Voltran Group – Hakkı Bayatlı

Spread the love

Mısır Fuarı’nda, ziyaretçiler tarafından en çok ilgi gören ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Fuarda sunduğunuz yeniliklerden bahseder misiniz?

“Elektrikli tampon baskı makinalarımızı ve tekstil dikiş otomatlarımızı fuarda sergiledik. En çok ilgi gören makinalarımız elektrikli tampon baskı makinalarımız oldu. Makinalarımızın elektrikli olması kompresöre ihtiyaç duymaması ve ev elektriği ile her ortamda çalışabilmesi en yenilikçi yanıydı.”

 Fuar, beklentilerinizi karşıladı mı? Mısır pazarını ve fuarın performansını genel olarak nasıl buldunuz?

 “Genel olarak beklentilerimizi karşıladı diyebilirim. Mısır pazarının yükselen bir pazar olduğu çok açık ancak Türkiyeli üreticilerin Çinli üreticilerle fiyat rekabetinde dezavantajlı olduğunu söyleyebilirim. Buradaki handikabını teknik avantajlarıyla, kalitesiyle ve servis hizmetiyle aşabilen firmaların pazarda başarılı olabileceğini düşünüyorum.”

Özellikle belirtmek istediğiniz herhangi bir mesajınız var mı?

 “İki ülke arasında ticaret anlaşmalarının yapılması var olan potansiyelin değerlendirilmesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle firmamızın da üyesi olduğu KOMİD’in tüm üyelerinin deneyimlerini ilgili kurumlarla paylaşması sürece olumlu katkı sunabilir.”

 VOLTRAN GROUP / HAKKI BAYATLI

Could you give information about the products that attracted the most attention from visitors at the Egypt Fair? Could you mention the innovations you presented at the fair?

“We exhibited our electric pad printing machines and textile sewing automats at the fair. Our machines that attracted interest most were our electric pad printing machines. That they were electric, they do not need a compressor, and they could work in any environment with home electricity was the most innovative aspect of our machines.”

 Did the fair meet your expectations? How did you see the Egyptian market and the performance of the fair in general?

  “I can say that it generally met our expectations. It is clear that the Egyptian market is a rising market, but I can say that Turkish producers are at a disadvantage in price competition with Chinese producers. I think that the companies that can overcome the handicaps here with their technical advantages, quality and service can be successful in the market.”

Do you have any message in particular that you would like to state?

 “That the trade agreements are made between the two countries is very important in terms of utilizing the existing potential. For this reason, that all members of KOMİD, of which our company is a member, share their experiences with the relevant institutions can make a positive contribution to the process.”