Konfeksiyon yan sanayinin yolculuğu

Ali ERDEM / Yazı İşleri Müdürü

Tekstil ve hazır giyim sektörü ülkemizin geleneksel sanayi kollarından olup, ihracatta gösterdiği başarı ile sanayide önde gelen vazgeçilemez sektörlerden biridir. Türkiye tekstil ve hazır giyim sektörü halen en fazla dış ticaret fazlası veren sektördür. Sektörler ürün kalitesi, moda ve trendleri belirleme gücüne sahip tasarımları ve yüksek teknolojisi itibarıyla dünyada çok özel bir yere sahip.

Dünya devlerinin stratejik ortağı konumuna yükselen hazır giyim ve konfeksiyon yan sanayi, kaliteli üretimiyle dikkat çekmeye devam ediyor. Hazır giyim sektörü, imalat ve ihracat bakımından dünyanın en önde gelen sanayilerinden olduğundan sektör için gereken yan sanayi de çok büyük. Bir zamanlar sektörün ulusal ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan yan sanayi, çok büyük ilerleme kaydetti ve bugün dünya tekstil ve giyim sektörüne hizmet eden bir konuma geldi.

Sektör bu sanayinin ihtiyacı olan dantel, süs aksesuarı, astar, tela, şerit, lastikli şerit, kordon, fermuar, düğme, askı ve halka, etiket gibi her çeşit malzemeyi büyük miktarlarda ve yüksek kalitede üretim gerçekleştiriyor. Türk tekstil ve giyim yan sanayi genç bir sektör olmasına rağmen ihracatta ana sanayiye oranla daha hızlı büyüyor. Sektördeki ürünlerin deri ile direkt teması olduğu için tüketiciler sağlık ve çevre konularına aşırı hassasiyet gösteriyor ve bu iki konuda risk taşımayan ürünleri tercih ediyorlar. Bu eğilimi bilen Türk üreticileri bu iki konuya oldukça duyarlı üretim teknolojileri üzerinde kendilerini geliştirdiler ve çevre dostu ürünler üretir oldular.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir