Coronavirüs’te ikinci dalga beklentisi

Spread the love

Tüm dünyaya yayılan ve etkileri hala devam eden Kovid-19 salgınına karşı korunma yöntemlerinden birinin maske olduğunu belirten Arizon Maske Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özden, hem yetişkinler, hem de çocuklar için 3 katlı cerrahi maske, nano maske, pamuklu maske ürettiklerini söyledi.

Vatandaşlarımızın maske takma konusunda duyarlı ancak yine de çok bilinçli davranmadıklarını dile getiren Arizon Maske Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özden, maskenin kendi hijyeni kadar üretim aşamasındaki hijyen koşullarının da oldukça önemli olduğunu vurguladı. Firma olarak önceliklerinin maskenin hijyenik bir ortamda imal edilmesini sağlamak ve son kullanıcıya kadar olan zaman dilimini de hassasiyetle takip ederek yine güvenli bir kullanım imkanı sağlamak olduğunu belirten Özden, çalışmaları hakkında sorularımızı cevaplandırdı.

Öncelikle firmanızı biraz tanıyabilir miyiz? Sektöre hangi konularda hizmet veriyorsunuz?
“Firmamız Arizon Yapı ile ana iş kolu olarak inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir yapıya sahip bulunuyorduk. Ta ki 2019 yılı Kasım ayında Çin’de başlayarak tüm dünyaya yayılan ve etkileri hala devam eden Covid-19 pandemisi ortaya çıkana kadar… Şirketimizin Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Sarıbacak ile istişare ederek dünyada ortaya çıkan önceki salgınlardan farklı olarak Corona Virüs’ün Çin’deki yayılma seyrini dikkatle takip ettiğimiz bir sürece dahil olduk ve hali hazırda hizmet verdiğimiz inşaat sektöründen bağımsız olarak Arizon Medikal adıyla yeni bir şirket kurduk. Ve 2020 Ocak ayında ilk kez daha salgın Türkiye’de henüz ortaya çıkmamışken makine parkuruna yatırım yaparak Çin’e gönderilmek üzere Beylikdüzü’nde yer alan fabrikamızda Sağlık Bakanlığı onayı ile cerrahi maske üretimi yapmaya başladık. Ocak ayından itibaren; 25 makine parkuru ile imalat yapan fabrikamız ile iç pazarda kamu kurumlarına, özel kurumlara ecza depolarına ve marketlere satış yaparak her geçen gün gelişen ve büyüyen hacmimiz ile yoluna hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Bugün ise 60 kişilik uzman ekibimiz ve 50 makine parkurumuz ile günlük 1 milyon adet üstünde maske üretim kapasitesine sahibiz.”

 Üretmiş olduğunuz maske çeşitleri ve kullanım alanları hakkında neler söylemek istersiniz? Hayatımızda maskenin önemi nedir? Kaliteli bir maskede olması gereken özellikler nelerdir?

 “Ürünlerimiz hakkında bilgi vermem gerekirse maskelerimiz Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı, ISO, CE, Inca ve Ekotest geçerlilik belgelerine sahip ve 3 katlı özelliktedir. Ayrıca Lastikli, tek kullanımlık, yüksek filtrasyonlu ve burun kısmı demirlidir.  70 gr ağırlığındaki cerrahi maskelerimiz 1 kutuda 50’li adet maske ve kutu içeriği ise 10’lu şeffaf ambalajlı olarak paketlenmiş şekildedir. Ürün gamı olarak ise cerrahi maske, nano maske, pamuklu maske ve aynı şekilde cerrahi, nano ve pamuklu maske özellikli çocuk maskelerimiz mevcuttur. Yetişkin kadın – erkek ve kız –  erkek çocuk maskesi olarak ayrı paketlerde satışını yapıyoruz. Ürünlerimiz hem B2B hem B2C hedef kitleye hitap ediyor. İç pazarda kamu kurumlarına, özel kurumlara ecza depolarına ve marketlere satış yapıyoruz. Ayrı zamanda www.arizonmedikal.com adresinde online satışımız bulunuyor. Biz vatandaşlarımıza paketli maske almalarını ve mutlaka etiketine göz atmalarını öneriyoruz. Buna göre Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı, ISO ve CE belgelerine sahip, 3 katlı ve yüksek filtrasyonlu ve burun kısmı demirli olan maskelerin tercih edilmesi sağlıklı kullanım açısından daha uygun olacaktır. Firma olarak bizim önceliğimiz, maskenin hijyenik bir ortamda imal edilmesi sağlamak ve son kullanıcıya kadar olan zaman dilimini de hassasiyetle takip ederek yine güvenli bir kullanım imkanı sağlamaktır.”

 Önümüzdeki süreçte gerek ulusal, gerekse uluslararası arenada firmanız adına ulaşmayı planladığınız hedefler nelerdir? Bu konuda yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?
“2020 Ocak ayından itibaren yılın ilk 7 ayında toplam 150 milyon adet (tekli adet) maske üretimi ve satışı gerçekleştirdik. Ve Şimdilerde KN95 model maskelerin üretimi için gerekli alt yapıyı oluşturarak üretime başlamaya hazırlanıyoruz. Yılsonuna doğru el dezenfektanı üretimine yönelik ayrıca yatırım yapmayı planlıyoruz. Ve yine bu yıl içerisinde yine Afrika pazarına giriş yapmayı hedefliyoruz.”

 Aktarmak istediğiniz herhangi bir mesaj var mı?

 “Vatandaşlarımız yüzümüzü kapatsın da ne tür maske olursa olsun anlayışında olabiliyorlar ancak hava yoluyla bulaş riski olan Kovid-19 virüsü için en önemli tedbirlerden biri de doğru maske seçimidir. Merdiven altı üretimle ve açıkta satılan maskeler halk sağlığı için güvenli değildir. Maskenin kendi hijyeni kadar üretim aşamasındaki hijyen koşulları da oldukça önemlidir. Biz vatandaşlarımıza paketli maske almalarını ve mutlaka etiketine göz atmalarını öneriyoruz. Ülkemizdeki ve dünyadaki vaka sayılarını günlük olarak takip ediyor ve Hem Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün hem de Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına büyük önem veriyoruz. 12 Ekim’de kademeli olarak açılmasından sonra çalışan büyük bir kesimin de tekrar ofislerine dönecek olmasıyla birlikte toplu taşıma kullanımının daha çok artacağına dikkat çekmek istiyoruz, olası bir ikinci dalga beklentisi için biz firma olarak stok konusunda oldukça titiz davranıyoruz ve de üretim planlamamızı bu sürece göre organize ediyoruz.   Firma alt yapısı olarak ikinci dalga riskine karşı hazırlıklı bulunuyoruz. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün 6-11 yaş arası çocukların maske takmasının koronavirüsün yayılmasını azaltacağı konusunda yapmış olduğu uyarılarını da titizlikle takip ediyoruz.”

“Çocuklar ebeveynlerini örnek alıyor bu nedenle maske kullanımında büyüklere görev düşüyor”

“Toplumun her ferdine büyük görev düştüğü mesajını vermeyi bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bu konuda biz firma olarak çocuklarda maske kullanımını teşvik etmek amacıyla renkli ve desenli maskeler üretiyoruz. Çünkü bu maskeler görsel açıdan dikkat çekici olması nedeniyle çocukların daha çok ilgisini görüyor. Firmamız tarafından üretilen Arizo çocuk maskeleri eğlenceli desenleriyle hem çocukların renkli dünyasına hitap ediyor hem de Covid-19’a karşı koruma kalkanı oluşturuyor. Pandeminin ilk ortaya çıktığı dönemden bu yana büyük bir mücadele içindeyiz. Ülke olarak devletimizle, sağlık çalışanlarımızla ve de halkımızla bu salgına karşı verilen mücadele de önemli yollar kat ettik. Bizler de maske üreticileri olarak büyüklerini örnek alan çocuklar için de ebeveynleri ve yetişkin bireyleri doğru maske seçimi konusunda daha çok bilinçlendirmeyi hedefliyoruz.”

“Bir yandan salgınla bir yandan merdiven altı üretimle mücadele ediyoruz!”

“Merdiven altı diye tabir edilen ve hem hijyenik olmayan ortamlarda üretilip yine hijyenik olmayacak şekilde satışa sunulan maskelerin kullanımı konusunda vatandaşların dikkatli olması gerekiyor. Dünyayı kasıp kavuran böyle bir hastalıkla mücadele kapsamında halk sağlığını hiçe sayan bu üreticilerin bilinç ve vicdan yoksunu olduklarını ve hem insan sağlığına zarar verdiklerini hem de kayıt dışı üretim nedeniyle ülke ekonomisine zarar verdiklerini ifade etmek isterim. Hastalıkla mücadele kapsamında merdiven altı üreticilerle de mücadele ediyoruz, son olarak bu konuda denetimlerin daha çok sıklaştırılması gerektiğinin üzerinde durmak istiyorum.”

#Arizon Maske#cerrahi#nano#Mehmetözden#üretim#mücadele#ihracat#