Geleceğin moda teknolojileri GarmentTech İstanbul Fuarı’nda bir araya gelecek

Spread the love

Türkiye’nin lider konfeksiyon makine üreticileri ve dünyaca ünlü markaların temsilcileri, GarmentTech İstanbul Konfeksiyon, Nakış Makineleri Yedek Parça ve Yan Sanayi Fuarı için Teknik Fuarcılık ile iş birliği yaptı. GarmentTech İstanbul Fuarı’nın ilki 25-28 Haziran 2025 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi (İFM)’nde düzenlenecek. Konfeksiyon ve hazır giyim üretiminde kullanılan tüm teknolojileri bir araya getirecek olan GarmentTech İstanbul Fuarı, sektörün tek ve en kapsamlı buluşma noktası olacak.

 

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü hem istihdam hem de ihracat gelirleriyle Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörleri arasında yer alıyor. 22 bin 640 ihracatçı, 42 bin 434’e yakın imalatçının olduğu sektör, üretimde çalışan yaklaşık 700 bin kişi ile ülke istihdamında da öncelikli sektörler arasında bulunuyor. Perakende ve hazır giyim sektörüyle birlikte toplam istihdam ise 2 milyonu aşıyor. Öte yandan hazır giyim ve konfeksiyon; Türkiye’de en fazla ihracat yapan 3. sektör konumunda yer alıyor. Türkiye ise; dünyanın en fazla hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı yapan 5. ülkesi. 2023 yılında 19,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör, genel ihracat içinde %7,5’lik paya sahip. 30 yılı aşkın fuarcılık tecrübesine sahip olan ve Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı ITM’i bir dünya markası haline getiren Teknik Fuarcılık, konfeksiyon ve hazır giyim sektörünün yakaladığı başarıyı sürdürülebilir hale getirmek üzere harekete geçti.  Konfeksiyon Makineleri Danışma Kurulu üyelerinin destekleri ve Konfeksiyon Otomasyon ve Makine İmalatçıları Derneği (KOMİD)’nin iş birliği ile düzenlenecek GarmentTech İstanbul Fuarı; dünyanın dört bir yanından gelecek profesyonel ziyaretçilere ve küresel alıcılara ev sahipliği yapacak.

Necip Güney: GarmentTech İstanbul Fuarı’nı bir dünya markası haline getireceğiz

Bu büyük buluşma ve iş birliğinin lansmanı amacıyla düzenlenen GarmentTech İstanbul Fuarı’nın basın toplantısı, Wyndham Grand İstanbul Europe Otel’de gerçekleştirildi. Basın toplantısına Konfeksiyon Makineleri Danışma Kurulu üyeleri arasında bulunan; Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı H.Kaya Aşçı, Astaş Juki Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Turgay Aşçı, Çatma Makina Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Çatma, Alba Makina Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Albayrak, Malkan Makina Genel Müdürü Alparslan Er, Uğur Makina Genel Müdürü Temel Kamiloğlu, Tetaş  Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Murat Eren, Malkan Makina Fabrika Müdürü Metin Kılıç, KOMİD Başkanı Haluk Akın, TEMSAD Başkanı Adil Nalbant, KOMİD Üyeleri Serkon Makina Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Savaş, Robotech Genel Müdürü Hüseyin Çetin, NewTech Makinaları Yönetim Kurulu Başkanı Nezir Yazıcı, LGM Dış Ticaret Yiğit Sağdık Manav, Avtek Firma Müdürü Oğuz Avcı ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı. Toplantının açılış konuşmasını Teknik Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Necip Güney yaptı.