Tekstil ihracatçıları ödüllendirildi

Spread the love

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), 2022 yılında gerçekleştirilen 13 milyar dolarlık ihracata katkı sağlayan başarılı tekstil ihracatçılarını ödüllendirdi. İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, “13 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek ihracatına imza atan ihracatçılar olarak daha fazla üretim, daha fazla ihracat ve daha fazla istihdam için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin en önemli güçlerinden birinin ihracatçılar olduğunu ifade eden İstanbul Valisi Davut Gül, “Türkiye’ye bir dolarlık döviz getiren, bir dolarlık ihracat yapan herkese teşekkür ediyorum. Dünyanın dört köşesinde hepimizin gördüğünde gururlandığı Türkiye Cumhuriyeti’nin bayrağını dalgalandırıyorlar. Burada şüphesiz birlik başkanlarımızın, yönetimlerinin çok büyük katkısı var. İşçilerimizin, işverenlerimizin çok büyük katkısı var. Ben hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Siz ne kadar güçlüyseniz ülkemiz o kadar güçlü” dedi.

‘Desteğe devam edeceğiz’

Tekstil ve konfeksiyon sektörünün yatırımı, istihdamı üretimi ve ihracatı odağına alan ekonomi politikaları açısından kilit bir sektör olduğunu dile getiren Ticaret Bakan Yardımcısı Volkan Ağar, “Sektörün, küresel piyasalardaki rekabetçi pozisyonunu koruması ve geliştirmesinin çok önemli olduğuna inanıyor, bunu başarmak için gerekli tüm desteği sektörümüze sağlama noktasındaki kararlarımızı ise bir kez daha vurgulamak istiyorum. Uluslararası arenada söz sahibi olmanın yolu yüksek katma değerli, yenilikçi ve insanların yaşamlarına ayrıcalık katan markalar oluşturmaktan geçiyor” diye konuştu.

Kalkınmada tekstil sektörü öncü rol üstlendi

Ödül töreninde konuşma gerçekleştiren Mustafa Gültepe de, “100 yıl önce kurulan Cumhuriyetimizin kalkınmasında tekstil sektörümüz öncü rolü üstlendi. Anadolu’nun sanayileşme sürecinde ilklere imza atan tekstili hazır giyimden, hazır giyimi ise tekstilden bağımsız düşünemeyiz. Bu iki sektörün ülkemizin kalkınmasında ve dışa açılma sürecinde ayrı bir yeri var. Bugün de üretim, istihdam ve ihracatımızla ülke ekonomimiz için önemimizi koruyoruz. Haziran verilerine göre iki sektörün 1 milyon 100 bin istihdamı bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Türk ürünleri dünyanın dört bir tarafında

Dünyanın en büyük beşinci tekstil ihracatçısı, AB’nin de en büyük ikinci tedarikçisi konumunda olan tekstil sektörünün, dünyada saygın bir yere sahip olduğunu ifade eden İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, “Ülke ihracatına katkı sunan ve ödül kazanan tüm firmaları tebrik ediyorum. Ülkemiz, 6 Şubat tarihinde yer kürede yaşanan en büyük afetlerden biri olan deprem felaketi ile karşı karşıya kaldı. Türkiye’nin tekstil kentlerinden başta Kahramanmaraş olmak üzere, Gaziantep ve Adana gibi güzide şehirlerimizdeki fabrikaları yeniden üretime kazandırmaya çalışırken bir yandan da küresel talep daralmasının sonucu olarak rekabetçiliğimizi korumaya çalışıyoruz. Dünyanın içinden geçtiği böyle bir dönemde; küresel talep daralmasının olduğu, ekonomik şartların ağırlaştığı, rekabetin yoğunlaştığı bu şartlar altında dahi dünyanın dört bir tarafına Türk ürünlerini, Türk tasarımlarını götüren ihracatçılarımızla birlikte dünyanın en büyük üçüncü tekstil ihracatçısı olma hedefimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz” diye konuştu.