DMS TEKNOLOJİ / Mustafa Duran

Spread the love

Mısır Fuarı’nda, ziyaretçiler tarafından ilgi gören ürünleriniz ve yeniliklerden bahseder misiniz?

“Fuarda görücüye çıkardığımız her makine büyük bir ilgiyle karşılandı. Kot grubu makinelerinden J dikiş makinemiz ve Arka Cep Dikme makinemiz çok ilgi gördü ve sevildi. Tişört grubunda çıkardığımız Polopat Makinemiz de büyük ilgi gördü. Firma olarak zaten yeniliğe, inovasyona odaklanan bir firmayız, bu da bulunduğumuz her alanda trendi takip etmemizi sağlıyor.”

Mısır pazarını ve Fuarın performansını genel olarak nasıl buldunuz?

“Mısır, gün geçtikçe büyüyen ve gelişen bir pazar. Biz de Mısır pazarını çok önemsiyoruz. Ülkenin kendi içinde olan ekonomik sıkıntılardan dolayı fuar beklentimizin altında verimde geçti ama yine de içinde olmaktan mutluluk duyduğumuz bir fuardı. Ayrıca, Konfeksiyon & Teknik Derginizde firmamıza bu köşeyi ayırdığınız için teşekkür ederiz.”

DMS TEKNOLOJİ / MUSTAFA DURAN

Could you mention your products and innovations that attracted the attention of visitors at the Egypt Fair?

“Every machine we displayed at the fair was met with great interest. Our J sewing machine and Rear Pocket Sewing machine, from the denim group machines, attracted much attention and were liked. Our Polopat Machine, which we introduced in the T-shirt group, also attracted great attention. As company, we are already a company that focuses on novelty, innovation, and that allows us to follow the trend in every field we are in.”

How did you see the Egyptian market and the performance of the Fair in general?

“Egypt is a market that is growing and developing day by day. We also attach great importance to the Egyptian market. Due to the economic difficulties in the country, the fair was less productive than we expected, but it was still a fair that we were happy to be a part of. Besides, we thank you for dedicating this column to our company in your Konfeksiyon & Teknik Magazine.”