Yeni iş birliklerinin temelleri atıldı

Spread the love

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) tarafından düzenlenen 16. İstanbul Hazır Giyim Konferansı kapsamında dünyanın en büyük alım gruplarıyla yerli üreticilerin bir araya geldiği ‘B2B İkili İş Görüşmeleri’ yapıldı. TGSD Başkanı Ramazan Kaya, “Türk firmalarımız bu buluşmada özellikle yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını alım gruplarına anlatarak, yeni iş birlikleri için sağlam temeller attı” dedi.

 Hazır giyim sektörünün en büyük buluşması olan 16. İstanbul Hazır Giyim Konferansı tamamlandı. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) tarafından düzenlenen iki günlük konferansın ilk gününde sektörün gündemindeki konular, yurt içi ve yurt dışından sektör temsilcileri ve profesyonellerinin katılımıyla ele alınırken, ikinci gün ise ‘B2B İkili İş Görüşmeleri’ne ayrıldı. B2B görüşmelerde 50’nin üzerinde alım grubu, Türkiye’nin dört bir yanından 110 yerli üreticiyle bir araya geldi.

Ramazan Kaya: “Uzun yıllar devam eden iş birliklerinin temelini atıyoruz”

İkili iş görüşmeleri kapsamında yaklaşık 1500 görüşme gerçekleştiğini söyleyen TGSD Başkanı Ramazan Kaya, “Sektörümüzün her yıl heyecanla beklediği İstanbul Hazır Giyim Konferansı kapsamında bu yıl da yalnızca hazır giyimin bugününü ve geleceğini konuşmakla kalmadık, aynı zamanda uzun yıllar devam eden iş birliklerinin de temellerini attık. Bu yıl alım gruplarının yanı sıra Türkiye’de faaliyet gösteren büyük e-ticaret sitelerinin de katıldığı görüşmeler son derece verimli geçti. Yerli üreticilerimiz özellikle sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm alanında yaptıkları çalışmalar hakkında alım gruplarının temsilcilerine bilgi verdi” dedi.

“Tüm ekosistem dönüşüme uyum sağlamalı”

Sektördeki dönüşüm sürecinin tek taraflı olamayacağına dikkat çeken Kaya şöyle devam etti; “Bu yılki konferansımızın teması ‘Dönüştürücü Yolculuk’tu. İş modellerinin, tüketici beklentilerinin hızla değiştiği bu süreçte dönüşümün kaçınılmaz olduğunu konuştuk, tartıştık. Ancak dönüşümün başarıyla gerçekleşmesi için yalnızca üreticilerin değil tüm ekosistemin ve değer zincirinin bu dönüşüme uyum sağlaması gerektiği de bir gerçek. Bu kapsamda üreticilerimiz ile alım gruplarının stratejik partnerlikleri büyük önem taşıyor. Biz de TGSD olarak sektörün tüm oyuncularını bir araya getirip, bu iş birlikleri için uygun koşulları sağladık.”

#TGSD #dönüşüm #konferans #moda #tasarım #hazırgiyim #konfeksiyon #tekstil #üretim #ihracat