygulanabilirlik, kalite ve güvenliği birlikte sunuyor.

 The importance of aramid threads is increasing day by day

Durak Tekstil responds to the increasing demand in the hotel and accommodation sector and in the field of protective clothing with its flame retardant aramid thread types included in its portfolio. High performance Durak Fire Safe P-Aramid® and Durak Fire Safe M-Aramid® sewing threads with 28 different colours provide confidence to textile manufacturers with successful results obtained from international fireproof tests.

In addition to common fibres such as cotton, wool, polyester that we use in our clothing and home textile products, special fibres are also needed for more technical applications. Textile fibres can now offer successful solutions for demanding and vital jobs. Demand for aramid fibres and threads has been increasing rapidly in recent years for use in heat resistant, flame retardant textiles. According to a market research, the global aramid fibre market in 2019 reached a value of 3.6 billion dollars with an annual growth of 8.2%. Developed countries, especially the USA, are using aramid threads as a preventative solution in the fight against fires, especially in hotels and accommodation facilities. Predicting that the US aramid fibre market will reach 1.4 billion dollars by 2027 with a serious increase the research reveals the potential. A polymer from the polyamide class, the Aramid fibre has been providing high strength and heat resistance in textile products with its strength close to steel since the 1960s. Aramid fibre draws attention with its flame retardant feature, and has two types as para aramid in full crystal structure and meta aramid in semicrystalline structure. Due to its high resistance to heat, aramid threads have a growing market in applications such as fire and heat safety. Aramid fibres and threads with a high melting point can be used safely in places with their properties such as heat resistance, superior strength against breakage and non-conductivity where other synthetic fibres cannot be used. Used as sewing threads in the bedding industry due to their delayed ignition feature, aramid threads seriously prevent flash fires and fires engulfing a whole location. Fire-related deaths in cases of falling asleep while smoking in the USA are also reflected in official reports. According to NFPA (National Fire Protection Association) data, smoking ranks first with 23% in deaths caused by house fires between 2014 and 2018. The aramid threads used in edge closing stitches in the mattress industry slow down the spread of fire, creating time for safe intervention. In addition, aramid threads used in the clothing of firefighters and security forces play a life-saving role.

Durak Tekstil aramid thread portfolio eases technical jobs

Durak Tekstil, Turkey’s largest industrial sewing and embroidery threads manufacturer, carries out serious research in the field of aramid threads and offers innovative solutions to the global market in this regard. Producing para aramid threads for the bedding industry, Durak Tekstil appeals to a large market with its threads produced from meta aramid for protective clothing. DURAK Fire Safe P-Aramid® threads produced in accordance with EN ISO 15025 and EN ISO 6941 fireproofing tests are used in bedding industry with edge closing application, while Durak Fire Safe M-Aramid® threads are preferred in flame retardant embroidery applications, work clothes and anti-ballistic uniforms, industrial protective gloves.

Durak Fire Safe P-Aramid® threads make beds safer

Durak Tekstil offers Durak Fire Safe P-Aramid® thread, produced from 100% staple fibre para aramid raw material, in two different thicknesses, tex40 and tex60. These threads have a superior heat resistance of 500 °C compared to meta aramids and are not dyeable, and they are used in textiles with their natural straw yellow colours. Since these threads are not dyed, they are also sensitive to UV rays, they can be used safely in the seams of firefighter, work and military clothing, especially in the bedding sector. Durak Fire Safe P-Aramid® threads, which are sensitive to light, are offered to customers in black packages that are opaque to light. Moreover, these threads lose only half of their strength when exposed to UV rays for 40 to 60 weeks. In addition, Durak Fire Safe P-Aramid WR thread in this series prevents water from being carried through the needle hole into the textile with its superior water-proof coating feature.

Colour solution for protective clothing; Durak Fire Safe M- Aramid®

Durak Fire Safe M-Aramid® threads, offered to textile manufacturers in various colours with a special dyeing, also gain resistance against UV rays thanks to this process. Durak Fire Safe M-Aramid® threads, produced in tex26, tex40 and tex70 thicknesses for outerwear and outdoor applications, can withstand temperatures up to 370 °C. Developed by Durak Tekstil Design Centre, these special aramid threads, which have 28 different colour options, provide optimum hairiness level and advanced sewing and embroidery appearance with their special oils and regular structure that increase sewing performance. Durak Fire Safe M-Aramid® threads show a high resistance against flame, heat and electrical sparks, and do not lose their late ignition feature even after repeated washing and guarantee a long service life. In addition, Durak Fire Safe M-Aramid WR thread, which has a PFC-free water-repellent coating, is an excellent solution for textile applications that require water repellence. Aramid threads are in the category of value-added products in Durak Tekstil’s product portfolio, and they offer technical applicability, quality and safety, which the textile industry seeks, both in production processes and usage afterwards.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#DurakTekstil #aramiddikişipliği #DurakFireSafeP-Aramid® #DurakFireSafeM-Aramid® #dikişiplikleri #elyaf #aramid #tasarım #üretim #ihracat #protectiveclothing #Aramidsewing threads