ITMA 2023’de akılda kalanlar

Spread the love

Pandemiden sonra Milano’da düzenlenen ITMA 2023, şüphesiz global tekstil sektörünün en önemli buluşması oldu ve yolu tekstilde kesişen pek çok kişiyi İtalya-Milano’da buluşturdu. Fuarın teması “Dijitalleşme ve Sürdürülebilirlik” ile “Dünya Tekstilin Dönüşümüydü”. Bu ITMA da, dijitalleşme ve sürdürülebilirliğe yönelik dönüşüm yolculuğu geleceğe doğru büyük bir atılım gerçekleştirdi. Tüm makineciler otomasyon, sensör, görüntü işleme, yapay zeka gibi argümanları kullanarak sistemlerini dijitalleştirmeyi çalışmışlar ve hemen hemen her alt sektördeki her makine bir önceki fuara göre daha dijitaldi. Ayrıca, her makinede bir “çevreci olma” gayreti vardı. Burada özellikle düşük su tüketimi ön plana çıkıyordu. Bu sene ayrıca farklı olarak “girişimcilik ve geri dönüşüm” bölümleri de ilgi çekiciydi.

İplikten dokumaya, örmeden terbiyeye, boyamadan baskıya, kesimden nakışa  küresel sektörün önemli oyuncularının yer aldığı 1.709 katılımcı, 8-14 Haziran tarihleri arasında değişen pazar taleplerine yönelik en yeni çözümlerini paylaştı. 143 ülkeden 111.000’den fazla ziyaretçi yeni fırsatları keşfetmek için ITMA 2023’e geldi. En çok ziyaretçinin geldiği ilk altı ülke İtalya (%29) olurken, onu Türkiye, Hindistan ve Almanya (her biri %6), Fransa (%4) ve Brezilya (%3) takip etti.

Dünyanın en büyük tekstil ve konfeksiyon teknolojisi fuarı ITMA 2023, iki büyük tekstil üreticisi ülke olan Hindistan ve Özbekistan’dan üst düzey ülke heyetlerine ev sahipliği yaptı. ITMA’da start-up’lardan deneyimli endüstri liderlerine kadar uzanan katılımcılar, 2023 edisyonuna tam not verdi. Bir sonraki ITMA, 16-22 Eylül 2027 tarihleri arasında Hannover Fuar Merkezinde yapılacak.

 Those kept in mind at ITMA 2023

ITMA 2023, which was held in Milan after the pandemic, was undoubtedly the most important meeting of the global textile sector and brought together many people who crossed with textile in Milan, Italy. The theme of the fair was “Digitalization and Sustainability” and “Transformation of World Textile”. At this ITMA, the transformation journey towards digitalization and sustainability has broken through for the future. All machinery producers tried to digitize their systems using arguments such as automation, sensor, image processing, artificial intelligence, and almost every machine in every sub-industry was much digital than the previous fair. Besides, there was an effort to be “environmental” in all machinery. Here, especially low water consumption came to the fore. This year, the sections of “entrepreneurship and recycling” were also interesting. 1,709 exhibitors, including the important players of the global sector, who are taking place in all fields from yarn to weaving, from knitting to finishing, from dyeing to printing, from cutting to embroidery, shared their newest solutions for the changing market demands between 8 and 14 June. More than 111,000 visitors from 143 countries came to ITMA 2023 to explore new opportunities. The top six countries the most visitors came were Italy (29%), followed by Turkey, India and Germany (6% each), France (4%) and Brazil (3%). ITMA 2023, which is the world’s largest textile and apparel technology fair, hosted high-level country delegations from India and Uzbekistan, which are two major textile producing countries. At ITMA, the participants ranging from start-ups to experienced industry leaders gave full marks to the edition of 2023. The next ITMA will be held at the Hannover Exhibition Center between 16 and 22 September 2027.