Ticaret Bakanlığı’ndan 81 ile ihracat atağı

Spread the love

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: “Program ile ihracat ailemize, Türkiye genelinde çeşitli sektörlerde yepyeni üyeler kazandırmış olacağız. Türkiye ihracatla büyümeye devam edecek.”

Ticaret Bakanlığı hayata geçirdiği “81 İlde İhracata İlk Adım Programı” ile yeni bir ihracat hamlesi başlattı. Program kapsamında Bakanlık, Türkiye genelinde sahaya inerek potansiyeli olduğu halde ihracat yapamayan firmaları ihracata yönlendirecek. Ticaret Bakanlığı, ihracat atağını “81 İlde İhracata İlk Adım” Programı ile sürdürüyor. Program kapsamında Bakanlık, Türkiye genelinde sahaya inerek potansiyeli olduğu halde ihracat yapamayan firmaları ihracata yönlendirecek. Bakan Pekcan, Adana, Kahramanmaraş, Konya, Manisa ve Samsun’da pilot uygulamasına başladıkları 81 İlde İhracata İlk Adım programıyla Türkiye’nin yüksek katma değerli ihracatını artıracaklarını belirtti.

“81 İLDE POTANSİYELİ OLAN FİRMALAR ARAŞTIRILACAK”

Firmaların özelliklerini bütüncül yaklaşımla incelediklerini aktaran Pekcan, ardından firmalarla konuşarak ihtiyaçları analiz ettiklerini anlattı. Pekcan şu değerlendirmede bulundu: “5 ilimizde kapasite raporuna haiz 6 bin 882 firmamız mevcut. Bunların içinden 2 bin 773 firmamızın ihracat potansiyeli olduğunu tespit ettik. Programı daha geniş bir kitleye yaymadan önce, mümkün olan en iyi yapıya kavuşturmak amacıyla 5 ilde uygulamalarımızı sürdüreceğiz. 40 ilimizde kapasite raporu olan 16 bin 570 firmamız var ve bunların arasında 7 bin 277 firmanın ihracat yapma potansiyeli olduğu halde ihracat yapmadığını tespit ettik. Şu an itibarıyla çalışmanın ikinci aşamasında 70 il için potansiyel ihracatçı pozisyonunda olan 11 bin 444 firmamız ile ilgili analizleri de tamamlamış bulunuyoruz. 81 il için de analizlerimizi süratle tamamlayacağız.”

“YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÜRÜN ÜRETEN FİRMALAR PİLOT UYGULAMADA OLACAK”

Pekcan, firmaların üretim ve ihracat kapasitelerini gözlemlediklerini ifade ederek, 40 ilde üretim yapan firmaların üretimlerini teknolojik olarak 4 sınıfta gruplandırdıklarını anlattı. Pekcan, yüksek teknolojili ürün üreten firmaların pilot uygulamada yer almasını sağlayacaklarını söyleyerek şunları kaydetti:” Programımızın veri kriterlerine uyan firma seçiminden başlayacağız. Sonrasında her firmayla birebir ihtiyaç analizleri yapacağız.”

“HER FİRMANIN ÖZEL İHTİYAÇLARINI ANALİZ EDECEĞİZ”

Pekcan, bu programı bugüne kadar yaptıkları çalışmalardan ayıran en önemli özelliğin her firmaya tek tek dokunarak özel ihtiyaçlarını analiz etmek olduğunu kaydetti. Artık her bir firmayla birebir çalışarak mesafe kat edileceğini dile getiren Pekcan, şöyle konuştu: “Firmalarımızla yaptığımız birebir görüşmelerle firmalara uygun özel mentor havuzu oluşturuyoruz ve firmalarımızı mentorlarıyla eşleştirerek programa başlıyoruz. Mentorlarımızın gerekli bilgi, birikim ve tecrübeye sahip olduklarından emin olacağız ve günün sonunda programın başarısını etkileyen belki en önemli kriter, alanında uzman doğru kişilerle çalışarak onun uzmanlık alanında ihtiyaç hisseden firmamızı bir araya getirmek olacak.”

“FİRMALARA EXİMBANK TARAFINDAN ÖZEL DESTEK VERİLECEK”

Pekcan, aynı işletmenin birden fazla mentordan yararlanabileceğini dile getirerek, programın izlenebilirliğini sağlamak amacıyla mentor ve firmaların aylık olarak gelişmeleri raporlayacağını söyledi. Programa katılan firmaların Ticaret Bakanlığı’nın sunduğu bütün fırsatlardan yararlanabileceğini aktaran Pekcan, dünya genelindeki ticaret müşavirlerine de ulaşma imkânı bulacaklarını anlattı. Pekcan, programın 5’inci ayında tüm deneyimlerini paylaşmak üzere tüm mentor ve firmaları bir araya getireceklerini ifade ederek, bu sayede programın güçlü ve zayıf yönlerini tespit edeceklerini söyledi. Programın sonunda firmaların ihracata başlayıp başlamadıkları, ihracat yaptıkları ülke, ihracat yaptıkları firma ve ürün sayısı incelenerek en başarılı firma ve mentor eşleşmesine ödül vereceklerini anlattı.

Export progress by Trade Ministry for all Turkey

Trade Minister Ruhsar Pekcan: “Export our family program, Turkey will have gain new members in various industries throughout the country. Turkey exports will continue to grow. “

Turkey has recently launched a new program to boost the country’s value-added exports, aiming to support firms in expanding their production capacity. Announcing the program, Trade Minister Ruhsar Pekcan said the pilot scheme would start in the southern provinces of Adana and Kahramanmaras, the central Konya province, the western Manisa province and Samsun province on the Black Sea coast. Pekcan said that as part of the program, which had been prepared at an earlier date but was postponed due to the novel coronavirus pandemic, officials had surveyed 40 provinces for potential exporters. “We’ve determined 7,277 firms across 40 provinces. These are companies that are unable to make exports even though they have the output capacity and whose production is suitable for exports,” she said. In the second phase of the program that covers 70 provinces, the ministry determined 11,444 potential exporters, said Pekcan, underlining that efforts for the total 81 provinces across the country would also be completed rapidly. Once the companies that are to take part in the program are chosen, studies will be conducted on the obstacles that prevented them from making exports, as well as their expectations from the program, she explained. The ministry will then match these firms with mentors, Pekcan said, adding that the ministry has been providing all companies with general training, while this program includes one-on-one coaching. “Within the scope of the program, our mentors will work together with firms during a six-month period to remove obstacles,” she said.

“There is no safer source in export than experience,” she said, underlining that by working with local firms, the number of exporters would rise. She said the government would enable companies to produce high-tech products and take part in the pilot scheme. “We’ll start by selecting the companies that meet the program’s data prerequisites. “Then, we’ll hold one-on-one needs analyses with each company. At the end of six months, we’ll evaluate the program and determine the road maps suitable for our firms in 81 provinces.”

Turkey’s exports were $171.53 billion in 2019, falling to $135.65 billion in the first 10 months of this year. As of October 2020, Turkey has 42,559 exporter firms.

 

 

 

 

 

 

 

 

#ihracat#Ruhsar Pekcan#hamle#Türkiye#büyüme#export#Trade Ministry