Çukurovalı Gençlerden İnovasyona Büyük İlgi

inovasyon

Türkiye İnovasyon Haftası Adana Komitesi Başkanı Bülent Aymen,”Ya başaramazsak diye korkmayın,denemezseniz başarısız olma ihtimaliniz %100’dür”.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) tarafından Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası, 27-28 Ekim tarihleri arasında Adana’da gerçekleştirildi. Bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası Adana Buluşması ile Çukurova bölgesinin katma değerinin artırılması amaçlanıyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen Adana İnovasyon Haftası’na gençlerin yoğun ilgisi damga vurdu. Adana’dan ve çevre illerden gelen lise ve üniversite öğrencilerinin doldurduğu salonlarda oturacak yer kalmadı. İki gün süren etkinliklerde, ünlü gazetecilerin moderatör olduğu oturumlarda, yurtiçi ve yurtdışından iş, sanat ve bilim dünyasının önde gelen isimleri birikimlerini gençlerle paylaştılar. Adana Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen İnovasyon Haftası’nda çok sayıda üniversitenin ortaya çıkardığı inovatif ürünler sergilendi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanı Dr. Faruk Özlü, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ikinci gününde katılarak gençlere seslendiği İnovasyon Haftası’nda; Akdeniz İhracatçı Birlikleri bünyesinde faaliyet gösteren firmaların tasarım kapasitelerinin ve yarattıkları katma değeri arttırmak için düzenlenen Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması ve Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği (AKAMİB) Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı’na katılan tasarımcı gençler ödüllendirildi.

AYNI ŞEYLERİ YAPARAK FARKLI SONUÇLAR BEKLEYEMEZSİNİZ

Türkiye’nin ihracatta sıçrama yapamamasının inovasyon eksikliğinin de önemine dikkat çeken Türkiye İnovasyon Haftası Adana Komitesi Başkanı Bülent Aymen “Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar bekleyemeyiz. Tasarımdan üretime kadar her alanda inovasyon kültürünü yerleştirmemiz lazım” dedi. Hem gençlerin hem de sanayicilerin yenilikten korktuğunu belirten Aymen, “İnovasyon yaparsak başarıya ulaşma ihtimalimiz ne diye soruyorlar, şut çekmezseniz gol atamama şansınız %100’dür” diyerek “Denemeden başaramazsınız, geçtiğimiz yüzyılın en büyük bilim adamlarından Einstein, ilk bakışta absürt gelmeyen fikirlerde umut yoktur demiş. Farklılıktan, yenilikten korkmayın” dedi.

TARİHİ TAŞ KÖPRÜ ÜZERİNDE KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI

Adana’daki tarihi Taşköprü üzerinde Beyhan Murphy’nin koreografisiyle sunulan ve doğanın güzelliklerinden etkilenerek yapılmış kumaş tasarımları izleyicileri büyüledi. 5 yıllık süre içerisinde onlar tasarımcıyı sektöre kazandırdıklarını belirten ATHİB Başkanı Zeki Kıvanç “Uluslararası pazarda daha etkin olabilmek, modayı takip eden değil, belirleyen Ülke olabilmek adına her alanda yaratıcı ve yenilikçi olmak zorundayız. Sektör temsilcileri tasarım ve inovasyonun büyük önem taşıdığının bilincinde. Gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmayı hedefliyorsak, öncelikli olarak insanımıza yatırım yapmamız şarttır. İşte bugün burada gerçekleştirdiğimiz etkinlik de insana gençlerimize verdiğimiz değerin en önemli göstergelerinden biridir” diye konuştu.

k

#ÇukurovalıGençlerden #Çukurova #Gençler #İnovasyon #İnovasyonaBüyükİlgi #ilgi #Büyükilgi