TEMS Makina – Ahmet Takak 

Spread the love

Mısır Fuarı’nda, ziyaretçiler tarafından ilgi gören ürünleriniz ve yeniliklerden bahseder misiniz?

“Fuarda sergilediğimiz Cep Flato Otomatı, Pile ve Pens Otomatı, Cep Karşılık Otomatı, Etek Otomatı başta olmak üzere dış giyim ile ilgili tüm otomatlarımız ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Ürettiğimiz makinalar yüksek teknolojide olduğu için bu pazarda satış yapabileceğimizi düşünüyoruz. Ziyaretçilerimizin yoğun ilgisi ve talepleri bizi çok mutlu etti.”

Mısır pazarını ve fuarın performansını genel olarak nasıl buldunuz?

“Mısır üretim maliyetleri düşük olan bir ülke. Bundan kaynaklı cazibe merkezi. Büyüyen ve gelişime açık bir pazar olarak Mısır pazarını önemle takip ediyoruz. Teknolojik olarak gelişmiş olan Türk makine sektörünün ve coğrafi yakınlıktan dolayı Mısır’a yapılacak olan yatırımları boşa çıkarmayacaktır. Gelecek fuarlarda daha iyi bir organizasyonla Türk firmalarının fuar alanının içerisindeki konumu daha iyi bir lokasyonda olursa çok daha iyi bir fuar olacağını düşünüyorum. Tekstil sektörünün gelişmekte olduğu Mısır pazarında üretilen  kaliteli ve yenilikçi makinalar, mutlaka pazarda yer bulacaktır.”

TEMS MAKİNA / AHMET TAKAK

 Can you mention your products and innovations that attracted the attention of visitors at the Egypt Fair?

“All of our automats related to outerwear, which we exhibited at the fair, especially the Pocket Flato Automatic, Pleat and Dart Automaton, Pocket Facings Automatic, and Skirt Automatic, attracted great attention from the visitors. We think that we can sell in this market because the machines we produce are high technology. We were very happy with the intense interest and demands of our visitors.”

How did you see the Egyptian market and the performance of the fair in general?

 “Egypt is a country having low production costs. It is the center of attraction due to this. We are following the Egyptian market closely as it is a growing and open market for development. It will not disappoint the investments to be done to Egypt because of the technologically advanced Turkish machinery sector and that it is geographical proximity. I think it will be a much better fair if the Turkish companies are in a better location within the fair area with a better organization in the future fairs. Quality and innovative machines that are being produced in the Egyptian market, where the textile sector is developing, will definitely find a place in the market.”