UHKİB, Dünya Kadınlarını Giydirdi, İhracatını Yüzde 18 Artırdı

Spread the love

uhkib-dunya-kadinlarini-giydirdi

UHKİB Başkanı Şenol Şankaya,  başarılı performanslarını Avrupa pazarında genel bir iyileşmeye bağlayarak, “Kadın dış giyim ürünlerinde yüzde 45 oranında artış bizi umutlandırdı. Beklediğimiz teşviklerin de devreye girmesiyle ihracat hızımızı artıracağız” dedi.

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 18 oranında artırarak 130 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirdi. Türkiye genel ihracatını katlayarak önemli bir başarıya imza atan UHKİB’in dış satışlarındaki başarının ardında ise kadın dış giyim ürünlerini yüzde 45 oranında artırması yer aldı. Ayrıca yine aynı dönemde Avrupa Birliği ülkelerine yüzde 17, diğer Avrupa ülkelerine ise yüzde 68 oranındaki hazır giyim ve konfeksiyon ürünü artışları dikkat çekti. Yılın ilk çeyreğinde ürün grupları dikkate alındığında en büyük ihraç kalemini yüzde 45 artış ve 75.5 milyon dolarlık satışla bayan dış giyim grubu oluşturdu. Bu ürün grubunun artışına Fransa’ya yüzde 311, Hırvatistan’a yüzde 100, İspanya’ya yüzde 84 oranındaki büyük artışlar etken oldu. Avrupa Birliği ülkelerine genel ihracat artışı ise yine 2016’nın Ocak – Mart döneminde yüzde 17 büyümeyle 100 milyon doları buldu. Suni sentetik ev tekstili ürünleri de binde 5 azalış ve 15 milyon dolarlık satışla UHKİB ihracatında ürün grubu bazında ikinci sırada yer aldı.

BAŞARILI PERFORMANSI TEŞVİKLER HIZLANDIRACAK
Sektörleri adına yılın ilk çeyreğindeki başarılı ihracat performansını değerlendiren UHKİB Başkanı Şenol Şankaya, “Avrupa pazarında talebin iyileşmesinden kaynaklanan ihracat artışımız, 2016 yılında bir önceki yıla nazaran daha iyi bir performans sergileyeceğimizin müjdesini veriyor. Ancak bugün yakaladığımız başarılı performansı sürdürebilmemiz hazır giyim yatırımcısının beklediği teşviklerin devreye girmesiyle hızlanacaktır. Sayın Başbakanımızın açıkladığı ‘kira öder gibi fabrika satın alma’ şeklindeki teşvikleri sektörümüz heyecanla bekliyor. Böyle bir uygulamanın hayata geçmesi özellikle 6. Bölge teşviklerinden yararlanacak yatırımcının rekabet şansını artıracaktır” diye konuştu. Şankaya ayrıca, yeni teşvik uygulamalarında iyileştirmelere dikkat çekerek, “Asgari geçim indirimi ödemelerinin kamu desteği kapsamına alınması, ilk yatırım sonrası yapılan ilave yatırımlarda orijinal
teşvik unsurlarının uygulanması, mevcut tesislerdeki makinelerin yeni yatırımlarda teşvik uygulama kapsamına alınması sektörümüze daha da katkı sağlayacaktır. Ayrıca sektörün yatırım, ihracat ve üretimde yaşanan bürokratik sıkıntıların da daha hızlı aşılabilmesi için ‘Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracat Koordinasyon Kurulu’ hızla oluşturulmalı ve geleceğe daha büyük adımlarla ilerlemeliyiz” dedi. İhracattaki başarının ardında olan firmaları da unutmadıklarını kaydeden Şankaya, bu firmaları ödüllendirerek manevi anlamda da teşvik edeceklerini belirtti. Şankaya, 12 Nisan günü düzenlenecek törenle UHKİB’e üye 46 firmayı ödüllendireceklerini kaydetti.

 

#UHKİB #KadınDışGiyimÜrünleri #UludağHazırGiyimveKonfeksiyonİhracatçılarıBirliği #Konfeksiyon