Burkay, yeniden UTİB Başkanı seçildi

adamBursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, UTİB Genel Kurulu’nda tekrar başkanlık görevine seçildi.

Türk tekstilinin önemli temsilcilerini bünyesinde barındıran Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nde (UTİB) İbrahim Burkay güven tazeledi. Tek listeyle gidilen seçim sonucunda dört yıllığına yeniden göreve seçilen BTSO Başkanı İbrahim Burkay, “ Üyelerimizden gelen isteğe duyarsız kalamazdım. Yaklaşık sekiz yıldır büyük bir coşku ve gururla sürdürdüğüm UTİB Başkanlığı görevini aynı heyecanla sürdüreceğim” diye konuştu. Özellikle ihracata dayalı kalkınma noktasında ortaya koyduğu örnek projelerle, farklı sektörlere de ilham kaynağı olan İbrahim Burkay, “Ar-Ge Proje Pazarı, Bursa Tekstil Konfeksiyon Merkezi, uluslararası fuarlara milli katılım organizasyonları ve tasarım yarışmaları gibi sektörün ufkunu açan ve aynı zamanda üretim ve ihracata da katkı sağlayan çalışmalarımız oldu. Yeni dönemde de Birliğimiz ve ülke ihracatımıza katkı sunmak için gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.

İHRACAT ARTTI, PROJELER ÖNCÜ OLDU

Burkay’ın UTİB Başkanı olduğu 2006 yılından günümüze, özelilkle ihracat rakamında belirgin bir artış oldu. Birliğin ihracat rakamı 919 milyon dolardan 2013 yılı sonunda tüm dünyayı etkileyen krizlere rağmen 1 milyar 352 milyon dolara yükseldi. Yerli ve yabancı akademisyen ve sektör profesyonellerinin katıldığı Ar – Ge Proje Pazarı çalışması, farklı sektörler tarafından da örnek alındı ve uygulandı. Tekstil sektörünün çağın gereklerine göre kendini geliştirmesi ve özellikle teknik tekstiller alanında inovatif çalışmalar yapmak amacıyla Bursa Tekstil ve Konfeksiyon Merkezi (BUTEKOM) kuruldu ve faaliyetleri desteklendi. Ayrıca sektöre yeni yüzler ve tasarımlar kazandırmak amacıyla tasarım yarışmaları organize edildi. UTİB, Burkay’ın başkanlık döneminde dünyanın dört bir yanında tekstil sektörü adına yapılan pek çok büyük fuara da milli katılım organizasyonu gerçekleştirdi. Bu organizasyonlar üye firmaların farklı iş bağlantıları kurmasını sağladı.

TEKSTİL MÜKEMMELİYET MERKEZİ GELİYOR

İbrahim Burkay liderliğindeki yönetim, seçimlerin a rdından y eni d önemde d e U TİB i çin farklı projeleri hayata geçirecek. Bunların başında da, BUTEKOM koordinatörlüğünde hazırlıkları süren Tekstil Mükemmeliyet Merkezi geliyor. Kurulacak bu tesiste, akredite Teknik Tekstil Laboratuvarı olacak. Bu proje ile sektör için teknik tekstil üretimine geçiş yapmak isteyen firmalar için teşvik edici ve yönlendirici bir kurumun oluşturulması hedefleniyor.

YEŞİM TEKSTİL İHRACAT ŞAMPİYONU OLDU

UTİB Genel Kurulu’nun ardından, 2013 yılı başarılı ihracatçıları ödüllendirildi. Toplam 75 firmanın ödül aldığı gecede, ihracatı 10 milyon doların üstünde olan 21 firma altın, 6 ila 10 milyon dolar arası olan 21 firma gümüş, 6 milyon altındaki 20 firma ise bronz ödül aldı. Bu kategorilerin dışında; en fazla ihracat yapan ilk üç firma ayrıca ödüllendirildi. Yeşim Tekstil, 2013 yılında UTİB bünyesinde en fazla ihracat yapan firma olurken, Fistaş Dış Ticaret ikinci, Küçükçalık Tekstil ise üçüncü oldu.