İPEKER

Spread the love

2017 yılını firmanız ve sektör açısından değerlendirebilir misiniz?

“2017 yılında gerçekleşen satış rakamları, planlanan satışlar rakamından daha yüksek bir şekilde sonuçlandı. Rakamların beklentinin üzerinde gerçekleşmesinin sebepleri arasında; katma değeri yüksek olan kumaşlarımızın yeni pazarlarda da bilinir hale gelmesi, vicdani bir mesele olan Vegan üretim şeklinin birçok müşterimiz tarafından benimsenip taleplerinin artması, yüksek kapasite ile kullanılan yeni inovatif teknolojili yatırımlar, edindiğimiz know-howlar sonucunda ürün gamımıza eklenen yeni kumaşlarımız ve aramıza katılan yeşil yakalı çalışma arkadaşlarımız ile bu büyümeyi gerçekleştirdik diyebiliriz. Sektörel açıdan gerek devlet teşviklerinin sağladığı çözümler, gerekse ihracatçımızın rekabet gücü sayesinde ihracatta olumlu bir artış gerçekleşti. Global arenada jeopolitik açıdan yaşanan sıkıntılar ve güvensizlik ortamının yansıması olarak döviz kurlarındaki artış olumsuz bir tablo oluştursa da ihracatı gerçekleştirilen katma değerli ürünlerimiz sayesinde Türk tekstili büyümeyi yakaladı.”

2018 yılından beklentileriniz ve önümüzdeki süreçte sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz? Dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmeleri dikkate alarak değerlendirecek olursak firmanız, sektör ve ülke açısından önümüzdeki süreç hakkında neler söylemek istersiniz?

“2017’de gerçekleşen büyümenin ivmelenerek artacağını düşünüyoruz. Globalde yaşanan belirsizliklerin devam etme riskine karşın, devletimizin ihracatçıyı koruyan tedbirleri sayesinde durumun aşılabilir olduğuna inanıyoruz. Yeni pazarlar, yeni ürünler ve nihai tüketicinin tüketim davranışlarını iyileştiren tüm farkındalıkların sektöre avantaj sağlayacaktır. İpeker açısından da durumun paralel ilerleyeceğini söyleyebiliriz. Ürünlerimiz, pazar sayımız ve payımıza dayanarak ihracatımızda % 18 oranında bir artış olmasını planlıyoruz. Bununla birlikte 4. jenerasyon olarak Endüstri 4.0’a geçişimize ağırlık vererek yatırım miktarımızda ve istihdam sayımızda da artış olacağını söylemek mümkün. İpeker, İpeker Home ve İpeker Tech markalarımızda öncelikli amacımız kalitemizi, güvenilirliğimizi korumak ve pazarlarımızı genişletmektedir.”

#ipeker, #İhsanİpeker, #tekstil