Sun Tekstil, yeşil dönüşümde NTT DATA ile işbirliğine gitti

Spread the love

Avrupa Birliği’nin sürdürülebilirlik hedefleri, Türkiye ekonomisinin önemli kaldıraçlarından biri konumundaki tekstil sektörünü harekete geçirdi. 2022’deki üretiminin %92’sini 10’u aşkın ülkeye ihraç eden Türk tekstil şirketi Sun Tekstil, teknolojiyi kullanarak sürdürülebilirlik dönüşümünde önemli bir yol kat etti.

Ham madde seçiminden doğal kaynak kullanımına, enerji tüketiminden tedarik zinciri emisyonlarına uzanan geniş yelpazede çevresel etkisini azaltmak için yola çıkan Sun Tekstilyeşil dönüşümde NTT DATA Business Solutions ile iş birliğine gitti. Müşteri talebinin yanı sıra “Fit for 55” ve “Sınırda Karbon Düzenlemesi” mekanizmasının da yakın gelecekte tekstil ve hazır giyim sektörü için zorunlu hâle gelmesinin beklendiğini belirten Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sabri Ünlütürk “Sun Tekstil olarak, dijital dönüşüm yolculuğumuzda  NTT DATA’nın uzmanlığına güvenerek, Microsoft Sustainability Manager çözümünü iş süreçlerimize entegre ettik. 200’e yakın tedarikçimiz bu dönüşümün parçası olacak. Projenin tekstil sektöründe sürdürülebilirlik alanında referans niteliğinde olacağını umuyoruz. Bu çalışmanın rekabet potansiyelimizi de artıracaktır” dedi.

 Paydaşlar projeye dahil edildi

Sürdürülebilirliğe öncülük eden şirketler için belki de yönetilmesi en güç konulardan biri de hammadde tedarikçilerini de süreçlere dahil edebilmek. Bu katılımın çok önemli olduğunu söyleyen NTT DATA Türkiye CEO’su Dr. Bahri Danış, “2019 itibarıyla Tedarik Zinciri Sürdürülebilirlik Performansı Yönetim Sistemi’ni devreye alan Sun Tekstil, uluslararası standartları ve paydaşların ihtiyaçlarını gözeten değerlendirme kriterleri uyguluyor, üretim paydaşlarının sürdürülebilirlik performansını yakından izliyor ve sipariş kapasite planlarını bu denetim, değerlendirme ve puanlamalara göre gerçekleştiriyor. Sun Tekstil, pek çok paydaşla çalışan bir şirket olarak Türkiye’de tekstil sektörünün farkındalık kazanması adına da önemli bir etkiye imza atıyor” dedi.

#suntekstil #NTTDATA #yeşildönüşüm #hazırgiyim #tekstil #üretim #ihracat #sürdürülebilir #enerji #tedarikzinciri #çevre #emisyon